Top 10 rockowych i metalowych wokalistek

W sieci można znaleźć mnóstwo rankingów metalowych wokalistek bądź zespołów, którym przewodzi właśnie kobieta. Ja również pokusiłam się o takie zestawienie. Każda z tych wokalistek ma jedyny w swoim rodzaju głos, jednak to nie wszystko, co można o nich powiedzieć… Zapraszam Was na Top 10 rockowych i metalowych wokalistek!

  1. Elize Ryd

Elize Ryd jest nie tylko wokalistką Amaranthe, ale również tancerką. Zanim dołączyła do Amaranthe, była wokalistką zespołu Avalanche. Starała się o stanowisko wokalistki Nightwish, kiedy z zespołu odeszła Tarja Turunen. Wraz z Alissą White-Gluz w 2012 roku zastąpiła Anette Olzon podczas jednego z koncertów tegoż zespołu. Wystąpiła też gościnnie w kilku utworach Kamelot, na przykład w Sacrimony (Angel Of Afterlife).

  1. Otep Shamaya

Liderka grupy Otep jest nie tylko wokalistką i autorką tekstów, ale także poetką i malarką. Prywatnie jest weganką,  aktywistką do spraw zwierząt i ekologii, jest również homoseksualna. W swoich utworach Otep porusza bardzo trudne tematy, na przykład molestowanie seksualne, którego doświadczyła w dzieciństwie (Jonestown Tea), przemoc wobec kobiet (Menocide) czy samobójstwo (Perfectly Flawed).

  1. Sharon den Adel

Jest najbardziej znana z działalności w grupie Within Temptation, ale w 2017 roku rozpoczęła solowy projekt – My Indigo. Sharon projektuje również stroje sceniczne dla WT. W dzieciństwie dużo podróżowała, była m.in. w Indonezji między pierwszym a szóstym rokiem życia. Gdy wróciła do Holandii, była obiektem przemocy ze strony szkolnych kolegów z powodu ciemniejszej cery i odmiennego stylu ubierania się.

  1. Lena Scissorhands

Wokalistka i autorka tekstów w grupie Infected Rain. Poza działalnością w zespole prowadzi również kanał na YouTube’ie – Bananas. Lena wystąpiła gościnnie w utworach  Nu-Nation i Seas On The Moon. Nagrała również cover All The Things She Said z Chase The Comet. Prywatnie wokalistka jest weganką i fanką Disneya oraz Tima Burtona(co widać po jej tatuażach). W swoich tekstach często porusza tematy tabu: trudne dzieciństwo (Orphan Soul) czy hejcie (Mold).

  1. Angela Gossow

Wokalistka Arch Enemy w latach 2000-2012. Wcześniej grała w zespołach Asmodina i Mistress. Obecnie jest menadżerką Amaranthe oraz Arch Enemy. Prywatnie jest weganką, straight-edge i sama siebie określa jako „zieloną anarchistkę”. Jest związana z Michaelem Amottem – gitarzystą i założycielem Arch Enemy. Wystąpiła gościnnie w utworach Black at Heart grupy Astarte oraz Do Or Die jej podopiecznych, Amaranthe.

  1. Taylor Momsen

W dzieciństwie była aktorką i modelką. Międzynarodową popularność zdobyła dzięki roli Jenny Humphrey w serialu Plotkara. W 2009 roku założyła zespół The Pretty Reckless, który jest hołdem dla takich ikon grunge’u, jak Nirvana czy Soundgarden. Taylor studiowała taniec w centrum artystycznym w St. Louis, a jako dziewczynka uczęszczała do katolickich szkół. Jednak nie uważa się za osobę religijną.

  1. Lzzy Hale

Wokalistka, gitarzystka i autorka tekstów w grupie Halestorm. Jej znakiem rozpoznawczym są bardzo wysokie szpilki, niesamowity głos oraz wyzwolone teksty (Conflicted, Do Not Disturb, Apocalyptic, etc.). Wśród artystów, u których wystąpiła gościnnie, są m.in. The Hu, Shinedown, Device, Mark Morton, In This Moment czy Lindset Stirling. Lzzy wraz z zespołem zdobyła Nagrodę Grammy za piosenkę Love Bites (So Do I).

  1. Maria Brink

Głos In This Moment, wcześniej grupy Pulse. Maria w swoich tekstach często odnosi się do swojej przeszłości – m.in. Daddy’s Falling Angel odnosi się do czasów, gdy jako dziecko Maria była molestowana przez swojego ojca, a He Said Eternity oraz All For You zostały napisane z myślą o jej synu, Davionie. Z kolei Legacy Of Odio powstał jako hołd dla jej zmarłej przyjaciółki. Prywatnie Maria jest wegetarianką, a poza muzyką zajmuje się również malarstwem.

  1. Tatiana Shmailyuk

Wokalistka i autorka tekstów w Jinjer, w którym zastąpiła poprzedniego wokalistę – Maksyma Fatullaieva. Jak sama mówiła, nie planowała zostać w zespole na dłużej… W swoich tekstach porusza tematy takie, jak wojna (When Two Empires Collide), religia (The Prophecy), rodzina (Retrospection) czy ludzka chciwość (Ape). Istotne jest to, że Tati umie nie tylko śpiewać, ale również niesamowicie krzyczeć!

  1. Alissa White-Gluz

Wokalistka i autorka tekstów. Zaczynała w zespole The Agonist, a obecnie jest związana z Arch Enemy. Prywatnie weganka i aktywistka do spraw zwierząt. Poza muzyką, Alissa również maluje i pisze poezję. Pośród artystów, u których wystąpiła gościnnie, warto wymienić: Marka Mortona, Delain, Kamelot, Tarję Turunen, Plasmarifle, Carnifex czy Kane’a Robertsa.