Miniserial “Charnobyl”, czyli ogromna katastrofa okiem HBO

Czarnobyl
kadr z serialu "Chernobyl" HBO

Legendarna katastrofa jądrowa i światowa produkcja. Chernobyl HBO to nowy miniserial, który przybliży nam wydarzenia z Ukrainy.

Czarnobyl HBO opowie sfabularyzowaną historię awarii, do której doszło w elektrowni jądrowej w tytułowym mieście. Kataklizm był tragicznym w skutkach wydarzeniem, zagrażającym dalszym losom człowieka.

26 kwietnia 1986 roku w elektrowni jądrowej w Czarnobylu na Ukrainie, na terenie ówczesnego ZSRR, doszło do ogromnej eksplozji. Uwolniona podczas wybuchu chmura radioaktywna spowodowała skażenie promieniotwórcze na terenie Białorusi, Rosji, Ukrainy i rozprzestrzeniła się po całej Europie, w tym w Polsce, Skandynawii, Europie Środkowej i Zachodniej.
Według pierwotnych planów elektrownia miała być zbudowana w miejscu, gdzie teraz znajduje się jedna z dzielnic Kijowa. Na szczęście zaniechano tego planu. Uznaje się, że wybuch czarnobylski był największą katastrofą związaną z emisją promieniowania do atmosfery (aż do awarii Fukushimy). Cztery dni po pierwszym wybuchu Radziecka Komisja Rządowa odrzuciła amerykańską ofertę dostarczenia tabletek jodowych dla ochrony ludności.Obecnie statystyczny Polak narażony jest na dawkę promieniowania ok. 2,5 do 3,3 milisiwerta.

Czarnobyl | Jared Harris wcieli się w rolę Valery’ego Legasowa, czołowego radzieckiego fizyka jądrowego.

Był członkiem komisji badającej przyczyny awarii i jednym z pierwszych, którzy zrozumieli zakres niezrównanej katastrofy, jaka miała miejsce. Stellan Skarsgård gra sowieckiego wicepremiera Borisa Szczerbinę, któremu Kreml powierza kierowanie komisją rządową w Czarnobylu bezpośrednio po wypadku. Emily Watson portretuje Ulanę Khomyuk, radziecką fizyczkę nuklearną, zobowiązanego do rozwiązania tajemnicy, co doprowadziło do katastrofy w Czarnobylu.
Stellan Skarsgard jako Borys Szczerbina
Stellan Skarsgard jako Borys Szczerbina
Jessie Buckley jako Ludmił,a Ignatenko
Jessie Buckley jako Ludmiła Ignatenko
Jared Harris jako Valery Legasov
Jared Harris jako Valery Legasov
Emily Watson jako Ulana Khomyuk
Emily Watson jako Ulana Khomyuk

Premiera pięciodocinkowego miniserialu Czarnobyl odbędzie się we wtorek, 7 maja w HBO i HBO GO, dzień po amerykańskiej premierze.

Na ekranie zobaczymy także Paula Rittera jako zastępcę głównego inżyniera Czarnobyla, Anatolija Diatlowa i Jessie Buckley jako Ludmiłę Ignatenko, mieszkankę miasta Prypeć i żonę strażaka, który wziął udział w akcji ratowniczej. Adrian Rawlins wystąpi jako główny inżynier elektrowni w Czarnobylu Mikołaj Fomin, a Con O’Neill jako dyrektor elektrowni Wiktor Bruchanow. Autorem scenariusza jest Craig Mazin (Łowca i Królowa Lodu), a reżyserem – Johan Renck (Breaking Bad).