Wydziarane gwiazdy muzyki: Tatiana Shmayluk

Tatiana Shmayluk jest wokalistką i autorką tekstów w zespole Jinjer. Poza niesamowitym głosem, Tati jest posiadaczką licznych tatuaży. I to właśnie o nich będzie ten tekst.

Większość tatuaży Tati zostało wykonanych na Ukrainie, ponieważ piosenkarka miała czas na wykonanie nowej dziary tylko wtedy, kiedy nie była w trasie. Jednak ma też kilka prac od artystów ze Stanów Zjednoczonych i Japonii. Jak sama przyznaje, nie wszystkie jej tatuaże mają specjalnego znaczenie – wiele z nich zrobiła impulsywnie. Co ciekawe, część z nich została wykonana przez nią samodzielnie.

Niedoszła tatuatorka

Kiedy Tati miała 16 lat, jej rodzina sprezentowała jej na urodziny maszynkę do tatuowania. Pierwszy tatuaż wokalistki znajduje się na kostce – jest to słońce tonące w wodzie. Symbolizuje niemożliwą kombinację tych dwóch elementów – ognia i wody.

Co ciekawe, pierwszą „klientką” Tati była jej mama:

„Poświęciła swoje plecy w imię mojego dalszego sukcesu w tatuowaniu. Przepraszam, mamo, stałam się kimś innym”.

Tati też ma tatuaż na plecach – jest to pszczoła.

Inny tatuaż wykonany przez Tati na niej znajduje się na lewej kostce. Jest to wizerunek Clowna ze Slipknota i napisem „Are You A Psycho?”. Tati wypowiedziała się o tym tatuażu w ten sposób:

„Mam zdjęcie Clowna ze Slipknota, które zrobiłam sama. Ale nie dlatego, że byłam szaloną fanką, ale dlatego, że nie miałam wtedy drukarki, więc po prostu wybrałam losowe zdjęcie w odpowiednim rozmiarze – było to na okładce CD lub coś w tym rodzaju. Kilka lat później dodałam do niego skrypt”.

Piosenkarka ma neutralny stosunek do swoich dziar. Jednak wskazała jeden, który jest najgorszy – znajduje się on na jej lewym nadgarstku. Jest to głowa luchadory – meksykańskiej zapaśniczki otoczona napisem „Let’s wrestle”. Według Tati to jest „dobre przypomnienie tego, czego nie robić”.

Tuż nad nim znajduje się portret przedstawiający połączenie Amy Winehouse i Fridy Kahlo, który Shmayluk znalazła jakiś czas temu w Internecie. Autorką tego rysunku jest argentyńska artystka, Carolina Gallo. Zarówno Amy, jak i Frida są inspiracjami wokalistki. Ten tatuaż nie został wykonany przez wokalistkę, jednak nie pamięta ona imienia tatuatora, który przeniósł ten obraz z papieru na jej skórę.

Najbardziej bolesny tatuaż

Tati ma wytatuowany na żebrach napis “Trust Your Gut” (dosłownie: „Zaufaj swoim wnętrznościom”, ale można to interpretować jako „Zaufaj swoim przeczuciom”). Jak powiedziała w jednym z wywiadów:

„Zawsze myślałam, że najbardziej bolesnym miejscem na tatuaż jest stopa – dopóki nie wytatuowałam sobie brzucha i żeber. Chociaż artysta kilkakrotnie używał na mnie kremu znieczulającego podczas sesji, z trudem mogłam znieść ból, który nie ustępował. Więc ten tatuaż nadal wymaga poprawek, ale kiedy wyobrażam sobie, że wracam do tej tortury, nie chcę już więcej być tatuowana”.

Wspomniany wyżej tatuaż na stopie przedstawia ryby. Nawiązuje on do znaku zodiaku Tati, czyli właśnie do Ryb (po ang. Pisces).

Na prawej dłoni Tatiany widnieje wizerunek Oniego. Oni to złe demony, diabły, utożsamiane w Japonii z chorobami, klęskami i nieszczęściem.

Na lewej dłoni znajduje się kwiatek i mikrofon – znaczenia tego tatuażu raczej nie trzeba tłumaczyć…

Wokalistka jakiś czas temu zakryła jeden ze swoich tatuaży na lewej ręce – zastąpiła go geometrycznym wzorem. Nie ma on żadnego znaczenia – pełni funkcję jedynie estetyczną.

Na lewej ręce można zobaczyć także skrypt, który ma bardzo personalne znaczenie dla Tati. Ten skrypt – podobnie jak portret Amy-Fridy – piosenkarka znalazła w sieci.

Na prawej ręce Tati widnieje wizerunek dwóch Indian – Wielkiego Wodza i jego wnuczki. Jak powiedziała Shmayluk w wywiadzie:

„Dwa, trzy lata temu spędziłam całe dwa tygodnie w domu, oglądając filmy i programy dokumentalne o Pierwszym Narodzie. To było dla mnie super inspirujące! Zaczęłam nawet robić biżuterię z koralików z indiańskimi ornamentami. To był mój jedyny sposób, by wyrazić miłość, podziw i wsparcie tym odważnym mężczyznom i kobietom…”.

Na tej samej ręce znajduje się również kwiatowy motyw.

Z miłości do Meksyku

Najbardziej spektakularnym tatuażem Tati jest tatuaż na szyi, przedstawiający pierzastego węża – zwanego Quetzalcoatl. Został wykonany przez artystę ze studia Barma Tattoo Studio w Kijowie na Ukrainie. Znaczenie tego dzieła Tatiana tłumaczy w ten sposób:

„Po prostu uwielbiam Meksyk, meksykańską kulturę i mitologię, więc stworzyłam go jako Quetzalcoatl, upierzonego węża, na moim gardle. Więc nic specjalnego, po prostu naprawdę tego chciałam. Byłam zahipnotyzowana ideą tego węża i tego mitologicznego stworzenia, więc to wszystko”.

Quetzalcoatl uznawany jest za współtwórcę świata. Według Indian był bogiem wiatru, nieba i ziemi. Uznawany też był za boga płodności i wody.