Fenomen K-popu, czyli jak zaczarować publiczność

Kilka lat temu zupełnie nieznany, dzisiaj – bardzo  popularny. Czym jest K-pop i co decyduje o jego wielkiej popularności?

Jeszcze niedawno znany tylko sympatykom kultury koreańskiej, dzisiaj rozbrzmiewa w słuchawkach prawie każdej dorastającej dziewczyny. W ostatnich latach K-pop zyskał bardzo dużą popularność właśnie za pośrednictwem internetu. I to dzięki niemu, koreański pop przestał nam się kojarzyć tylko z kultowym Gangnam Style.

Czym jest K-pop?

Pewnie wiele osób zastanawia się, czym jest ten tajemniczy gatunek muzyczny z odległego krańca świata i co ma w sobie takiego, że wzbudza wielkie emocje wśród nastolatków. W szukaniu odpowiedzi na to pytanie, postanowiłam zastanowić się co jest mocną stroną k-popowych zespołów. Na pierwszym miejscu – wiek. Młodzi, piękni, wręcz idealni 20-kilkulatkowie. Członkowie zespołów k-popowych wręcz obsesyjnie dbają o swój wygląd. Katują się dietami i spędzają godziny na siłowni, aby osiągnąć szczupłą sylwetkę pozbawioną muskulatury. Ponadto, poddają się oni skomplikowanym zabiegom i operacjom plastycznym, aby utrzymać idealny, młody wygląd.

Po drugie – złożone choreografie. Są one ważną częścią każdego występu K-popowego zespołu. Choreografie koreańskich zespołów nieco przypominają te ze starych, zachodnich teledysków popowych.

Po trzecie – melodie wpadające w ucho. Zapewne doświadczyliście kiedyś uczucia, w którym piosenka „weszła” wam do głowy i długo nie chciała „wyjść”. Tak właśnie dzieje się z K-popowymi przebojami. Ich muzyka to mieszanka wielu stylów: dance popu, ballad popowych, pop-rocka i elektropopu, a w niektórych piosenkach nawet rapu. Piosenki pisane są najczęściej przez specjalnie zatrudnionych do tego kompozytorów, którzy wiedzą jak przyciągnąć publikę.

K-pop według Spotify

Na początku lutego 2020 roku serwis streamingowy Spotify opublikował na swojej stronie artykuł w pełni poświęcony popularności k-popu. Serwis podaje tam również garść statystyk, z których wynika, że liderem słuchaczy k-popu na Spotify jest BTS. I tak, dowiadujemy się, że w ubiegłym roku zespół zyskał ponad 5 miliardów odtworzeń. Natomiast najbardziej ulubionym przez słuchaczy utworem jest Boy With Luv, którzy muzycy nagrali wraz z Halsey. Ma on ponad 380 milionów odsłuchań. Mamy więc tutaj do czynienia z fenomenem na światową skalę.

A tak o K-popie wypowiedział się Kossy Ng, dyrektor ds. marketingu artystów i wytwórni muzycznych w Azji

To pierwszy azjatycki gatunek muzyczny, który został tak dobrze odebrany przez słuchaczy na całym świecie. Nie ma wątpliwości, że ogromna popularność K-Popu będzie dalej rosła. Jesteśmy podekscytowani tym, że możemy pomagać fanom na całym świecie odkrywać nowych artystów oraz być bliżej swoich idoli

Z pozostałych statystyk opublikowanych przez serwis Spotify możemy wyczytać także inne ciekawe informacje. Jedną z nich jest fakt, że ponad połowa słuchaczy K-popu jest w wieku 18-24 lat, a 73% całej grupy wielbicieli koreańskiego popu stanowią kobiety. Najpopularniejszymi K-popowymi artystami w Polsce są min. BTS, BLACKPINK, EXO, Stray Kids. Natomiast na całym świecie koreański pop został odsłuchany ponad 41 miliardów razy.