#hot16challenge2 – artyści przeciw koronawirusowi

W 2014 roku raper Solar postanowił stworzyć nowy challenge, który miał uświadomić ludzi na temat ALS – stwardnienia zanikowego bocznego. Okazał się on sukcesem, a hashtag #hot16challenge był jednym z najpopularniejszych w polskich social mediach. W tym roku Solar postanowił powtórzyć sukces i zapoczątkował #hot16challenge2 pomóc przy tym osobom dotkniętym pandemią.

Na czym polega challenge?

Zasady pierwszej, jak i drugiej edycji są takie same. Raperzy wykonują 16 wersów i zbierają przy tym pieniądze na walkę z koronawirusem i pomoc pracownikom służby zdrowia. Autor challenge’u mówi:

Hot16challenge to wyzwanie polegające na nagraniu 16 wersów i nominowaniu kolejnych osób do akcji, które mają stworzyć swój kawałek w 72 godziny. (…) Wraz z #hot16challenge2 ruszyła zbiórka – “Beef z koronawirusem #hot16challenge” dla Siepomaga.pl. Zarówno nominowani jak i fani mogą wpłacać pieniądze na pomoc pracownikom służby zdrowia w walce z Koronawirusem. Zbiórka dostępna jest pod adresem: http://siepomaga.pl/hot16challenge. Całą akcję można śledzić na stronie http://hot16challenge.network

Coraz więcej nominowanych

Na pierwszą edycję odpowiedziało ponad 200 artystów polskiej sceny rapowej. W drugiej edycji, #hot16challenge2 nominacje wychodzą poza ramy gatunku – na wyzwanie odpowiedzieli m.in. Igor Herbut, Paweł Domagała, Paulina Przybysz i Dawid Podsiadło. Artyści udowodnili także, że pomoc nie ma granic – wielu oznaczyło zagraniczne gwiazdy po to, by promować akcję poza Polską. Nominację otrzymali Cheef Keef, Ed Sheeran, Eminem i Billie Eilish.

Razem wygramy!

Do tej pory w serwisie siepomaga.pl zebrano ponad 780 tys. złotych. Wsparło ją aż 21 tysięcy osób. W opisie zbiórki Solar pisze:

Wierzę, że zbiorowa obserwacja rosnącej kwoty będzie świetnym mobilizatorem do wpłat, dlatego, jeśli czujesz się z tym okej, chciałbym Cię poprosić o udostępnienie informacji o wysokości przekazanej kwoty. Pamiętajmy jednak, że to nie jest zabawa dla bogaczy, ani wyścig zbrojeń, jakakolwiek pomoc jest super. Ostateczny wybór zostawiam Tobie.

Wygląda na to, że nowa edycja zakończy się sukcesem. Na stronie genius.com jest pełna lista osób nominowanych, wraz z ich wersami i dalszymi nominacjami. Zaznaczono także osoby oznaczone, które nie odpowiedziały lub odmówiły.