Dzisiaj skupimy się na światowym fenomenie postaci fikcyjnej jaką jest Myszka Miki.
Wszystko zaczęło się od…
… królika, w pewnym sensie. Na początku Walt Disney za sprawą swojej firmy, The Walt Disney Company, stworzył królika o imieniu Oswald. Z powodu wielu różnic i nieporozumień Walt stracił prawa do tej postaci i trzeba było wziąć pod uwagę innego zwierzaka. Wybór padł na mysz i było to bardzo ciekawe strategiczne podejście, gdyż Disney panicznie bał się gryzoni. W roku 1928, dokładnie 93 lata temu, miała premierę w amerykańskiej telewizji krótka bajka zatytułowana Steamboat Willie. Tak narodził się – uwaga! – Michael Theodore „Mickey” Mouse, czyli, po prostu, Miki. Myszka, która stała się światowym fenomenem, a nawet ikoną popkultury. Do dziś żaden inny bohater fikcyjny czegoś takiego nie powtórzył. Oczywiście, pomijając kumpli Mikiego, takich jak Pluto, Goofy czy Kaczor Donald.
Podwójne urodziny
Zaczęło się od kreskówek i filmów. Istnieje mała niezgodność co do „urodzin” Mikiego, gdyż już 15 maja 1928 roku próbowano „wypuścić” na szerokie wody dzisiejszego bohatera i jego dziewczynę, Minnie, za sprawą krótkometrażówki o tytule Plane Crazy. Jednak był to tak naprawdę test, na dodatek bez dźwięku. Finalna wersja dopięta na ostatni guzik ukazała się rok później, 17 marca. Stąd się wzięły tak zwane „podwójne urodziny”, a zarazem pierwsze i jedyne urodziny Minnie.
Imię, nazwa… o co chodzi?
Nagrodzona mysz
Czy to w ogóle jest realne? Tak, jeśli chodzi o Mikiego, ale od początku. Fantazja to trzeci, pełnometrażowy film animowany wytwórni Disneya. Po raz pierwszy ukazał się w amerykańskich kinach 13 listopada 1940 roku. Ponadto, był to pierwszy film z dźwiękiem stereofonicznym. I to właśnie Fantazja otrzymała nagrody honorowe Akademii Filmowej podczas ceremonii wręczenia Oscarów w 1942 roku. Wierni fani wytwórni do dziś uważają, że Fantazja to jeden z najlepszych i najpiękniejszych filmów animowanych na świecie. Niektórzy uważają także, iż to te dzieło doprowadziło Myszkę Miki na sam szczyt w popkulturze. Mało tego, w roku 1978 Miki stał się pierwszą fikcyjną postacią, która dostała swoją gwiazdę w hollywoodzkiej alei gwiazd.
Seriale…
Nie samymi filmami, czy kreskówkami, człowiek żyje. Albo inaczej: nie samymi filmami, czy kreskówkami, myszka żyje. Powstały liczne seriale, a nawet programy – The Mickey Mouse Club, Cafe Myszka czy Klub przyjaciół Myszki Miki. Mała ciekawostka: dzięki The Mickey Mouse Club poznaliśmy naszych przyszłych idoli muzycznych – zaczynali tam chociażby Britney Spears, Christina Aguilera i Justin Timberlake.
… gry…
Gier powstało od groma, tak naprawdę. Na ten moment, najpopularniejsze są dwie części Epic Mickey – choć wierni fani przypominają również o niezwykłej serii Kingdom Hearts.