Muzyka w cieniu wirusa | Muzyczne podsumowanie miesiąca

0
167

Marzec był wyjątkowo trudnym miesiącem dla branży muzycznej, a wiele wskazuje, że następne nie będą niestety lepsze. Ogólnoświatowy kryzys odcisnął piętno na niemal każdej branży. Po tyłku dostali także muzycy oraz organizatorzy koncertów. Zapraszamy do krótkiego podsumowania marca.

Koronawirus odwołuje koncerty

Walka rządu z panującą pandemią wirusa COVID-19 spowodowała odwołanie wszelkich imprez masowych, w tym koncertów czy wydarzeń sportowych. Wiele występów zostało przeniesionych na bliżej nieokreślone terminy. Zarówno artystom, jak również organizatorom, zależy na tym, aby znakomita większość tych eventów się odbyła. Z tych najciekawszych w naszej opinii koncertów, których nie byliśmy w stanie doświadczyć, należy wspomnieć warszawskie koncerty Mura Masa, Bombay Bicycle Club oraz planowany w Tauron Arenie, koncert wirtuoza Carlosa Santany. Nakaz rządu, ale też troska o zdrowie i życie fanów, zmusiły krajowych artystów do przeniesienia swoich planowanych tras koncertowych. Długo wyczekiwane solowe koncerty Artura Rojka czy Natalii Nykiel, zobaczymy dopiero jesienią. Ostatecznie, nie odbyła się także uroczysta gala rozdania Fryderyków.

Premiery płytowe również…

Panująca sytuacja utrudnia normalne funkcjonowanie artystom. Wielu z nich przełożyło premiery swoich albumów, a niektórzy zdecydowali się na wydanie tylko w formie cyfrowej, przekładając wydania fizyczne na późniejszy termin. Na polskim rynku w marcu miały ukazać się m.in. albumy Renaty Przemyk, Igora Herbuta czy długo wyczekiwany debiut Sanah. Owszem, te albumy mogłyby pojawić się zgodnie z pierwotnym założeniem, ale zdajemy sobie sprawę, że wydanie albumu powinno uruchomić całą machinę promocyjną z koncertami oraz spotkaniami z fanami i dziennikarzami na czele – co w zaistniałej rzeczywistości byłoby nierealne. Spory niedosyt muszą czuć fani Duy Lipy. Artystka najpierw ogłosiła przyspieszenie premiery swojego albumu Future Nostalgia, po czym wytwórnia Warner Music ogłosiła, iż z powodu koronawirusa transport zamówionych w pre-orderze fizycznych kopii albumu będzie opóźniony. Empik.com informuje, że wysyłka albumu odbędzie się dopiero 26 czerwca 2020 roku

…i festiwale

Jakby tego wszystko było mało, wiele festiwali muzycznych, albo przełożyło swoje terminy, albo też całkowicie odwołały tegoroczne edycje. Nie odbędzie się kultowy, amerykański showcase SWSW, a nasz rodzimy Spring Break został przeniesiony na wrzesień. Brytyjskie festiwale Glastonbury, All Points East, Lovebox, Parklife zostały całkowicie odwołane. Nową datę otrzymała też hiszpańska Primavera. Jeśli wszystko się uda, odbędzie się ona pod koniec sierpnia. Największe polskie festiwale na razie nie ogłosiły odwołań, lub zmiany terminów. Mało tego – wiele z nich wciąż uzupełnia swoje line-upy. W marcu w szeregi Open’er Festival dołączyli The Killers, a również OFF Festival  i FEST Festival odsłaniały swoje karty.

Koncerty On-line

Skoro musimy siedzieć w domu, a wszystkie publiczne występy artystów zostały odwołane, to całą aktywność musieliśmy przenieść do Internetu. Artyści coraz chętniej transmitują mini-koncerty za pośrednictwem swoich social-mediów. W ten sposób dają radość swoim fanom w tym trudnym okresie, a sami sporo zyskują z PR-owego punktu widzenia. Pierwszym artystą, który zdecydował się na transmisję swojego koncertu był BARANOVSKi, który w dzień wejścia ustawy o odwołaniu koncertów, był już we Wrocławiu z rozstawionym i gotowym do działania sprzętem. Występ ostatecznie się nie odbył, ale ekipa zdecydowała się zagrać w pustej sali, a całość udostępnili na Facebooku zespołu. Ciekawą inicjatywę zaproponowali chłopaki z zespołu BeMy. Widząc zainteresowanie artystów do streamowania swoich występów, zorganizowali pierwszy w Polsce Domowy Festiwal. W ciągu kilku dni utalentowani artyści prezentowali swój repertuar on-line. Wśród gwiazd biorących udział w tym przedsięwzięciu znaleźli się m.in. Sanah, Paula i Karol, Swiernalis, Ania Karwan, BeMy czy Bovska.

Najciekawsze premiery marca

Mimo utrudnień wielu artystów wydało swoje albumy. W marcu doczekaliśmy się w końcu nowego krążka Artura Rojka, debiuty wydali artyści ze stajni Fonobo – Stach Bukowski i Magda Ruta. Światło dzienne ujrzał Gigaton – jedenasty album studyjny Pearl Jam. Mimo problemów w dystrybucji, świetne recenzje zbiera również drugi album w karierze Duy Lipy. W marcu otrzymaliśmy także kilka doskonałych rapowych projektów. Pojawił się album Białego Tunelu, za który odpowiedzialni są: Piotr Szmidt (Ten Typ Mes), Bartosz Tkacz i Bartek Pietrzak (Szogun). Albumy wydali też Gverilla, Otsochodzi oraz bijący rekordy popularności PRO8L3M. Muzyczny świat zaskoczył również Trent Reznor, który opublikował nowe piosenki zespołu Nine Inch Nails. Albumy Ghosts V i Ghosts VI zostały udostępnione do bezpłatnego pobrania ze strony internetowej zespołu.

Posłuchaj specjalnej playlisty

Specjalnie dla czytelników Kulturalnych Mediów stworzyliśmy playlistę z najciekawszymi (naszym zdaniem), utworami wydanymi w marcu 2020. Składanki możecie przesłuchać w serwisach Spotify oraz TIDAL. Dodalibyście coś od siebie?

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments