Foo Fighters pracują nad nowym albumem!

Foo Fighters pracują nad nowym albumem! Premiera jeszcze w tym roku!

Foo Fighters nikomu nie trzeba specjalnie przedstawiać. Jest to bowiem jedna z najważniejszych formacji rockowych wszech czasów, stawiana obok chociażby Metalliki, Guns’n’Roses, Pearl Jam czy Linkin Park.

Grupa powstała z inicjatywy perkusisty Nirvany Dave’a Grohla i gitarzysty Pata Smeara w 1995 roku, po samobójczej śmierci Kurta Cobaina. Nazwa pochodzi od niewyjaśnionego do dziś zjawiska z czasów II wojny światowej – Foo Fighter. Aktualny skład stanowią: basista Nate Mendel, gitarzysta Chris Shiflett, perkusista Taylor Hawkins, klawiszowiec Rami Jaffee, gitarzysta i wokalista Pat Smear oraz multiinstrumentalista i założyciel Dave Grohl.

24 lata po debiucie

W 2019 roku Foo Fighters wydali EP-kę 00950025, która zawierała 3 nieopublikowane dotąd utwory w wersji live. Pochodzą one z festiwalu Reading w 1995 roku – w tym samym roku ukazała się debiutancka płyta formacji – Foo Fighters.

W tym roku grupa obchodzi swoje 25 lecie. W związku z tym Foo Fighters pracują nad nowym wydawnictwem i obchodami rocznicy istnienia kultowej już formacji.

Ostatnia, dziewiąta płyta Foo Fighters ukazała się w 2017 roku i nosiła tytuł Concrete and Gold. Mimo iż początkowo zespół miał przeznaczyć 2020 rok na odpoczynek, to plany te uległy zmianie. Najprawdopodobniej następca CAG ukaże się jeszcze w tym roku.

Prace nad nowym albumem końcem sierpnia zapowiedział Taylor Hawkins w wywiadzie dla Rock Sound. Według jego słów, nagrywanie miało ruszyć, gdy tylko grupa zakończy europejską trasę koncertową. Sam Dave Grohl określił brzmienie nowego zespołu jako „f***Ing weird” (cholernie dziwne, niesamowite). Z kolei zespół w swoich mediach społecznościowych opublikował już film z nagrań oraz zdjęcie mikrofonu… w wannie. Hasztagi #FF2020 i #FF25 pozwalają sugerować, iż nazwa dziesiątego wydawnictwa grupy będzie mieć coś wspólnego z 25 leciem FF.

Ostatnim razem Foo Fighters pojawili się w Polsce w 2017 roku. Najpierw podczas Opene’er Festival w Gdyni. Później zagrali w krakowskiej Tauron Arenie wraz z Trombone Shorty & Orleans Avenue.