Kultowe seriale XXI wieku

0
240
HOUSE -- SEASON 2 -- Pictured: (l-r) Omar Epps as Dr. Eric Foreman, Jennifer Morrison as Dr. Allison Cameron, Hugh Laurie as Dr. Gregory House, Jesse Spencer as Dr. Robert Chase, Lisa Edelstein as Dr. Lisa Cuddy, Robert Sean Leonard as Dr. James Wilson -- (Photo by: NBCU Photo Bank/NBCUniversal via Getty Images via Getty Images)

W czasach, gdy z dnia na dzień wychodzi coraz więcej seriali, ciężko natrafić na coś naprawdę dobrego. W szczególności niełatwo znaleźć serial, który można nazwać kultowym.

Żyjemy w erze streamingu, w związku z tym ciężko jest stworzyć uniwersalny hit. Wśród tego szerokiego wyboru da się jednak wyróżnić kilka seriali, które można nazwać kultowymi.

Dr House (2004-2012) – twórca: David Shore

Dr House to serial o tematyce medycznej, w której doktor Gregory House (Hugh Laurie) wraz ze swoim zespołem diagnozuje przeróżne choroby. Bohater był cyniczny, miał ostre riposty i wiecznie łamał reguły panujące w szpitalu w New Jersey. Ale przede wszystkim był genialnym lekarzem i za to pokochali go widzowie.

Teoria wielkiego podrywu (2007-2019) – twórcy: Chuck Lorre, Bill Prady

Ten serial może się wydawać podobny w strukturze do Przyjaciół czy Jak poznałem waszą matkę?, jednak różnica polega na tym, że bohaterami są nerdzi. Młodzi naukowcy od lat dzielą ze sobą pasje grania w gry wideo czy planszówki. Łączy ich również wspólny brak doświadczenia w relacjach damsko-męskich. Teoria wielkiego podrywu nie tylko bawi, ale także uczy odbiorców naukowych zagadnień. Przede wszystkim serial w szczególny sposób wypełniony jest popkulturą.

Breaking Bad (2008-2013) – twórca Vince Gilligan

Opowieść o nauczycielu chemii w szkole średniej – Walterze White’cie (Bryan Cranston), u którego zdiagnozowano nieoperacyjnego raka płuc. Postanawia zacząć produkować amfetaminę, żeby zabezpieczyć finansowo rodzinę przed swoją śmiercią. Wchodzi w spółkę z Jessem Pinkmanem (Aaron Paul) – swoim byłym uczniem. Breaking Bad od początku do końca trzyma widzów w napięciu. Twórca serialu postanowił odwrócić o 180 stopni model przemiany bohatera i wykreował postać Waltera White’a. Giligan stworzył opowieść o tym, jak zwykły, szary człowiek może zejść na ścieżkę zła.

Gra o tron (2011-2019) – twórcy: David Benioff, D.B. Weiss

Gra o tron to adaptacja powieści Pieśń lodu i ognia George’a R.R. Martina. Jest to serial fantasy, który zdobył serca nie tylko miłośników tego gatunku. Ma wiele motywów, które intrygują widzów i sprawiają, że trudno przestać go oglądać. Bohaterowie Gry o tron są tak zróżnicowani, że każdy może się utożsamić z inną postacią.

Peaky Blinders (2013-2021) – twórca: Steven Knight

Akcja Peaky Blinders toczy się w latach 20. XX wieku, czyli po I wojnie światowej. Głównym bohaterem jest Tommy Shelby (Cillian Murphy), który jest liderem gangu Peaky Blinders w Brimingham. Jest to serial dopięty na ostatni guzik pod każdym względem. W perfekcyjny sposób przedstawieni są bohaterowie zarówno od strony wewnętrznej, jak i zewnętrznej. Genialnie odzwierciedlono ubiór i wygląd otoczenia z lat 20.

Stranger Things (2016- ) – twórcy: Matt i Ross Dufferowie

Serial nawiązuje do popkultury lat 80. i właśnie w ten okres się przenosimy oglądając go. Stranger Things opowiada o historii czwórki nastolatków: Mike’a (Finn Wolfhard), Willa (Noah Schnapp), Dustina (Gaten Matarazzo) i Lucasa (Caleb McLaughlin). Pewnego razu po spotkaniu do domu nie wraca Will. Przyjaciele szukając zaginionego na własną rękę, napotykają dziewczynkę Eleven (Millie Bobby Brown) o nadprzyrodzonych mocach. Dufferowie w mistrzowski sposób odzwierciedlili lata 80. w każdym aspekcie serialu.

Belfer (2016-2017) – twórcy: Jakub Żulczyk, Monika Powalisz

Pierwszy sezon Belfera opowiada historię śmierci młodej dziewczyny z fikcyjnego miasteczka Dobrowice. W tym samym momencie przyjeżdża tam nauczyciel Paweł Zawadzki (Maciej Stuhr), który na własną rękę próbuje rozwiązać zagadkę śmierci. W drugim sezonie bohater przenosi się do Wrocławia, gdzie ponownie dochodzi do wstrząsających wydarzeń. Polski serial, który trzyma w napięciu do ostatniego odcinka. Zdaniem niektórych można go nazwać serialem klasy światowej.

Dom z papieru (2017- ) – twórca: Alex Pina

Hiszpański serial opowiadający historię doskonałego planu napadu na Mennicę Królewską oraz Bank Hiszpanii. Akcją dowodzi „Profesor”, pod którego skrzydłami jest ośmiu przestępców. Ukrywają się pod pseudonimami, które są nazwami miast. Dom z papieru to serial, który skradł serca widzów z całego świata. W związku z tym stał się jednym z największych fenomenów popkulturowych ostatnich lat.

Ślepnąc od świateł (2018) – twórcy: Krzysztof Skonieczny, Jakub Żulczyk

Ślepnąc od świateł to serial na podstawie powieści Jakuba Żulczyka o tym samym tytule. Jest o kokainowym, warszawskim dilerze Kubie (Kamil Nożyński), któremu dobrze się wiedzie do momentu, aż z więzienia nie wychodzi gangster Dario (Jan Frycz). Kuba zmęczony dotychczasowym życiem, postanawia uciec do Argentyny. Serial ukazuje nam obraz mrocznego, zepsutego miasta Warszawy. Cała historia krąży wokół kokainy, która jest metaforą wyścigu szczurów młodych warszawiaków.

Czarnobyl (2019) –  twórca: Craig Mazin

Miniserial prezentuje wydarzenia z katastrofy mającej miejsce w Elektrowni Jądrowej w Czarnobylu. W znakomity sposób odzwierciedla walkę ratowników, naukowców oraz wszystkich, którzy brali udział w akcji ratunkowej po wybuchu. Serial poprzez przedstawienia katastrofy w Czarnobylu przekazuje, że największym wrogiem człowieka jest on sam oraz to, że wierzymy w kłamstwa, bo są ładniejsze od prawdy.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments