Paralydium: Udany debiut? [recenzja]

Paralydium: udany debiut? [Recenzja]

Poznaliście już Dynazty, a tym samym wiecie, kim są Jonathan Olsson oraz Georg Egg. A czy wiedzieliście, że są oni częścią Paralydium? Grupa jakiś czas temu wydała debiutancki album – Worlds Beyond. Paralydium: Udany debiut? [recenzja]

Początki Paralydium

Zespół Paralydium powstał w 2015 roku z inicjatywy gitarzysty Johna Berga oraz wokalisty Mikaela Sehlina. Później do kapeli dołączyli Georg Harnsten Egg (perkusja), Jonathan Olsson (bas), Micke Jansson (keyboard) oraz Linnéa Vikstrom na wokalu. W takim składzie grupa zarejestrowała EPkę The Paralydium Project (to była też robocza nazwa grupy). Później Linnéa opuściła kapelę i obecnie jest wokalistką w QFT. I teraz, w czerwcu 2020 roku, formacja oddaje w ręce słuchaczy krążek Worlds Beyond.

Muzycznie mamy do czynienia z progresywnym metalem, a wokalnie – z czystym głosem Mikaela z nielicznymi wtrąceniami growlu. Słuchając po raz pierwszy utworów grupy, nie spodziewałam się tego. Jest to zaskoczenie bardzo na plus, mimo iż słyszałam lepszych krzykaczy.

O słowie pisanym

Jeżeli chodzi o teksty, to odnoszę podobne wrażenie, co przy Dynazty. W obydwu przypadkach mamy do czynienia z bardzo nieoczywistymi tekstami. Jednak, o ile teksty Nilsa Molina nazwałam poezją, o tyle tekstów Paralydium już nie umiem tak nazwać. Nie zmienia to faktu, że są interesujące i że mało zespołów pisze w ten sposób!

Nie mogę odmówić żadnemu z muzyków talentu. O tym, że Jonathan i Egg są zdolni, dowiedziałam się po przesłuchaniu twórczości Dynazty. Pozostali również nie pozostają w tyle. Mikael ma bardzo dobry głos – nie mój ulubiony, ale dobry.

Lecz podobnie jak z głosem wokalisty, tak całe Paralydium nie należy do moich ulubieńców. To jest fajny zespół, którego przyjemnie się słucha, ma kilka takich kawałków, które faktycznie zostają w głowie. Płyta sama w sobie nie jest zła. Przyjemnie się jej słucha, jest na czym zawiesić ucho. Jednak słyszałam lepsze debiuty – tak było chociażby w przypadku Saint Asoni, więc mogło być lepiej. Aczkolwiek zobaczymy, czym w przyszłości grupa nas uraczy.

Na razie – 6/10.