Bez resztek. Kuchnia zero waste, czyli nie wyrzucaj pieniędzy i jedzenia

zero waste

Czy znasz ruch zero waste? Czy zależy ci na naszej planecie? Chcesz zmienić coś w swoim życiu, ale nie wiesz jak? Jeśli odpowiedziałeś sobie TAK, ta książka jest właśnie dla ciebie! Zapraszam do recenzji.

Wcale nie z resztek

Kuchnia zero waste, jak możemy dowiedzieć się ze wstępu, wcale nie jest gotowaniem z resztek! Wręcz przeciwnie, chodzi w niej o to, żeby dania były zdrowe, sezonowe, a produkty użyte do nich były w pełni wykorzystane. Autorka zapewnia, że przepisy, które umieściła w książce sprawdziła w różnych warunkach. Na przykład szybkie poranki, ataki lenistwa, czy imprezy większe bądź mniejsze.

Jak zacząć?

Zanim przejdziemy do gotowania, dostajemy instrukcję jak planować zakupy, jak przechowywać zakupione produkty oraz czym jest kompostowanie, i jak można to robić w mieszkaniu. Każdy mini rozdział okraszony jest dodatkowo złotymi radami autorki. Można podsumować, że jest to swego rodzaju podstawa bycia zero waste.

Dania zero waste

Przejdźmy teraz do sedna książki, czyli przepisów. Po pierwsze, są łatwe i niebanalne! Na pewno nieraz zaskoczymy znajomych przygotowując coś z tego zbioru. Po drugie, jak zapewnia autorka, nie musimy wcale sztywno trzymać się zaproponowanych składników. Możemy pobawić się w szefów w swoich kuchniach i dowolnie wymieniać produkty na to, co akurat mamy dostępne. Niedzielska zachęca do improwizowania i odkrywania nowych smaków. Po trzecie, każdy przepis autorka zaopatrzyła we wskazówkę, jak po przygotowaniu dania je przechowywać lub czego nie dodawać, żeby przedłużyć trwałość. Jest to bardzo pomocne i praktyczne.

Książka została bardzo dobrze wydana, każdy przepis zaopatrzono w piękne zdjęcia i aż chce się gotować! Polecam ją nie tylko fanom siedzenia w kuchni, ale również osobom, które chcą zrobić coś dla naszej planety, albo chociaż dla swojego portfela. Bo jak wiadomo, wyrzucanie jedzenia to nie tylko problem etyczny, ale również wyrzucanie pieniędzy.


Bez resztek. Kuchnia zero waste, czyli nie wyrzucaj pieniędzy i jedzenia.
Jagna Niedzielska
Wydawnictwo Pascal