Cudzych czytacie, swoich nie znacie – Katarzyna Grochola

Katarzyna Grochola

Niedawno ukazała się najnowsza powieść Pocieszki, której autorką jest Katarzyna Grochola. To dobry moment, aby wspomnieć o autorce w naszym zestawieniu.

Początek

Katarzyna Grochola to polska pisarka i dziennikarka, matka znanej z środowiska telewizyjnego Doroty Szelągowskiej. Urodziła się w 1957 roku w Krotoszynie. Jak sama twierdzi na swojej stronie, już w przedszkolu wiedziała, że będzie pisarką. Zanim zajęła się jednak zawodowym pisaniem książek, pracowała w szpitalu jako salowa, następnie jako sekretarka i maszynistka, sprawdziła swoje siły również w korekcie oraz – co ciekawe – jako konsultantka w biurze matrymonialnym.

Dżdżownica

Bardzo wiele zamieszania w życiu autorki uczyniła dżdżownica. Nie wiadomo czy w istocie, została przegryziona, ale w 1997 roku Katarzyna Grochola debiutowała powieścią pod tytułem Przegryźć dżdżownicę. Potem w 2001 roku zapierała się, że Nigdy w życiu!, ale jednak już rok później Serce na temblaku wisiało bądź leżało w księgarnianych gablotach.

Ćma

Gdy Katarzyna Grochola w 2004 roku wszystkim już pokazała w książce o jakże adekwatnym tytule Ja wam pokażę!, przyszła pora zmienić zwierzaczka i pojawiła się Osobowość ćmy (2005). Kolejny krzyczący tytuł pojawił się w 2006 – A nie mówiłam! jako 4 tom cyklu Żaby i Anioły. Trzepot skrzydeł ukazał się w 2008 roku i teraz tylko pozostaje zastanawiać się, czy były to skrzydła ćmy czy może Kryształowego Anioła objawionego w 2009 roku.

Ciekawoski

  • Jednak czasem Katarzyna Grochola zamieniała się w Annę Borsuk lub Annę Wiewiór i publikowała opowiadania oraz inne literackie formy. Samo imię Anna nie jest zmyślone, ponieważ jest to pierwsze imię autorki, którego w przestrzeni publicznej nie używa.
  • Kolejną ciekawą sprawą jest również fakt, że jako maszynistka potrafiła pisać 400 znaków na minutę.
  • A w Poradniku Domowym odpisywała na listy czytelników.
  •  Dwie jej powieści zostały zekranizowane: Ja wam pokażę! i Nigdy w życiu!
  •  Książki autorstwa Grocholi zostały sprzedane w nakładzie niemal 4 milionów egzemplarzy.

Mam nadzieję, że zaciekawiłam Was tą pisarką. Dajcie znać, czy Katarzyna Grochola pojawia się w waszych lekturach!


Seria artykułów pt. „Cudzych czytacie, swoich nie znacie” to cykl, który  ma na celu przedstawienie współczesnych polskich pisarzy dla lepszego zapoznania się z nimi. Posty ukazują się w różnej formie, nie tylko  jako ciągły tekst – staram się prezentować naszych rodaków jak najciekawiej!

Historia na każdy dzień – “Pocieszki” Katarzyny Grocholi [recenzja]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here