Najlepsze utwory Queen – nie tylko Bohemian Rhapsody

Najlepsze utwory Queen
Freddie Mercury i Queen to prawdziwe ikony brytyjskiego rocka. Na fali popularności filmu Bohemian Rhapsody zespół zyskał rzesze nowych fanów. Które utwory warto wyróżnić i umieścić w gronie najlepszych? Przedstawiamy subiektywne zestawienie najlepszych kompozycji Brytyjczyków.

Najlepsze utwory Queen – Love Of My Life i Bohemian Rhapsody

Zaczniemy od sentymentalnej ballady, którą Freddie Mercury napisał na płytę A Night In Opera (1975). Love Of My Life bardzo szybko stało się jednym z ulubionych utworów publiczności na całym świecie i koncertowym pewniakiem. Mercury bardzo często w trakcie występów przerywał swoje partie wokalne, by wielotysięczne tłumy same dośpiewały kolejne zwrotki. Ballada rzekomo została napisana dla Mary Austin – byłej partnerki, przyjaciółki i muzy Mercury’ego. Freddie stwierdził, że tekst nie jest osobisty i nie kierował go do żadnej konkretnej osoby. Na koncercie w Montrealu Queen zaprezentowali akustyczną wersję z akompaniamentem 12-strunowej gitary Briana Maya, by później uraczyć widzów energetycznym Bohemian Rhapsody.

Queen – Stone Cold Crazy 

Czas na odejście od radiowych hitów Queen i skupienie się na Stone Cold Crazy z albumu Sheer Hart Attack (1974). To utwór niemalże pionierski, który zainspirował Metallikę i inne zespoły thrash metalowe do grania jeszcze szybciej niż poprzednicy. Tak, drodzy państwo, w 1974 roku Freddie Mercury i spółka grali równie szybko co amerykańskie zespoły metalowe dekadę później.

Queen – Another One Bites The Dust  i A Kind of Magic

Czas wątek gitary basowej. John Deacon to autor hitu Another One Bites The Dust. Muzyk był „cichym” członkiem formacji, nawet na próbach niewiele mówił i nie angażował się w spory między resztą Queen. Basista z Rogerem Taylorem tworzył niesamowicie energetyczną i zgraną sekcję rytmiczną, która stanowiła podstawę do wokalnej wirtuozerii Freddiego i gitary Briana Maya. A Kind of Magic i Another One Bites Dust to utwory, które bardzo dobrze pokazują, jak ważnym elementem jest muzyczny wkład Johna Deacona.

Queen – Somebody To Love 

Somebody To Love to kolejna ballada, tym razem z większym ładunkiem energetycznym niż liryczne Love of My Life. Utwór opowiada o poszukiwaniu miłości i zawiera w sobie charakterystyczne chórki w stylu gospel, gdzie swoje możliwości wokalne prezentuje Roger Taylor i Brian May.

Queen – Radio Ga Ga 

Queen to jeden z najbardziej wszechstronnych zespołów w historii muzyki popularnej. Anglicy potrafili grać rock ‘n’ rolla, hard rocka, muzykę progresywną czy w końcu szeroko pojęty pop. Jednym z najsłynniejszych przebojów Brytyjczyków jest Radio Ga Ga – kawałek napisany przez Rogera Taylora. Popularność utworu nie była tylko kwestią bardzo chwytliwego riffu czy partii syntezatorów. Tutaj ogromne znaczenie miał nowatorski, nagrany z wielkim rozmachem teledysk.

Queen – I Want To Break Free

Wracamy do Johna Deacona i kolejnej kompozycji jego autorstwa. Klip  do I Want To Break Free to jeden z najbardziej rozpoznawalnych teledysków grupy. Stanowi on parodię popularnego w latach 80. sitcomu pt. Coronation Street. Członkowie zespołu przebrali się za główne bohaterki serialu, a pomysłodawcą całego przedsięwzięcia był… Brian May. Co ciekawe, z powodów obyczajowych teledysk nie był emitowany w Stanach Zjednoczonych.

Najlepsze utwory Queen
fot. wikimedia commons

Queen – Crazy Little Thing Called Love

Crazy Little Thing Called Love to jedyny utwór w katalogu Queen, w którym swoje gitarowe umiejętności na koncertach prezentował Freddie Mercury. Kompozycja to rock ‘n’ rollowy numer, w którym można dopatrywać się inspiracji muzyką Elvisa Presleya czy Little Richarda. Nie zabrakło tu stylowego solo czy ciekawych zmian rytmicznych. Ponoć wysłuchanie tego utworu zainspirowało Johna Lennona do powrotu do pisania nowych kawałków po długiej przerwie.

Najlepsze utwory Queen – We Are The Champions i We Will Rock You 

Zestawienie kończymy dwoma stadionowymi hitami z płyty News Of The World (1977). We Are The Champions i We Will Rock You  to kompozycje, które od ponad 40 lat nie schodzą z list przebojów. Queen to zespół, który świetnymi płytami i singlami sypał niemalże z rękawa.

Jakie są Wasze ulubione utwory Queen, których zabrakło w zestawieniu? Dajcie znać w komentarzach!