Światowy fenomen postaci fikcyjnej, czyli Myszka Miki

0
946
źródło: unsplash.com

Dzisiaj skupimy się na światowym fenomenie postaci fikcyjnej jaką jest Myszka Miki.

Wszystko zaczęło się od…

… królika, w pewnym sensie. Na początku Walt Disney za sprawą swojej firmy, The Walt Disney Company, stworzył królika o imieniu Oswald. Z powodu wielu różnic i nieporozumień Walt stracił prawa do tej postaci i trzeba było wziąć pod uwagę innego zwierzaka. Wybór padł na mysz i było to bardzo ciekawe strategiczne podejście, gdyż Disney panicznie bał się gryzoni. W roku 1928, dokładnie 93 lata temu, miała premierę w amerykańskiej telewizji krótka bajka zatytułowana Steamboat Willie. Tak narodził się – uwaga! – Michael Theodore „Mickey” Mouse, czyli, po prostu, Miki. Myszka, która stała się światowym fenomenem, a nawet ikoną popkultury. Do dziś żaden inny bohater fikcyjny czegoś takiego nie powtórzył. Oczywiście, pomijając kumpli Mikiego, takich jak PlutoGoofy czy Kaczor Donald.

Podwójne urodziny

Zaczęło się od kreskówek i filmów. Istnieje mała niezgodność co do „urodzin” Mikiego, gdyż już 15 maja 1928 roku próbowano „wypuścić” na szerokie wody dzisiejszego bohatera i jego dziewczynę, Minnie, za sprawą krótkometrażówki o tytule Plane Crazy. Jednak był to tak naprawdę test, na dodatek bez dźwięku. Finalna wersja dopięta na ostatni guzik ukazała się rok później, 17 marca. Stąd się wzięły tak zwane „podwójne urodziny”, a zarazem pierwsze i jedyne urodziny Minnie.

Imię, nazwa… o co chodzi?

Miki pierwotnie miał mieć na imię Mortimer. Aczkolwiek żona Walta DisneyaLillian, wybiła mu ten pomysł z głowy. Stwierdziła, że powinien być „Mickey”, ponieważ według niej „Mortimer” brzmiało zbyt… dziewczęco. Przy okazji, Mortimer stał się rywalem Mikiego o względy Minnie. A jak jest z odmianą, jeśli mamy do czynienia z językiem angielskim (oryginalnym) i polskim? Otóż, wyraz mouse (mysz) po angielsku to rodzaj nijaki. Natomiast u nas jest to rodzaj żeński. Przez to Polacy sądzą, że Myszka Miki to dziewczynka, a przecież jest on chłopcem. Ponadto „Mickey” to zdrobnienie od imienia „Michael”, po polsku „Michał”. Przez długi czas, w polskiej wersji językowej, było cały czas słowo „Mickey” – jednak później zaczęto zapisywać go bardziej po polsku, czyli tak jak powinno się wymawiać u nas. Miki. Jednak ci, którzy wiernie śledzą losy tej postaci, wiedzą, że są przeróżni twórcy w filmach, kreskówkach, serialach, komiksach, książkach… i przez to personalia myszki zostały rozwinięte. Nasz bohater nazywa się Michael Theodore „Mickey” Mouse.

Nagrodzona mysz

Czy to w ogóle jest realne? Tak, jeśli chodzi o Mikiego, ale od początku. Fantazja to trzeci, pełnometrażowy film animowany wytwórni Disneya. Po raz pierwszy ukazał się w amerykańskich kinach 13 listopada 1940 roku. Ponadto, był to pierwszy film z dźwiękiem stereofonicznym. I to właśnie Fantazja otrzymała nagrody honorowe Akademii Filmowej podczas ceremonii wręczenia Oscarów w 1942 roku. Wierni fani wytwórni do dziś uważają, że Fantazja to jeden z najlepszych i najpiękniejszych filmów animowanych na świecie. Niektórzy uważają także, iż to te dzieło doprowadziło Myszkę Miki na sam szczyt w popkulturze. Mało tego, w roku 1978 Miki stał się pierwszą fikcyjną postacią, która dostała swoją gwiazdę w hollywoodzkiej alei gwiazd.

Seriale…

Nie samymi filmami, czy kreskówkami, człowiek żyje. Albo inaczej: nie samymi filmami, czy kreskówkami, myszka żyje. Powstały liczne seriale, a nawet programy – The Mickey Mouse ClubCafe Myszka czy Klub przyjaciół Myszki Miki. Mała ciekawostka: dzięki The Mickey Mouse Club poznaliśmy naszych przyszłych idoli muzycznych – zaczynali tam chociażby Britney SpearsChristina Aguilera i Justin Timberlake.

… gry…

Gier powstało od groma, tak naprawdę. Na ten moment, najpopularniejsze są dwie części Epic Mickey – choć wierni fani przypominają również o niezwykłej serii Kingdom Hearts.

… i komiksy

Tu furorę zrobił jednak Kaczor Donald, lecz niektórzy wykorzystali potencjał myszki i wykorzystali ją do świata komiksów. Można tutaj wspomnieć o naszych recenzjach Krainy Pradawnych, czy Horrifikland. Pamiętajmy jednak, iż komiksy z nim zaczęły powstawać już w roku 1930.

Gdzie nie spojrzysz, tam mysz

Myszka Miki nie jest tylko światowym fenomenem, ale także ikoną w popkulturze. Ten bohater jest dosłownie wszędzie. Powstały Disneylandy, w których główną atrakcją jest, rzecz jasna, Miki. Później gadżety – zegarki, zabawki i nie tylko. Myszka świetnie „sprzedaje się” w biznesie odzieżowym – chyba już w każdej, światowej i znanej marce odzieżowej, znajdziemy jakieś ubranie przedstawiające Mikiego. Nie zapomnijmy także o symbolu, czyli słynnej główki – wystarczy narysować trzy koła i już każdy wie o co chodzi. Postać ta była wykorzystywana nawet w polityce (w Stanach Zjednoczonych), sporcie, filmach, utworach muzycznych, informatyce… i można tak wymieniać i wymieniać. Przez to pojawiły się parodie i krytyka, choć było to nieuniknione.
Na koniec mały, polski akcent. Klub żużlowy z Zielonej Góry, czyli Falubaz, ma w swoim logu z Myszkę Miki.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments