Ruchome piaski – najnowszy szwedzki kryminał Netflixa

Ruchome piaski
fot. YouTube

Ruchome piaski to pierwsza szwedzka produkcja Netflixa, o której jest od pewnego czasu bardzo głośno. Serial oparty jest na bestsellerowej powieści autorstwa Malin Persson Giolito. Książka została uznana za najlepszy szwedzki kryminał 2016 roku. Jednak czy serial na podstawie powieści wart jest polecenia?

O czym są Ruchome piaski?

Fabuła serialu Ruchome piaski nie jest typowa dla serialu dla nastolatek. W jednej z prywatnych szkół w Sztokholmie dochodzi do strzelaniny. Jedna z uczennic – Maja Norberg – zostaje zatrzymana i oskarżona o morderstwo, współudział oraz nakłanianie do morderstwa. Na pozór Maja to zwyczajna nastolatka, z ambicjami i marzeniami studiowania w Stanach Zjednoczonych. Pilna studentka, kochająca córka i siostra zostaje odnaleziona w sali pełnej krwi, trupów w postaci jej nauczyciela, kolegów z klasy, najlepszej przyjaciółki oraz chłopaka. Odciski palców na broni należą do Mai, wszystko wskazuje na jej winę. Jednak najważniejsze pytanie brzmi następująco: dlaczego normalna 18-letnia dziewczyna popełnia taką zbrodnię? Co bądź kto wpływa na jej postępowanie?

Ruchome piaski
fot. Netflix

Akcja serialu rozgrywa się na dwóch przestrzeniach czasowych

Równocześnie z pobytem Mai w więzieniu, przesłuchaniami oraz przygotowaniami do procesu pokazana jest nam przeszłość dziewczyny. Widz poznaje historię poprzedzającą wydarzenia z dnia strzelaniny. Maję czeka ostatnia prosta w swojej dotychczasowej edukacji – ostatnia klasa oraz aplikacja na wymarzone studia. Szkolnym perypetiom zaczyna towarzyszyć również miłość – nastolatka zakochuje się w swoim klasowym koledze – Sebastianie Fagermanie. Wszystko zaczyna się jak w bajce. Chłopak pochodzi z bogatej, wpływowej rodziny. Młodzi poświęcają sobie każdą wolną chwilę i wspierają nawzajem. Z pozoru życie Sebastiana jest idealne: piękny dom, dalekie podróże, szybkie auta i ogromna popularność. Jednak na pierwszy rzut oka nie widać, że za uśmiechem Sebastiana kryją się tajemnice: ojciec – tyran, chęć zwrócenia na siebie uwagi, uzależnienie od narkotyków oraz problemy ze swoim zdrowiem psychicznym i panowaniem nad własnymi emocjami. Łączy się to natomiast z zagadką: jaki jest udział Sebastiana w masakrze w szkole? I dlaczego Maja nic nie pamięta?

Ruchome piaski
fot. YouTube

Fabuła wciąga od pierwszych minut serialu

Ruchome piaski opowiadają niesamowicie ciekawą, ale i również dramatyczną historię. Widz od razu daje się porwać i zagłębić w dramatyzm sytuacji i z niecierpliwością śledzi dalsze losy bohaterów. Aktorzy idealnie wcielają się w swoje role i pozwalają wczuć się w klimat. Serial porusza bardzo poważne problemy społeczne oraz rodzinne, z którymi muszą zmagać się Sebastian i Maja. Ruchome piaski pokazują przerażające jak i również będące przestrogą poczynania postaci, które zapadają na długo w pamięć.

Ruchome piaski mają potencjał by zostać najlepszą produkcją Netflixa

Serial z założenia został zrealizowany pod kątem kina dla młodzieży. Jednak Ruchome piaski to nie jest zwykły, lekki serial dla nastolatków. Historia mądra, która paraliżuje odbiorcę i zaskakuje na każdym kroku. Ruchome piaski to niespodziewana produkcja, którą przyciąga widzów z całego świata. Warto jednak samemu zapoznać się z tym serialem i przeżyć to na swój sposób.

A już od 10 maja najnowsza komedia Netflixa – Gorzkie wino!