Cudzych czytacie, swoich nie znacie – Olga Tokarczuk

0
397
Olga Tokarczuk
fot. Tomasz Leśniowski

Chyba nie ma osoby, która śledzi świat literacki, a która nie słyszałaby o nagrodzie The Man Booker International Prize. Jej tegoroczną laureatką była Olga Tokarczuk, za książkę Bieguni. Jeśli ta informacja obiła się Wam o uszy, a nie wiecie, kim jest Olga Tokarczuk, na pewno pomocny okaże się ten artykuł. Zapraszam!

Psycholożka

Olga Tokarczuk urodziła się w 1962 roku w Sulechowie. Wychowała się również w tym mieście oraz w Kietrzu. Gdy przyszła pora, zawitała na Uniwersytet Warszawski. Tam ukończyła psychologię, a w czasie trwania studiów jako wolontariuszka opiekowała się osobami chorymi psychicznie. Po studiach pracowała w poradni zdrowia psychicznego.

Pisarka

Zadebiutowała w 1993 roku książką Podróż ludzi Księgi. Gdy pierwsze publikacje literackie zyskały popularność, Olga Tokarczuk zrezygnowała z pracy psychologa i oddała się twórczości pisarskiej. Po debiutanckiej powieści w 1995 roku ukazała się E.E – opowieść o dziewczynce, która równie nagle zyskuje zdolności parapsychiczne, co je traci. W kolejnych latach ukazały się takie powieści, jak: Prawiek i inne czasy; Szafa (zbiór trzech opowiadań); Dom dzienny, dom nocny. W 2007 ukazała się słynna książka Bieguni, a w 2009 inna znana powieść (po części za sprawą ekranizacji) pod tytułem Pokot, zaś tytuł publikacji to Prowadź swój pług przez kości umarłych.

Laureatka

Olga Tokarczuk uhonorowana została tuż po swoim debiucie nagrodą Polskiego Towarzystwa Wydawców Książek. Jest dwukrotną laureatką Nagrody Literackiej „Nike” za powieści Bieguni (2008) oraz Księgi Jakubowe (2015). W 2010 została odznaczona Srebrnym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”; została nominowana do Nagrody Literackiej „Nike” za Prowadź swój pług przez kości umarłych. W 2013 otrzymała międzynarodową nagrodę Vilenica, przyznawaną pisarzom z Europy Środkowej. A na koniec ta najważniejsza nagroda, którą Olga Tokarczuk otrzymała w 2018 roku; The Man Booker International Prize za książkę Bieguni w tłumaczeniu Jennifer Croft, wydaną pod angielskim tytułem Flights.

Mam nadzieję, że dzięki temu artykułowi  Olga Tokarczuk nie będzie Wam zupełnie obca, a może nawet poczujecie się zachęceni do przeczytania dzieł tej autorki!


Seria artykułów pt. „Cudzych czytacie, swoich nie znacie” to cykl, który przedstawia współczesnych polskich pisarzy. Jego celem jest lepsze poznanie autorów. Artykuły ukazują się w różnej formie  – staram się prezentować naszych rodaków jak najciekawiej.

Cudzych czytacie, swoich nie znacie – Katarzyna Grochola

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments