Legendarna wytwórnia Sub Pop świętuje 30. urodziny!

Sub Pop
Megan Jasper - Dyrektor generalny Sub Pop Records źródło: www.seattlemag.com/arts-and-culture/sub-pop-employees-have-been-pulling-epic-pranks-30-years

Jedna z najważniejszych wytwórni muzycznych na świecie kończy trzydzieści lat. Label, któremu przypisuje się popularyzację muzyki grunge, bez którego prawdopodobnie nie byłoby zespołów takich jak Nirvana, Soundgarden, czy Mudhoney. Przez lata Sub Pop ciężko pracował, by zdobyć tak ważną pozycję na rynku. Dziś głównie skupia się na muzyce alternatywnej.

Jak powstała wytwórnia Sub Pop?

Amerykańska wytwórnia Sub Pop musiała przejść długą drogę, zanim uzyskała status kultowej. Początki Sub Pop sięgają roku 1980. To wtedy Bruce Pavitt założył fanzin Subterranean Pop, który szybko zmienił nazwę na Sub Pop. Założyciel był silnie związany z grupą Soundgarden. Fanzin co jakiś czas wydawał kompilację zawierającą piosenki głównie amerykańskich zespołów. Na rynku pojawiło się 9 publikacji – 6 magazynów i 3 kasety. Następnie Sub Pop pojawiał się jako kolumna poświęcona muzyce w gazecie The Rocket przez wiele lat. W 1986 roku gitarzysta Soundgarden – Kim Thayil poznał Pavitta z Jonathanem Ponemanem.

Promowanie lokalnych zespołów i Love Buzz

W 1988 zrezygnowali ze swoich prac i zdecydowali się założyć wytwórnię płytową. Początkowo przystąpiło do niej parę zespołów z lokalnej sceny muzycznej w Seattle. Celem założycieli było szybkie wypromowanie ich w celu popularyzacji ich wytwórni. Pierwszym projektem był serwis subskrypcyjny Sub Pop Singles Club. Platforma co miesiąc wysyłała do członków single lokalnych zespołów. Pierwszym utworem, wydanym przez Sub Pop Singles Club, był Love Buzz – debiutancki singiel Nirvany. Sukces serwisu spowodował, że Sub Pop stał się silną i znaną firmą kojarzoną z muzyką Seattle.

Rozwój wytwórni Sub Pop

Mając na uwadze, że przyciągnięcie uwagi mainstreamowej prasy muzycznej w USA było trudne dla wszystkich wytwórni, Pavitt i Ponemen, czerpali inspirację z alternatywnych zespołów, takich jak Sonic Youth czy Dinosaur Jr. i starali się promować wytwórnię poprzez brytyjską prasę muzyczną. W marcu 1989 r. Pavitt i Poneman polecili magazynowi Melody Maker, aby napisali artykuł na temat lokalnej sceny muzycznej. Jak przewidział Pavitt, brytyjska prasa zakochała się w Sub Pop i grunge’owym dźwięku.

Naprawdę czułem, że Brytyjczycy i Europejczycy chcieli zobaczyć coś niesfornego, coś, co było pierwotne i naprawdę czerpało z korzeni rock & rolla, który był bardzo amerykański.

Kiedy Nirvana przeniosła się do Geffen Records, wytwórnia Sub Pop otrzymała tantiemy od sprzedaży Bleach, które utrzymywały ją przez wiele lat. Wprowadzono także zastrzeżenie, nakazujące pojawienie się logo Sub Pop obok Geffena na przyszłych albumach zespołu. Po ogromnym sukcesie Nirvany, wiele udanych zespołów grunge’owych opuściło Sub Pop dla mainstreamowych wytwórni płytowych. W niedalekim odstępie czasu właściciele Sub Pop sprzedali 49% udziałów koncernowi Warner Music Group, tym samym kończąc status Sub Pop jako całkowicie niezależny label.

Wytwórnia Sub Pop i jej najważniejsi artyści

Na rynku muzyki alternatywnej Sub Pop nie ma sobie równych. Przez lata wylansowali wiele wspaniałych artystów. Nic dziwnego, że organizatorzy festiwali tworząc line-up swoich imprez, często zaczynają od artystów z amerykańskiej wytwórni. W 2014 roku wytwórnia została oficjalnym kuratorem Sceny Eksperymentalnej na OFF Festivalu. Pierwszego dnia imprezy zagrali artyści związani z Sub Pop oraz jej siostrzaną wytwórnią Hardly Art. Na scenie w Katowicach zagrali Wolf Eyes, Rose Windows, clipping., Lyla Foy, Protomartyr, oraz polskie zespoły Kaseciarz i Wild Books.

Do najpopularniejszych artystów wydających albumy w wytwórni Sub Pop należą The Afghan Whigs, Beach House, Father John Misty, Goat, Iron & Wine, Low, J Mascis, Metz, The Notwist, Shabazz Palaces, Shearwater, Sleather-Kinney czy Wolf Parade.

Subiektywny ranking albumów wydanych w Sub Pop

Amerykańskiemu solenizantowi, życzymy kolejnych lat pełnych sukcesów. Z tej okazji prezentujemy subiektywy ranking najlepszych płyt wydanych w ciągu ostatnich 30-stu lat. Czegoś brakuje? Dajcie znać jakie są Wasze ulubione płyty wydane pod szyldem Sub Pop.

10. Sleater-KinneyNo Cities To Love

9. Beach HouseTeen Dream

8. Band of HorsesEverything All the Time

7. Washed OutWithin And Without

6. Fleet FoxesFleet Foxes

5. The Notwist – Close to the Glass

4. Father John MistyPure Comedy

3. The Postal ServiceGive Up

2. FoalsSpanish Sahara

1. NirvanaBleach

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o