“Suspiria” – nowy solowy album Thoma Yorka już w sprzedaży

Nowy album Thoma Yorka - Suspiria

Już 17 października mieliśmy okazję wysłuchać nowego utworu Thoma Yorka, w którym artysta promuje kampanię Greenpeace. Ponad tydzień później, 26 października ukazuje się jego cały solowy album Suspiria

Thom Yorke jest wokalistą oraz liderem brytyjskiej grupy Radiohead. Jego działalność muzyczna nie ogranicza się jednak do jednego projektu. Od 2006 roku możemy podziwiać jego płyty solowe. Po The EraserTomorrow’s Modern Boxes (2014) przyszła pora na trzeci autorski krążek artysty, Suspirię.

Nowy solowy album Thoma Yorka

Nowy solowy album Thoma Yorka jest inny niż pozostałe, co podkreśla sam muzyk. Wyróżnia go nie tylko bardzo elektryczne brzmienie, ale także sposób powstawania utworów. W tym wypadku piosenki nagrywane są w studiu, a dopiero potem podlegają podziałowi i obróbce. Thom Yorke podkreśla, że ten sposób praca nad najnowszym albumem była dla niego całkiem nowym, ekscytującym doświadczeniem.

Suspiria

Nowy krążek wokalisty Radiohead to dzieło wykonane z rozmachem. Na album składają się aż dwie płyty. Pierwsza liczy sobie 14 utworów, a druga 11. Całość trwa niecałe 1,5 h. Na razie do najpopularniejszych tracków należy Suspirium, Has Ended, Volk. Mimo tego, że album wszedł w obieg dopiero 26 października, jego fragmenty można było usłyszeć już wcześniej. Najnowsze dzieła Thoma Yorka stanowią soundtrack do horroru Suspiria reżyserii Luci Guadagnino. Film dotyczy amerykańskiej baletnicy, która odkrywa tajemnice związane z jej szkołą tańca. Piękne, klimatyczne utwory Yorka idealnie oddają klimat produkcji.

Muzyczne historie

Nowy solowy album Thoma Yorka  powstawał 1,5 roku. Artysta podkreśla, że tworzenie muzyki do filmu było dla niego zadaniem niezwykle inspirującym. Znajomość scenariusza i klimatu filmu nadały procesowi twórczemu konkretny kierunek, co spowodowało odkrycie nowych pomysłów i rozwiązań. To, jak niezwykła była praca nad tym projektem, najlepiej przytaczają słowa Yorka:

Jest taki sposób powtarzania w muzyce, który potrafi zahipnotyzować, ciągle myślałem sobie, że to jest forma tworzenia zaklęć, więc kiedy pracowałem w moim studio, robiłem zaklęcia, wiem, że to brzmi naprawdę głupio, ale to jest jak o tym myślałem.