Alissa White-Gluz obchodzi dzisiaj urodziny

Alissa White-Gluz obchodzi dzisiaj swoje urodziny. Happy birthday, Alissa!

Alissa White-Gluz urodziła się 31 lipca w 1985 roku w Montrealu w Kanadzie. W latach 2004-2014 była współzałożycielką oraz wokalistką zespołu The Agonist. Pisała również teksty. W swoim macierzystym zespole nagrała 3 płyty – Once Only Imagined, Lullabies for the Dormant Mind i Prisoners.

W 2014 roku została wokalistką zespołu Arch Enemy, gdzie zastąpiła Angelę Gossow (obecnie menadżerka AE i Amaranthe). Nagrała z nimi 2 płyty: War Eternal oraz Will To Power. Wydała z nimi również składankę coverów: Covered In Blood.

W 2006 roku wzięła udział w programie Idol. Zaśpiewała tam Bohemian Rhapsody zespołu Queen.

Wśród artystów, z którymi Alissa współpracowała, byli m.in. Soilwork, Kamelot, Babymetal, Angra, Mark Morton, Tarja Turunen, Carnifex czy Delain.

Wegańska strona życia

Alissa wychowała się w rodzinie wegetarian, a od ponad 20 lat jest weganką. Angażuje się w różne akcje ochrony zwierząt, na przykład w kampanie PETA czy akcje przeciwko połowom wielorybów. Sama o weganizmie mówi, że to „styl życia”, a nie dieta.

„Dorastałam w wegetariańskim domu, dlatego przejście na weganizm było dla mnie bardzo logicznym krokiem. Kiedy zaczęłam robić muzykę, nie było niczego, o czym chciałam mówić równie głośno jak o prawach zwierząt. Kiedy śpiewam w moim zespole, czuję, że śpiewam dla pozbawionych głosu”.

Dla Alissy weganizm to forma buntu, która ma bardzo dużo wspólnego z metalem:

„Według mnie w metalu chodzi o bunt, o podążanie własną ścieżką, myślenie inaczej od tego, jak inni chcieliby, żeby myśleć. Weganizm to bezkompromisowa forma buntu. Bierzesz rzeczy, które ludzie powiedzieli Ci, że są normalne, że są wewnątrz ciebie, ale uważasz, że nie są normalne, że zostałeś przyzwyczajony do akceptowania ich w swoich codziennych czynnościach, jak jedzenie, ubieranie się czy wybieranie tego, co kupujesz. Każdy powtarza, że to normalne, że potrzebujesz do tego zabijania innych stworzeń, ale tak nie jest. Weganizm to sprzeciwienie się temu. To właśnie prawdziwy metal”.

Piosenkarka należy również do ruchu straight-edge, co oznacza, że prowadzi bardzo higieniczny styl życia – dużo ćwiczy, zdrowo się odżywia i trzyma z daleka od alkoholu i innych używek.

W swoich tekstach Alissa porusza tematy weganizmu, straight-edge, ale również społeczne. Na przykład First Day In Hell nawiązuje do doświadczeń jej dziadków z czasów II wojny światowej.

Metalowe girl power

Niedawno Alissa wzięła udział w akcji #womensupportingwomen na Instagramie. Polega to na publikowaniu czarno-białego selfie i nominowaniu kolejnych kobiet. Celem jest pokazanie wsparcia, jakie kobiety mogą otrzymać od innych kobiet. Jak wokalistka napisała o tej akcji:

„Chodzi o to, że pokazujemy się razem, #kobietywspierającekobiety, we wszystkich dziedzinach pracy i na wszystkich szczeblach życia. Kiedy rozmawiam ze wszystkimi moimi drogimi dziewczynami na metalowej scenie, to tak, jakby patrzeć w lustro: wszystkie stoczyłyśmy te same bitwy, stawiłyśmy czoła tym samym bzdurom, czułyśmy tę samą presję. I od tego wszystkiego jesteśmy silniejsze jak diabli”.

W challengu wzięły udział również Diamante, Cristina Scabbia (Lacuna Coil), Taylor Momsen(The Pretty Reckless) czy Maria Brink (In This Moment).

Alissa prywatnie

Alissa jest w związku z muzykiem Doyle’em Wolfgangiem von Frankensteinem (ex-Misfits, Gorgeous Frankenstein, Doyle). Co ciekawe, gitarzysta za namową swojej dziewczyny przeszedł na weganizm.

Siostra Alissy, Jasamine również jest w zespole – No Joy.

Alissa mówi płynnie po francusku.

Alissa White-Gluz solo

Od jakiegoś czasu Alissa ma konto na Patreonie, gdzie dzieli się ze swoimi fanami swoją sztuką, napisaną przez siebie poezją czy efektami sesji zdjęciowych, a także przeprowadza Q&A.

Wokalistka obecnie pracuje nad solowym albumem. Nie wiadomo jednak, kiedy się on ukaże. Alissa zdradziła jednak, że swój udział w tym projekcie będzie miał jej kolega z zespołu – Jeff Loomis.