Chris Cerulli – kariera, Halloween, weganizm i Jezus

Chris Cerulli (pseudonim Motionless) obchodzi dzisiaj (17 października) urodziny! Happy birthday!

Chris Motionless jest wokalistą i autorem tekstów w zespole Motionless In White. Nagrał z nimi 2 EPki: Whorror i When Love Meets Destruction oraz 5 albumów studyjnych: Creatures, Infamous, Reincarnate, Graveyard Shift oraz Disguise. Wśród ich licznych inspiracji warto wymienić: Slipknot, Rammstein, Rob Zombie, Linkin Park, Marilyn Manson, Nine Inch Nails, Misfits, Korn czy As I Lay Dying.

O słowie pisanym

W swoich tekstach Chris często opisuje zdarzenia, które przydarzyły się jemu albo całemu zespołowi. Przykładowo Immaculate Misconception odnosi się do negatywnego nastawienia chrześcijańskiej części społeczeństwa do MIW. Jak możemy przeczytać słowa Chrisa w opisie pod teledyskiem do tego utworu:

„Głównym zamysłem było porównanie dwóch okresów: naszego zespołu i wszystkich ludzi o otwartych umysłach na świecie i życia Jezusa i pokazanie, jak bardzo są podobne. Chciałem podkreślić hipokryzję wszystkich przekonanych o własnej nieomylności i pokazać im, jak bardzo są gówniani. Mamy własne przekonania i nie boimy się o nich mówić, nie jesteśmy satanistami, mamy pozytywne przesłanie do szukania poczucia własnej wartości i wewnętrznego spokoju, nie dyskryminujemy nikogo bez względu na wygląd, ich wiarę, seksualność lub rasę (…). Jednak pomimo tych wszystkich bardzo moralnych i pozytywnych wibracji, wciąż jesteśmy krytykowani za to, kim jesteśmy. Brzmi bardzo podobnie do tego, co stało się z człowiekiem, w którego ludzie, którzy nas krytykują, pokładali całą swoją wiarę. Różnica między mną a Jezusem polega na tym, że On próbował przekonać ludzi, aby uwierzyli w niego i wyższą moc (Boga), aby znaleźli zbawienie. Natomiast ja próbuję przekonać ludzi, aby uwierzyli w siebie (…).

Mój zespół i ja jesteśmy w 100% świadomi, że NIE WSZYSCY chrześcijanie ani wyznawcy jakiejkolwiek religii mają ograniczony umysł (…). Spotkałem TAK wielu niesamowitych ludzi, którzy są chrześcijanami itp. I niezależnie od tego, czy lubią Motionless In White, czy nie, wciąż wiedzą, jak zachować otwarty umysł i okazywać szacunek. Nie chcę, aby ktokolwiek oglądający ten teledysk miał poczucie, że powinien być zły na każdą osobę jakiejkolwiek wiary lub, że bezpośrednio atakujemy ich wiarę”.

Przekaz Motionless In White

Przesłaniem Motionless In White jest bycie sobą, nieprzejmowanie się hejtem i życie w zgodzie z własnymi przekonaniami. Do tego odnoszą się takie piosenki, jak Brand New Numb, Necessary Evil, Infamous, Death March czy wspomniane wyżej Immaculate Misconception.

Teksty a życie prywatne Chrisa

Teksty MIW są niekiedy bardzo osobiste. Na przykład Sinematic opowiada o byłej dziewczynie Chrisa. Z kolei Eternally Yours jest piosenką miłosną skierowaną do obecnej ukochanej Chrisa – Gai. Dziewczyna nawet pojawiła się w teledysku MIW do tego kawałka.

Natomiast Hourglass odnosi się do momentu, kiedy w 2016 roku ojciec Chrisa dostał ataku serca.

Innym osobistym kawałkiem jest Cobwebs:

„Chodzi o to, że dużo żyję w przeszłości. W moim życiu jest wiele rzeczy, których nie mogę odpuścić. Wielu przyjaciół przyszło i odeszło, wiele miejsc, w których zaczęliśmy grać, jest teraz zamkniętych i wszystko jest po prostu inne. Bardzo patrzę w przyszłość, ale jednocześnie bardzo żałuję życia, które minęło. W drugiej zwrotce jest odniesienie do miejsca w rodzinnym mieście zwanego Dome, co jest moim sposobem na pokazanie naszym rodzinnym zespołom i fanom, że bardzo za nimi tęsknię i za tymi koncertami ”.

