Więcej girlsbandów! Czyli o fenomenie BLACKPINK

BLACKPINK
BLACKPINK

Dotychczas w świecie muzyki ani damskie ani k-popowe zespoły wydawały się nie mieć wystarczającej siły przebicia, by trafić na listy przebojów. Jisoo, Jennie, Rosé oraz Lisa, czyli BLACKPINK, zmieniły tę sytuację diametralnie. Południowokoreański girlsband jest najbardziej rozchwytywaną grupą tego roku.

BLACKPINK in your area

Zadebiutowały zaledwie trzy lata temu. W 2016 roku żeńska grupa została odkryta przez producenta Teddy’ego Parka oraz firmę YG Entertainment. Pod szyldem tej właśnie wytwórni wydała swój pierwszy album Square One. Ich single, Boombayah i Whistle, odbiły się głośnym echem na całym świecie.

Gdy niecały rok później ukazała się ich EP-ka Square Up, pochodzący z niej singiel Ddu-Du-Ddu-Du dotarł do 55. miejsca Billboard Hot 100, co czyni Blackpink jest najwyżej notowanym żeńskim zespołem k-popowym w zestawieniu, w dodatku z utworem, którego tekst nie jest w pełni napisany po angielsku. Klip do singla zaledwie w ciągu 6 godzin od pojawienia się na YouTube przekroczył 10 milionów wyświetleń. Równie owocna okazała się być przełomowa współpraca Blackpink z Dua Lipą. Artystki wraz z wokalistką stworzyły razem piosenkę Kiss and Make Up.

Nie należy zapomnieć, że kwartet to także pierwszy zespół k-popowy składający w pełni z kobiet, który wystąpił na festiwalu Coachella. Były zaledwie drugim koreańskim składem, który kiedykolwiek pojawił się w rozpisce festiwalu. Blackpink znalazły swe miejsce w line-upie tuż obok Childish Gambino, Tame Impala czy Ariany Grande. To silny amerykański debiut grupy.

Na czym polega siła Blackpink?

Wydaje się by budować wizerunek silnej i niezależnej kobiety, należy celowo od kobiecości odchodzić. Fenomen Blackpink jednak polega na tym, że dziewczyny silnie uwydatniają swoją dziewczęcość. Występują niekiedy na wysokich obcasach, nie stronią od biżuterii. Ich stroje bywają kuse, wokalistki współpracują z wieloma markami wysokiej klasy. Nie brakuje brokatu, kabaretek, ich włosy są ułożone na wszelkiego rodzaju modny sposób. W teledyskach przeważa kolor różowy. Wbrew pozorom, to zupełnie nowa koncepcja. Blackpink pokazują swoją siłę nie jako twardzielki, a właśnie jako urocze girl crushes.

Nazwa pod którą tworzą dziewczyny reprezentuje dualizm grupy. Róż stał się symbolem tego, co faktycznie przywodzą nam na myśl stereotypy – delikatność, urok, wdzięk. Jisoo, Jennie, Rose i Lisa jednak zestawiły to w mocnym, czarnym akcentem. Za kokieteryjnym powabem kryje się jednak tajemniczy i wyrazisty akcent.

Dziewczyny cenią sobie jakość ponad ilość. Choć ciężko w to uwierzyć, to zespół ma na swoim koncie zaledwie jedenaście piosenek. Śpiew przeplatają z rapem, czerpiąc zarówno trapowego autotune, ale też bazując na czystym wokalu. Ponad to, tworzą w trzech językach – koreańskim, japońskim i angielskim. Niekiedy wszystkie pojawiają w jednym utworze. Wizualną oprawą jest wymagająca choreografia, która spędza sen z powiek każdemu śledzącemu nagrania z treningów zespołu.

Ciężkie losy girlsbandu

Damskie głosy często śpiewają o koncepcji sisterhood i o tym, by nigdy nie starać się porównywać kobiet, a raczej oceniać je osobno, jako autonomiczne jednostki. Gdy jednak opinia publiczna kieruje całą swoją uwagę na danej grupie, ciężko o obiektywne spojrzenie. W grę wchodzi już tylko rywalizacja. Sukcesy TLC i Destiny’s Child były zawsze mierzone sukcesem Spice Girls. Gdy na rynku pojawiła się amerykańska grupa Fifth Harmony, zaraz uznano je za konkurencję do brytyjek Little Mix. Blackpink nie są wyjątkiem.

https://twitter.com/ShadyMixerFacts/status/1036531811956871168

Nie należy jednak przy samym zauważeniu tego zjawiska pozostać. Girlsbandy są po prostu nieporównywalne. Takie unikaty jak Blackpink powinny cieszyć, a nie podsycać wrogie nastawienie wśród fanów, szczególnie w dobie braku większej ilości silnych żeńskich zespołów. Wszystkie te prężnie działające zasługują na uwagę i wyróżnienie. Jeżeli nie odkryte zostały jeszcze takie talenty jak te, to powinniśmy śmiało rzec – Więcej girlsbandów!

Jak Little Mix stały się feministycznym głosem młodych dziewczyn?