Jinjer: Ze strefy wojennej do metalowej gwiazdy

Tej grupy nie trzeba chyba przedstawiać, ponieważ Jinjer jest obecnie jedną z najszybciej rozwijających się kapel metalowych na świecie. W jaki sposób Jinjer przeszli ze strefy wojennej Ukrainy do statusu metalowej gwiazdy?

Zespół z Ukrainy wydał do tej pory 4 płyty studyjne oraz 3 EP-ki. W styczniu tego roku ukazała się najnowsza z nich – Micro, a dosłownie kilka dni temu światło dzienne ujrzał jej następca – Macro.

Jinjer charakteryzuje się mieszanką stylów – od progresywnego metalu przez metalcore, z elementami jazzu czy – jak w nowych utworach – reggae, jak i oszałamiającym wokalem Tatiany Shmaylyuk. Tati z jednej strony ma piękny, kobiecy głos, ale kiedy krzyczy bądź growluje, jest nie do poznania!

I to doskonale słychać na Macro. Od początkowego On The Top aż do IainnereP (które jest zresztą kontynuacją piosenki Perennial) Tatiana czaruje słuchacza i prowadzi go przez wszystkie piosenki. Z kolei wszystkie utwory są bardzo dopracowane. Możemy się w nich doszukać naleciałości z poprzednich albumów – Pit of Consciousness przywodzi na myśl Ape.

O słowie pisanym

Jinjer mają to do siebie, że w swoich tekstach poruszają tematy bardzo bliskie każdemu z nas: album King of Everything był płytą skupioną na tym, jak człowiek niszczy środowisko i jak przyczynia się do jego degradacji. Piosenka When Two Empires Collide opowiada o wojnie, Dreadful Moments o przemocy wobec dziecka, a Ape – o chciwości ludzkiej. Na Macro znajdziemy teksty o pogoni za sukcesem – On The Top oraz nawiązania do Biblii – Noah. Singiel Judgement&Punishment może być odniesieniem do obecnej ukraińskiej mentalności, a Pausing Death opowiada o śmierci.

Ciekawy pod kątem językowym jest kawałek Retrospection – początek jest śpiewany po ukraińsku.

Cały krążek ma typowy dla zespołu pazur i mimo okazjonalnego reggae, jest mocno metalowo-metalcore’owy. Ciężko się dziwić rosnącej popularności Jinjer, ponieważ oni nie mają złych utworów! Z taką wokalistką, taką muzyką i takim kopem mają szansę stać się jednymi z gatunkowych gigantów!

Jinjer w Polsce

Warto też wspomnieć, że zespół jest bardzo dobrze znany polskim miłośnikom ciężkiego grania. Wystarczy przypomnieć, iż Jinjer wystąpili jako support Amorphis w styczniu tego roku, jak również podczas pierwszego dnia Mystic Festival w czerwcu. Mało tego, kapela pojawi się u nas ponownie późną jesienią! 9 listopada odwiedzą warszawską Proximę (z powodu ogromnego zainteresowania koncert przeniesiono z klubu Hybryda, a bilety nadal można kupić), a następnego dnia – wrocławski klub Zaklęte Rewiry. Poza Jinjer usłyszymy również The Agonist, Khroma oraz Space of Variations.