Rock and Roll Hall of Fame 2020: co poszło nie tak?

Tegoroczny wybór gwiazd, które znajdą się w Rock and Roll Hall of Fame wywołał wiele kontrowersji. Kto przegrał? Kto wygrał? Co tak wzburzyło fanów rocka?

Rock and Roll Hall of Fame to muzeum rock’n’roll i rocka. Co roku honoruje artystów rockowych bądź inne osoby, które miały swój wkład w rozwój tych gatunków. Powstało w 1986 roku. Mieści się w Cleveland, w stanie Ohio, w Stanach Zjednoczonych. Lokalizacja była spowodowana faktem, iż wielu muzyków rockowych pochodzi właśnie z Ohio.

Kto jest już członkiem Rock and Roll Hall of Fame?

Do legendarnej „sali sławy” wprowadzono m.in. takich artystów, jak The Beatles, Elvis Presley, Led Zeppelin, Queen, David Bowie, AC/DC czy Metallikę.

W ubiegłym roku do Rock and Roll Hall of Fame dołączyli Def Leppard, The Zombies, Roxy Music, Janet Jackson, Radiohead czy The Cure.

Rozczarowanie dla fanów rocka i metalu

W tym roku nominowani byli chociażby Soundgarden, Motorhead czy Judas Priest. Niestety, fani rocka i metalu są z pewnością rozczarowani wynikami tegorocznej edycji, ponieważ te  zespoły nie wejdą do Rock and Roll Hall of Fame. Na podium znalazła się… Whitney Houston. Oprócz niej wybrano m.in. Nine Inch Nails, T. Rex, The Notorious B.I.G., Depeche Mode czy The Doobie Brothers. Z kolei nagrodę w kategorii Ahmet Ertegun Award (przyznawaną chociażby producentom, dziennikarzom czy autorom tekstów) otrzymał Jon Landau oraz Irving Azoff. Niezależnie od wyniku, czy dopiero drugiej nominacji, Judas Priest są bardzo wdzięczni swoim fanom za oddane głosy. Napisali o tym na swoim profilu na Twitterze. To dzięki „Priest Family” heavy metalowcy znaleźli się w pierwszej piątce, tuż za Soundgarden. Na trzecim miejscu znaleźli się The Doobie Brothers, na drugim Pat Benatar, a na pierwszym – Dave Matthews Band.

Sam gitarzysta Judas Priest, Richie Faulkner skrytykował pominięcie zespołu i nazwał je „totalnym absurdem”.

Warto zaznaczyć, iż głosowanie fanów nie przesądza – niestety – o znalezieniu się danego artysty w RRHoF. Bowiem pierwsza piątka wybrana przez fanów składa się na 1 głos pośród 1000 głosów elektorskich.