Weganizm, nie taki straszny jakim go malują!

0
244
weganizm

Świat się zmienia, ludzie się zmieniają i nasze nawyki żywieniowe również. Coraz bardziej chcemy żyć w zgodzie z naturą. Odchodzimy od tradycyjnych kuchni, pełnych tłustych i mięsistych potraw, na rzecz kuchni roślinnej. Weganizm, bo o nim mowa, bazuje tylko na roślinach; ale od czego zacząć swoją przygodę z nim? Te dwie książki na pewno wam pomogą! Zapraszam do recenzji.

Jak już wspomniałam, weganizm staje się coraz bardziej popularny. Praktycznie w każdym większym mieście możemy natrafić na restauracje proponujące dania dla wegan lub specjalizujące się tylko w tej diecie. A w kawiarniach oferuje się zamienniki mleka krowiego. Ale jak zacząć realizować swoje postanowienie w zaciszu domowym? Przedstawię Wam dzisiaj dwie książki, które moim zdaniem świetnie się sprawdzą, jako przewodniki wprowadzające w ten świat.

Weganizm daje moc

Weganizm daje moc to poradnik autorstwa Brendana Braziera – byłego kulturysty, triatlonisty i dwukrotnego zwycięzcy ultramaratonu. Sama postawa pisarza i fakt, czym się zajmuje, jest ogromnym świadectwem obalającym mit o tym, że kuchnia roślinna nie nadaje się dla osób mocno aktywnych fizycznie.

Książka jest kopalnią wiedzy na temat tego, co jemy, skąd nasze jedzenie pochodzi, jak potrafi wpływać na nasz stan zdrowia i środowisko. Na 6 rozdziałów 5 z nich jest przygotowaniem nas, jak powinniśmy się odżywiać i na co zwracać uwagę. Wszystko zostało wyłożone w naprawdę fajny i przyjemny sposób. Rozdział 6 to już przepisy, które autor poukładał w podkategoriach takich jak na przykład: śniadania, napoje, dania główne czy przekąski. Przepisy nie są trudne, każdy z nich zawiera informację na temat czasu przygotowania oraz ile porcji przygotujemy z podanych składników. Dołączono też krótkie objaśnienia od autora i piktogramy, gdy coś mamy zjeść na surowo.

Największą wadą jest brak zdjęć; może dzięki temu autor zmieścił większą ilość przepisów, bo jest ich aż 200. Ale pozbawiając nas podglądu, jak dana potrawa powinna wyglądać, książka dużo traci i czytelnik też. A rzeczą, która najbardziej mi się spodobała (oczywiście zaraz po przepisach), była lista ulubionych wegańskich restauracji autora. Jeśli kiedyś przez przypadek znajdziemy się w USA, to bez problemu będziemy wiedzieć gdzie zjeść!

Wege w kwadrans

Moją drugą propozycją jest książka polskiej autorki Katarzyny Gubały, redaktor naczelnej Ecostyle. Na początku zderzyłam się ze wstępem, który nie przypadł mi do gustu. Chyba najbardziej nie podobały mi się niedopasowane nagłówki, czegoś innego się po nich spodziewałam, a dostawałam zupełnie inny temat. Ale na szczęście potem było już tylko lepiej! Najpierw Baza, czyli rozdział z podstawowymi przepisami w kuchni wegańskiej, na podstawie których można stworzyć o wiele bardziej złożone dania. A potem natknęłam się na coś, co mnie zachwyciło (doceniam ten ruch autorki) – podział proponowanych przepisów na pory roku, więc jemy sezonowo!

W przeciwieństwie do wyżej wymienionej książki, ta zawiera mnóstwo zdjęć. Jest bardzo kolorowa i aż chce się biec do kuchni i wszystko ugotować. A gdy już jesteśmy przy gotowaniu, to warto zwrócić uwagę na tytuł, który sugeruje, że wszystkie przepisy jesteśmy w stanie przygotować w 15 minut. Co więcej, rzeczywiście tak jest! Sprawdziłam kilkanaście z nich i naprawdę nie wymagały one siedzenia godziny w kuchni. Dzięki temu założeniu, przepisy nie są skomplikowane i nie wymagają od nas wielkich umiejętności kucharskich. Bardzo lubię też, gdy jest podana informacja, na ile osób przygotujemy danie; tutaj również znalazło się miejsce dla niej (ubarwiono je ciekawostkami czy wspomnieniami autorki z konkretnymi przepisami). Całość jest spójna i dobrze przemyślana, na pewno skorzystam z książki jeszcze nie raz.

Weganizm daje moc oraz Wege w kwadrans są naprawdę dobrymi pozycjami, które pomogą i przygotują każdego, kto chce przeżyć przygodę z kuchnią roślinną. Spróbujcie i przekonajcie się, że życie weganina nie jest takie straszne, jakim go malują!


Weganizm daje moc                  Wege w kwadrans
Brendan Brazier                        Katarzyna Gubała
Wydawnictwo Vivante                Wydawnictwo Septem

Trening w rytmie slow, czyli zwolnij i zacznij o siebie dbać!

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments