Igor Herbut i jego solowy album

igor herbut
LemON, Oława 14.12.2019/ fot. Agnieszka Grabuś

Pierwszy solowy album Igora Herbuta pojawi się w sklepach jeszcze w tym miesiącu.

Debiutancka płyta wokalisty zespołu LemON zatytułowana Chrust pojawi się 27 marca. Obecnie można zamówić krążek w przedsprzedaży.

Kim jest Igor Herbut?

Na pewno już nie raz mieliśmy okazję słyszeć o Igorze. Jest to polski piosenkarz pochodzenia łemkowskiego. Z jego inicjatywy powstał zespół LemOn, który działa od 2011 roku. Grupa zadebiutowała w telewizyjnym show Must Be The Music i zachwycając publiczność wygrała trzecią edycję programu. Nazwa zespołu powstała z połączenia cząstki nazwy Łemkowszczyzna lem (tylko) oraz angielskiego on (włącz), w wolnym tłumaczeniu oznacza to: tylko włącz.

Solowa kariera

Igor Herbut, choć związany ze swoim macierzystym zespołem, do solowej kariery przygotowywał się już od jakiegoś czasu. Podczas przerwy, którą LemON zrobił sobie w 2019 roku, Igor wyruszył na solową trasę zatytułowaną Lwia Część, która została bardzo dobrze przyjęta przez fanów.

Od samego początku mojej kariery muzycznej jestem regularnie pytany, kiedy wydam solową płytę. Zawsze odpowiadałem, że zrobię to, ale kiedyś. To kiedyś było wygodną tarczą, za którą mogłem się skryć. Odsuwałem w czasie ten moment bo wiedziałem, że całkiem się na solowym albumie odsłonię. I tak się właśnie stało

Pod koniec 2019 roku Herbut wydał singiel Jasny. Utwór pojawi się na nadchodzącej płycie artysty.

Numer trwa ponad 6 minut, co jest sporym odstępstwem od normy czasu trwania utworu. Cały album artysty ma trwać ponad 70 minut, co oznacza, że wszystkie piosenki będą miały podobny czas trwania. Na krążku znajdziemy oryginalne kompozycje Herbuta jak i również zaaranżowany przez niego muzycznie wiersz Leopolda Staffa pt. Los.

Album jest dla artysty czymś niezwykle intymnym:

Wyobraź sobie, że podarowałem Ci swój notes. Możesz zajrzeć, jeśli chcesz, w porządku. Najpierw odnajdujesz ostatnie zapisane kartki, to początek 2020 roku. Tu zaczynasz. Wiesz, gdzie jestem. Powoli przekładasz kartki wstecz, cofasz się do wcześniejszych zapisków i odnajdujesz historie, o których nigdy nie wspominałem, o które nigdy byś mnie nie podejrzewał. Tak jest skonstruowana ta płyta. Barwy stopniowo przechodzą jedna w drugą

Tracklista
1 Latające słonie
2 Jasny
3 Tańczmy
4 Milość i mleko
5 Wdzięczność
6 Ro
7 Corda
8 Kroki
9 Los
10 Amnezja i amnestia
11 Nie
12 Krakowski Spleen
13 Jasny (band version)
14 Tańczmy (bonus track)