Polskie seriale ostatnich lat, które trzeba zobaczyć

O ile na polskiej scenie serialowej przez lata nie działo się nic spektakularnego, w ostatnim czasie nastąpił wysyp nowych, wartych obejrzenia produkcji. Nie jest to nic na wzór ciągnącego się bez końca M jak miłość, a coś, co śmiało można postawić na poziomie światowych seriali. Które są absolutnie obowiązkowymi pozycjami przed zakończeniem 2019 roku?

Ślepnąc od świateł

Serial, który nie bez powodu otwiera całe zestawienie. Ślepnąc od świateł to historia warszawskiego dilera Kuby, w którego rolę wcielił się debiutujący na ekranach Kamil Nożyński, idealnie oddający charakter swojej postaci. Mężczyzna zna wielu wpływowych ludzi podczas kiedy jego tak naprawdę nie zna nikt. Perfekcyjnie poukładane życie Kuby, które dla niego samego już dawno stało się męczące, zaczyna się walić, kiedy z więzienia wychodzi gangster starej daty – Dario. Walka z własnymi demonami, którą podejmie diler bez wątpienia skłoni widza do refleksji. Fabuła serialu nawet przez chwilę nie stanie się nużąca, do samego końca będzie zadziwiać, a nawet wprawiać w zagubienie. Ślepnąc od świateł dostępny jest na platformie HBO go.

Wataha

6 grudnia serial doczekał się swojego trzeciego sezonu, który tak jak pozostałe dostępny jest w HBO go. Stale zachwyca swoich wiernych fanów, którzy podkreślają, że z każdym kolejnym sezonem fabuła i postacie zyskują coraz więcej i jeszcze bardziej zachęcają do pozostania przed ekranami. O czym jest Wataha? O pracy Straży Granicznej w Bieszczadach. Akcja rozpoczyna się w momencie wybuchu bombowego, w którym giną przyjaciele, pełniący służbę w straży granicznej i ukochana Wiktora Rebrowa. Zrozpaczony mężczyzna podejmuję próbę samodzielnego ustalenia co tak naprawdę się stało i kto za tym stoi, nie wierząc, że prokuraturze uda się to ustalić. Na ekranach pojawiają się tacy aktorzy jak Leszek Lichota, Bartłomiej Topa, Aleksandra Popławska czy Marian Dziędziel.

Belfer

Nauczyciel z renomowanej warszawskiej szkoły, który pojawia się na prowincji akurat kiedy dochodzi do zabójstwa nastolatki i podejmuje własne śledztwo, żeby wyjaśnić, co się wydarzyło – to nie mogło się nie spodobać publice. Chociaż taka zapowiedź pozostawia wiele pytań, najlepiej będzie osobiście poszukać odpowiedzi zagłębiając się w serial. Belfer opowiada o środowisku, w którym każdy się zna i każdy ma swoje tajemnice, co podkreśla jego mroczny klimat. Nic nie jest jasne i proste, dlatego pozostaje wiele miejsca na domysły, które ostatecznie zostaną rozwiane przez scenarzystów – Monikę Powalisz i Jakuba Żulczyka. Za reżyserię serialu odpowiada znany z filmu Bogowie Łukasz Palkowski, co bez wątpienia jest dodatkowym plusem produkcji.

Pod powierzchnią

Serial, który klimatem i zarysem fabuły kojarzyć się może ze znaną produkcją HBO go jaką są Wielkie kłamstewka. Jest zderzeniem dwóch światów – dorosłych i nastolatków, właśnie ten kontrast jest jego największym atutem. Nowa uczennica, z trudną sytuacją rodzinną, dyrektor szkoły, który stracił dziecko i jego pogrążona od lat w głębokim żalu żona. Na pozór układa się z tego dość błaha historia, która szybko zmienia tor i zaskakuje nawet najbardziej przewidywalnych obserwatorów. Na salwy bez wątpienia zasługują odtwórcy głównych ról – Magda Boczarska i Bartłomiej Topa, obok których nie da się przejść obojętnie. Już od pierwszego odcinka albo się ich kocha albo nienawidzi.

Stulecie winnych

Zupełnie inny niż wspomniane wyżej produkcje, powstał na podstawie trylogii Ałbeny Grabowskiej o takim samym tytule, która była absolutnym bestsellerem. Stulecie winnych to historia miłości, więzi rodzinnych, poświęcenia i zdrady rozgrywająca się na tle dramatycznych wydarzeń w historii Polski – I wojny, II wojny i w końcu upadku komunizmu. Co ciekawe w historii pojawiają się zarówno postacie fikcyjne jak i prawdziwe, znane z historii, kultury i sztuki. Losy rodziny Winnych są pełne zwrotów akcji, jednocześnie ukazują jak społeczeństwo Polskie zmieniało się wraz z rozwojem państwowości. Z pewnością nie jest to serial, który przypadnie do gustu każdemu, jest jednak warty uwagi i bez wątpienia porwie fanów produkcji kostiumowych i historycznych.