Najlepsza zima w grach wideo według redaktorów Kulturalnych Mediów

Adrian Garlacz – Don’t Starve

Zima w wielu grach jest po prostu elementem kosmetycznym, który w niewielkim stopniu wpływa na to, co dzieje się z mechaniką postaci tudzież przeciwników. Istnieją także takie gry, jak Don’t Starve – produkcje posiadające mechanikę pór roku wpływającą znacznie na typ podejmowanych działań oraz zachowanie się świata.

Już samo w sobie Don’t Starve jest tytułem wymagającym od gracza podejmowania rozważnych decyzji, takich jak wybranie dobrego miejsca na rozłożenie swojego obozowiska czy też sposobie pozyskiwania jedzenia. Zima została wprowadzona do gry z dodatkiem Reign of Giants (Panowanie Gigantów) wraz z innymi porami roku. W produkcji polegającej na przetrwaniu ta pora roku przysparza graczowi kilku problemów.

Głównym z nich jest zamarzanie spowodowane znacznym spadkiem temperatury otoczenia. Jeżeli nie dostosujemy naszego ubioru do panujących warunków i nie zaopatrzymy się w odpowiednie źródło ciepła (np. gorącego kamienia) bardzo szybko możemy przypłacić to życiem.

Zima
Utrzymanie ciepła to jedna z najważniejszych rzeczy podczas zimy w Don’t Starve.

Zima zmienia wszystko

Kolejną ważną rzeczą są zmiany zachodzące w faunie i florze. Pierwszą zauważalną jest wyblaknięcie kolorów świata. Czerwone ptaki znikają na rzecz swoich zimowych, niebieskich odpowiedników. Króliki zmieniają kolor futra na biały, a atakujące nas co jakiś czas czerwone psy zastępują niebieskie. Również potężniejsze stwory, takie jak Koelefant przybierają zimową formę (w przypadku naszego słoniowatego przyjaciela pozwala nam to na zdobycie składników na zimową kurtkę).

Jednym z najbardziej niebezpiecznych przeciwników, jakiego spotkamy podczas zimy jest jednak Deerclops (Jeleniocyklop), który może bardzo łatwo zabić naszą postać oraz zniszczyć wybudowane przez nas struktury. Ponadto podczas zimy pojawiają się stada pingwinów pozostawiające po sobie jaja wraz z nadejściem wiosny.

Ostatnią ale niemniej ważną rzeczą są znacznie dłuższe noce i krótsze dni, które przeszkadzają nam w zbyt długim poszukiwaniu surowców potrzebnych nam na przetrwanie. Wpływa to również na nasze zdrowie psychiczne, które obniża się w trakcie nocy i nie jest w stanie całkowicie zregenerować się podczas krótkiego dnia.

Zima

Dlaczego wybrałem akurat tę zimę jako najlepszą? Głównym powodem, jak zresztą widać powyżej, jest świetne podejście do tematu zmiany niektórych mechanik i pojawiania się nowych wyzwań dla gracza. Niejednokrotnie musiałem wysilić mózgownicę aby przetrwać w tym i tak już trudnym świecie.