Wattpad – z czym to się je i jak smakuje

Wattpad - z czym to się je i jak smakuje
wikipedia.org

Wattpad to międzynarodowa platforma, umożliwiająca nam publikowanie swoich dzieł i wystawianie ich do oceny czytelnikom, których Wattpad ma naprawdę dużo. Strona internetowa powstała w listopadzie 2006 roku i miała służyć jako miejsce dla ludzi chcących zajmować się pisaniem, ale nie mających takiej możliwości.

Spodziewano się ukrytych talentów (przyszłych autorów powieści), jednakże ogólnodostępna platforma przyciągnęła również osoby, które niewiele wiedziały o tworzeniu dobrych historii. Wattpad stał się rewolucją publikacji opowiadań w Internecie. Zarówno strona internetowa, jak i aplikacja, jest siedliskiem natłoku pisarzy na różnym poziomie warsztatu.

Jego popularność wynika z niewystępowania znaku Stop! Nie umiesz pisać, zawracaj,  i dlatego każdy, kto tylko poczuje się na siłach, może zacząć publikować na platformie. W dzisiejszych czasach chyba nie ma osoby, która nie znałaby kogoś piszącego na Wattpad. Chodzi oczywiście o nastolatków, bo z osobami powyżej dwudziestego roku życia to nie jest tak pewne.

Wattpad - z czym to się je i jak smakuje
pixabay.com

Wattpad – świat fan fiction, bad boyów i szarych myszek

Choć spotkać można opowiadania w różnych gatunkach, których treść jest zupełnie inna od wcześniej przeczytanej historii, dominuje fan fiction, czyli opowieści o sławnych ludziach, najczęściej romansujących z fankami. Jednakże od kilku lat na szczycie znajdują się dzieła, w których bad boy zakochuje się w szarej myszce lub na odwrót. Każde z tego typu opowiadań to historia pisana według jednego schematu…

  1. W wyniku pewnych zdarzeń (najczęściej zakładu, gry) chłopak (bad boy) postanawia zdobyć serce dziewczyny (szarej myszki).
  2. Dziewczyna stawia opór, bo przecież to chłopak o reputacji psa na baby.
  3. Chłopak przechodzi jakąś magiczną przemianę.
  4. Dziewczyna zakochuje się w chłopaku.
  5. Wszystko pięknie; miłość.
  6. Dziewczyna dowiaduje się, że to tylko zakład. Zostawia chłopaka.
  7. Ten zaś jest taki smutny i taki przybity. Postanawia ją odzyskać.
  8. Dziewczyna mu wybacza i tak to się kończy.

Nie chcę tutaj obrazić autorów dzieł tego gatunku. Niektóre z opowiadań są naprawdę dobre, inne natomiast stanowią zwykły gniot. Pragnę jednak napomknąć o tym, że jeśli sercu autora bliższy jest ten temat, niż jakikolwiek inny, to nie powinien przestawać o nim pisać, tylko dlatego, iż publika krzyczy: buuuuu. Złaź ze sceny. Tekst ma jakąś wartość, kiedy w pewien sposób wyraża nas samych.

Wattpad – czy warto?

Aha. Jeśli piszą, że słabe opowiadania, to pewnie nie warto… ależ oczywiście, że warto! Fakt faktem, słabych tekstów jest cała masa, ale i wybitnych całkiem sporo. Ponad połowa użytkowników Wattpada to Amerykanie, więc jeśli nie mamy ochoty czytać polskich twórców, korzystajmy z twórczości ludzi z zagranicy.

Ponadto Wattpad sprzyja pisarzowi. Kiedy żadne wydawnictwo nie jest zainteresowane twoją książką, nie załamuj się. Publikuj na Wattpadzie. Jest dosyć dużo ludzi pióra, którzy właśnie w taki sposób wydali swoje powieści i zyskali sławę. Niektóre z opowiadań to teraz światowe bestsellery. Oto trzy z nich:

The Kissing Booth

The Kissing Booth
insignis.pl

Książka autorki Beth Reekles, która napisała ją za pośrednictwem strony Wattpad. Film na podstawie powieści miał swoją premierę w serwisie Netflix w 2018 roku. Dacie wiarę?

After. Płomień pod moją skórą

After
znak.com.pl

Stworzone przez jedną z najpopularniejszych użytkowniczek Wattpada – Annę Todd. Niedawno odbyła się premiera filmu na podstawie pierwszej części serii.

Dance, sing, love. Miłosny układ

Dance, sing, love
editio.pl

Numer 1 na Wattpad w kategorii Romans — ponad 2 miliony odsłon! Autorstwa Layly Wheldon. Wow!

Podsumowując:

Wattpad oferuje możliwości publikowania opowiadań i ich oceniania. Każdy może tam pisać, co ma swoje plusy i minusy. Jeśli nie ma się gdzie wydać książki, warto zacząć od tej strony, a być może nawet lepiej się nam to opłaci.


Czytnik… a może audiobook? Zabierz ze sobą książki, gdzie tylko chcesz!