Najbardziej oczekiwane płyty 2019 roku [Polska]

OFF Festival
Perfect Son fot. Weronika Izdebska

Grudzień to wyjątkowy czas. Z jednej strony zaaferowani jesteśmy przygotowaniem do świąt, z drugiej zaś, obmyślamy postanowienia noworoczne. Nierzadko tworzymy sobie wszelkie podsumowania mijającego roku. Dziś pochylam się nad tym, czego spodziewać się po polskim rynku muzycznym w 2019 roku. Zapraszamy do czytania naszego zestawienia najbardziej oczekiwanych płyt, które usłyszymy w przyszłym roku.

Ubiegły rok należał do zdecydowanie udanych pod względem muzycznych premier w Polsce. Wielu artystów rozbiło bank, wydając bestsellerowe krążki. Trzeba w tym przypadku wspomnieć o albumach Taconafide, Taco Hemingwaya, Pawła Domagały oraz Dawida Podsiadło. Usłyszeliśmy tez świetne albumy The Dumplings czy fantastyczne interpretacje klasyków Czesława Niemena w wykonaniu Krzysztofa Zalewskiego. W 2019 roku na pewno pojawią się na rynku kolejne ważne wydawnictwa. Oto nasze najbardziej oczekiwane polskie albumy, których premiera przewidywana jest w przyszłym roku. Wielu artystów zobaczymy na największych imprezach w Polsce, takich jak OFF Festival czy Open’er Festival.

Daria Zawiałow

Piekielnie utalentowana wokalistka pokazała swój potencjał na debiutanckim albumie A Kysz!. Płyta okazała się sporym sukcesem, docenionym przez słuchaczy i recenzentów. Teraz artystka stoi przed dużo trudniejszym wyzwaniem. Drugi album może ugruntować mocną pozycję na rynku, lecz w ewentualna wpadka może zastopować rozwój kariery urodzonej w Koszalinie Darii Zawiałow. Pierwszy singiel, zapowiadający nowe wydawnictwo prezentuje zupełnie inne, taneczne oblicze piosenkarki. Jeżeli cały album będzie brzmiał podobnie to będziemy mieli hit! Premiera albumu Helsinki odbędzie się wczesną wiosną 2019 roku.

Otsochodzi

Otsochodzi, a właściwie Miłosz Stępień to swoisty fenomen na współczesnej rapowej scenie naszego kraju. Facet szturmem przebił się do świadomości słuchaczy. Mimo młodego wieku, można już mówić o sporym doświadczeniu scenicznym artysty. Jego drugi album Nowy Kolor okazał się wielkim hitem, a znajdujące się na nim kolaborację z artystami takimi jak Pezet, O.S.T.R czy Taco Hemingway na stałe wpisały się do kanonu współczesnego hip-hopu. O nadchodzącym, trzecim albumie wiemy dosyć sporo. Artysta zaprezentował już trzy, bardzo różnorodne single (Euforia, Nigdy już nie będzie jak kiedyś, Dla mnie i podał datę premiery. Album MIŁOŚĆ pojawi się na sklepowych półkach już 1 lutego 2019 roku.

Perfect Son

Prawdziwa petarda wśród tego zestawiania. Tobiasz Biliński, znany z rewelacyjnych projektów – Kyst oraz Coldair, podpisał kontrakt płytowy z legendarną, amerykańską wytwórnią SubPop. Jest to pierwszy w historii polski artysta w historii tego kultowego labelu. Tym razem muzyk wyda muzykę pod szyldem Perfect Son. Premiera płyty Cast zaplanowana jest na 15 lutego 2019 roku. Możemy być dumni, że polski artysta znalazł się w jednym katalogu obok m.in. Fleet Foxes, Low czy Beach House oraz Father John Misty. Pierwszy singiel jest rewelacyjny i mocno liczę, że cały album spełni moje wysokie oczekiwania. Artysta wystąpi w przyszłym roku na OFF Festival 2019.

KARI

W przypadku KARI, nie mamy jeszcze żadnych szczegółów dotyczących nowego albumu. Singiel – Time, zwiastujący kolejną płytę wokalistki, będzie mieć swoją premierę 30 stycznia 2019 roku i prawdopodobnie wtedy poznamy więcej informacji związanych z albumem. Od wydania I Am Fine minęło już prawie dwa lata, więc to najwyższy czas na jakieś nowości od artystki. KARI z każdym kolejnym albumem przekracza kolejne granice, rozwija się pod względem tekstowym i produkcyjnym. Ostatni album był rewelacyjny, czy tak samo powiemy o nadchodzącym wydawnictwie? Oby!

Clock Machine

Clock Machine to zespół dowodzony przez Igora Walaszka, posiadacza bezwzględnie jednego z najlepszych głosów na alternatywnej scenie muzycznej naszego kraju. Bardzo cieszy mnie fakt, że panowie zdecydowali się rozpocząć pracę nad trzecim albumem studyjnym. Album nie ma jeszcze dokładnej daty premiery, ale mówi się że następca Love ma pojawić się na początku przyszłego roku. Dotychczas otrzymaliśmy jeden singiel – Prognozy i jest naprawdę nieźle. Liczę, że kolejny album będzie mocną pozycją na rodzimym rynku. Jakie inne, polskie zespoły rockowe mogą nas zaskoczyć w 2019 roku?

Bitamina

Kolejny w tym zestawieniu dosyć młody zespól, który co prawda ma już kilka albumów na swoim koncie. Niesamowicie utalentowani muzycy zgromadzili sobie rzeszę oddanych fanów, przez wrażliwe, inteligentne teksty. Zespół dokonał to praktycznie bez pomocy marketingu i social mediów. Prawdziwym przełomem w karierze był wydany w 2017 roku album Kawalerka z którego pochodzą rewelacyjne utwory – Dom, Pornosy, Wszystko w HD. Nowego albumu możemy spodziewać się wiosną 2019 roku, a nowe utwory będzie można usłyszeć podczas serii koncertów zespołu, które odbędą się na przełomie zimy i wiosny.

Fisz Emade Tworzywo

Czasami odnoszę wrażenie, że Bartosz Waglewski pracuje niemal nieustannie. Co chwile słychać o nowych artystycznych projektach muzyka. W ostatnich latach najwięcej udziela się przy okazji projektu Fisz Emade Tworzywo, z którym nagrał dobrze przyjęte albumy Mamut i Drony. W przyszłym roku będzie okazja na podtrzymanie dobrej passy, gdyż 9 marca 2019 roku doczekamy się premiery kolejnego wydawnictwa. Czy kolejna płyta okaże się sukcesem? Zobaczymy. Pierwszy singiel, promujący krążek wyjdzie w styczniu 2019 roku i wtedy zobaczymy w którym kierunku poszli bracia Waglewscy.

Fisz Emade wystąpili w ramach cyklu Na Falach w Poznaniu [fotorelacja]

To oczywiście nie wszystko czego możemy spodziewać się po 2019 roku. Zapewne otrzymamy wiele znakomitych płyt i utworów. A na co Wy czekacie najbardziej?