Filmowo i muzycznie u MIW

Niektóre piosenki MIW odnoszą się do filmów i seriali. Na przykład Scissorhands (The Last Snow) i We Only Come Out At Night. Jak Chris powiedział o tej pierwszej:

„Spośród wszystkich bohaterów książek i filmów Edward Nożycoręki jest tym, z którym najbardziej się identyfikuję. Ten film bardzo do mnie przemówił i zmienił moje życie, więc chciałem, aby moja ulubiona i najważniejsza piosenka na tej płycie (Creatures) była o nim. Te teksty są dla mnie tak szczere i osobiste, ale śpiewane jego oczami. Czuję, że muzyka idealnie pasuje do charakteru piosenki, nadając jej przerażającej obecności [reżysera] Tima Burtona i [kompozytora] Danny’ego Elfmana. Myślę, że w przyszłości będziemy robić więcej takich piosenek, ponieważ to nasza ulubiona piosenka i styl. Chcę zostawić swój ślad jako The Danny Elfman and Tim Burton of Metal”.

Natomiast WOCOAN nawiązuje do The Lost Boys, m.in. poprzez cytaty: „Bądź z nami”, „Śpij cały dzień, imprezuj całą noc, nigdy się nie starzeją, nigdy nie umieraj. Fajnie jest być wampirem!”.

Chris powiedział kiedyś, że ma poczucie przynależności do mężczyzn z filmu. Nie dlatego, że myśli, iż jest wampirem, ale dlatego, że nie obchodzi go, co myślą o nim inni, i robi, co chce.

Chris – jak i pozostali członkowie MIW – jest wielkim fanem The Office. Piosenka Count Choculitis odnosi się do jednego z jego odcinków. Jak wyjaśnia Chris:

„Chcieliśmy mieć jedną piosenkę z tytułem, który miałby coś wspólnego z The Office, ponieważ jesteśmy ogromnymi fanami (…). W odcinku Health Care sezonu 2 wspomniano o „Count Choculitis”. Tekst jest dla mnie niezwykle osobisty, ponieważ ta piosenka jest o byciu ofiarą niewierności i psychologicznych szkód, które może spowodować”.

Innym tego typu kawałkiem jest Dead As F**k. Ma on charakter seksualny i odnosi się do filmu The Bride of Frankenstein.

MIW, Halloween i inne motywy

W twórczości i wizerunku MIW często przewija się motyw Halloween. Tak jest chociażby w przypadku Undead Ahead i Undead Ahead 2: The Tale of the Midnight Ride. O tej pierwszej Chris mówił w ten sposób:

„To piosenka o Jeźdźcu Bez Głowy. To kolejna historia, która zawsze mnie intrygowała i od dłuższego czasu chciałem stworzyć własną wersję. Wydaje mi się, że na naszej ostatniej EP-ce, When Love Met Destruction, było kilka tekstów, które naprawdę uraziły ludzi, i byłem bardzo szczęśliwy, że mogłem kogoś wkurzyć. Nie chciałem, aby na tym albumie była odrobina nieuczciwości, więc aż do tej piosenki – która była ostatnią piosenką, do której napisałem tekst – nie czułem, że na tym albumie są teksty, które naprawdę by kogoś uraziły, z wyjątkiem może za niepokalane błędne przekonanie. Było mi to w porządku, ponieważ czuję, że gdybym rzeczywiście próbował być obraźliwy, nie byłoby to szczere. Na szczęście czuję, że refren tej piosenki da ograniczonym chrześcijanom coś, za co nas znienawidzą”.

Innym ciekawym utworem w twórczości MIW jest London In Terror. Opowiada on o… Kubie Rozpruwaczu:

„Zawsze chciałem wiedzieć, dlaczego zrobił to, co zrobił, i napisałem teksty na podstawie mojej własnej historii o tym, co uważałem za przypadek. Uwielbiam cały pomysł Londynu w chaosie i przerażeniu, więc nadałem tekstom naprawdę ogólny charakter Armageddonu. Chciałem, żeby obraz Londynu rozpadał się w świecie chaosu i zniszczenia tylko dlatego, że ktoś wywołuje poruszenie”.

Wiele tekstów Chrisa było zainspirowanych rozmowami z osobami ze społeczności LGBT – na przykład Voices.

Współprace Chrisa

Chris zaśpiewał w duecie z takimi artystami, jak New Years Day, Breaking Benjamin, Jonathan Davis, Maria Brink i inni.

Chris weganin

Wokalista przeszedł na weganizm krótko po tym, jak jego ojciec miał atak serca. Powodem był wpływ produktów odzwierzęcych na ludzkie zdrowie.