10 metalowych i rockowych wokalistów na Dzień Mężczyzn

0
665

Świat muzyki pełen jest zdolnych muzyków i wokalistów – scena rockowa czy metalowa nie jest tu wyjątkiem. Z okazji Dnia Mężczyzn przedstawiam Wam 10 rockowych i metalowych wokalistów, którymi warto się zainteresować!

Filip Sałapa (The Sixpounder) – New World Order 

Filip (Frantic Phil) od 2008 roku pełni funkcję wokalisty i autora tekstów w grupie The Sixpounder. Był uczestnikiem programu The Voice of Poland, a jego trenerem był Nergal. W późniejszych latach razem z zespołem brał udział w Must Be The Music. Co ciekawe, na początku jego kariery wokalisty nikt nie chciał dać mu szansy i wszyscy mówili, że się do tego nie nadaje. Jak się okazało, nie mieli racji – w końcu The Sixpounder nagrali trzy płyty i pracują nad czwartą. Prywatnie Filip jest fotografem.

Marcin Parandyk (Vane) – Rise To Power

Były wokalista Sky Anger oraz Killsorrow, obecnie wokalista i współtwórca tekstów (razem z Robertem Zembrzyckim) w Vane, a także głos Thy Disease (gdzie zastąpił Sebastiana „Siriusa” Syroczyńskiego). O ile w utworach Vane Marcin śpiewa o piratach, o tyle ostatnia płyta Thy Disease – Transhumanism skupia się, jak sama nazwa wskazuje, na transhumanizmie – nowych technologiach i cyber rozwoju ludzkości. Na co dzień śpiewa po angielsku, ale przy okazji challenge’u #hot16challenge2 rapował po polsku.

Randy Blythe (Lamb of God) – Redneck

Randy dołączył do Lamb of God, kiedy grupa funkcjonowała jeszcze pod nazwą Burn The Priest. Pośród wielu artystów, z którymi współpracował, znaleźli się m.in. Eluveitie, Soulfly, Shadows Fall, Metal Allegiance, Suicide Silence, Jamey Jasta lub Gojira. Blythe wystąpił też gościnnie u swojego kolegi z zespołu, Marka Mortona na jego debiutanckiej solowej płycie – Anesthetic, gdzie zaśpiewał duet z Alissą White-Gluz. Pojawił się również w spin-offie filmu American Satan – Paradise City. W swoich tekstach porusza tematy wojny, kapitalizmu, używek, amerykańskiej historii lub polityki.

Nils Molin (Dynazty, Amaranthe) – Presence of Mind

Od 2007 roku Nils jest wokalistą i autorem tekstów grupy Dynazty, a w Amaranthe działa od 2018 roku. Jak sam mówi:

„Na początku mojego życia bardzo polubiłem dźwięk gitar elektrycznych, kiedy usłyszałem taką w telewizji, po prostu nie mogłem się uspokoić. Kupiłem swój pierwszy album Kiss w wieku 9 lat i od tego czasu moje życie się zmieniło. Grałem na gitarze przez wiele lat, ale jako nastolatek odkryłem, że mam silny głos. Odłożyłem gitarę i postanowiłem śpiewać. Śpiewanie, występowanie i pisanie muzyki to moje życie od zawsze”.

Nils nie uczył się śpiewu – jest samoukiem.

Shaun Morgan (Seether) – Breakdown

Shaun przeprowadził się do Stanów z Południowej Afryki, gdzie założył grupę Seether. Zespół inspiruje się muzyką Nirvany, Alice In Chains lub Deftones, a sam Morgan jest określany „czcicielem Kurta Cobaina”.

Shaun gra na gitarze, śpiewa i pisze teksty, w których porusza tematy związane m.in. z jego życiem prywatnym. Przykładowo – Remedy nawiązuje do jego uzależnień, Needles do znęcania się, jakiego doświadczył jako młody chłopak, a Broken jest skierowana do jego córki. Z kolei jego związek z Amy Lee był inspiracją do powstania chociażby Breakdown.

Marilyn Manson – This Is The New Shit

Wokalista i autor tekstów grupy o tej samej nazwie, co jego pseudonim. Od początku kariery wzbudza liczne kontrowersje – jedną z nich była strzelanina w szkole z Columbine i posądzenie, że muzyka MM skłoniła sprawców do zastrzelenia kilkunastu osób i popełnienia samobójstwa. Manson stworzył muzykę do takich filmów, jak: Resident Evil,  Zagubiona autostrada, Matrix, Z piekła rodem, To nie jest kolejna komedia dla kretynów czy Księga Cieni: Blair Witch 2. Poza tym artysta jest malarzem (maluje akwarele), okazjonalnie aktorem, a zanim zespół odniósł sukces, pracował jako dziennikarz muzyczny.

Danny Worsnop (Asking Alexandria, solowa kariera) – Moving On

Danny rozpoczął swoją karierę w zespole Asking Alexandria. Początkowo planował dołączyć do wojska, ponieważ chciał zostać snajperem. Lecz sukces debiutanckiego albumu Asking Alexandrii – Stand Up and Scream przekonał go do kontynuowania kariery muzycznej. Danny opuścił grupę po wydaniu płyty From Death to Destiny i zajął się innymi projektami – formacją We Are Harlot i solową karierą. W 2017 roku powrócił do AA, przy czym nadal tworzy muzykę pod swoim nazwiskiem. Współpracował z wieloma artystami, m.in. Memphis May Fire, Papa Roach, I See Stars, All That Remains czy Breathe Carolina.

Jonathan Davis (Korn, solowa kariera) – Black Is The Soul

Jonathan jest najbardziej znany ze swojej działalności w grupie Korn. Jednak w 2018 roku wydał debiutancki solowy album – Black Labirynth. Napisał też muzykę do filmów Królowa potępionych i Filozofowie. W swoich tekstach porusza tematy depresji i innych problemów psychicznych, z którymi się zmagał, molestowania seksualnego, gnębienia w szkole czy śmierci, z którą stykał się podczas pracy w biurze koronera. Co ciekawe, płytą, która sprawiła, że zapragnął tworzyć ciężką muzykę, była Vulgard Display of Power Pantery.

Andy Biersack (Black Veil Brides, Andy Black) – Goodbye, Agony

Andy rozpoczął swoją karierę w zespole Biersack, którego jest założycielem i wokalistą, a który później ewoluował w Black Veil Brides. Od 2014 roku prowadzi także karierę solową pod pseudonimem Andy Black. W swoich tekstach nawiązuje do swojego okresu w szkole, kiedy był gnębiony z powodu swojej inności – wyglądu czy lubianej muzyki. Śpiewa również o swoim życiu prywatnym, a także o problemach, z którymi zmaga się wielu nastolatków (i nie tylko) – o samotności, lękach, poczuciu wyalienowania, depresji.

Chris „Motionless” Cerulli (Motionless In White) – Immaculate Misconception

Wokalista i autor piosenek grupy Motionless In White. W swoich tekstach opowiada o swoim życiu prywatnym albo życiu zespołu, czasami tworzy teksty inspirowane popkulturą, na przykład filmami, serialami albo… historią Kuby Rozpruwacza (London In Terror). O swoim zespole Chris mówi tak:

„Mamy własne przekonania i nie boimy się o nich mówić, nie jesteśmy satanistami, mamy pozytywne przesłanie do szukania poczucia własnej wartości i wewnętrznego spokoju, nie dyskryminujemy nikogo bez względu na wygląd, ich wiarę, seksualność lub rasę”.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments