Olga Tokarczuk wyróżniona złotą odznaką “Wrocław z wdzięcznością”

Olga Tokarczuk Bieguni
Olga Tokarczuk Bieguni

Olga Tokarczuk, tegoroczna laureatka Nagrody Bookera, otrzymała złotą odznakę „Wrocław z wdzięcznością”.

Jest to wyróżnienie przyznawane przez prezydenta Wrocławia  za zasługi w działalności publicznej na rzecz rozwoju miasta. Uroczyste wręczenie nagrody odbyło się 28 lipca na scenie muzycznej 18. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Nowe Horyzonty.

Wydarzenie zorganizowane przez Wrocławski Dom Literatury we współpracy z festiwalem nosiło hasło “Booker we Wrocławiu” i związane było ze świętowaniem przyznania tej prestiżowej nagrody autorce, która jak sama o sobie mówi, jest wrocławianką z wyboru i z miastem związana jest od dwunastu lat.

“Mieszkam tu już od dwunastu lat – mówiła Tokarczuk, odbierając nagrodę – i to miasto jest moim miastem“. Pisarka zdradziła również, że  akcja powieści, nad którą teraz pracuje, toczy się właśnie w stolicy Dolnego Śląska.

W spotkaniu autorki z czytelnikami uczestniczyły również tłumaczki Tokarczuk na język angielski – Jennifer Croft i Antonia Lloyd-Jones, które uhonorowane zostały złotymi odznakami Towarzystwa Miłośników Wrocławia.

Przypomnijmy, że w maju Olga Tokarczuk wraz z tłumaczką Jennifer Croft, otrzymała jedną z najbardziej prestiżowych nagród w świecie literatury – Man Booker International Prize za wydaną w 2007 roku (i uhonorowaną Nagrodą Nike) książkę Bieguni (Flights). Tokarczuk jest pierwsza polskojęzyczną laureatką Bookera.

„Celem pielgrzymki jest inny pielgrzym”

A co można powiedzieć o samej książce? Bieguni to przeplatające się historie, które nie mają początku ani końca. Poznajemy wycinek z życia kilku różnych postaci. Co je wszystkie łączy? Podróż – wyprawy w czasie i przestrzeni. Bohaterowie są w ruchu, wyruszają gdzieś, dokądś zmierzają lub skądś wracają. Każdy w innym celu i z innego powodu. Bieguni to lektura intrygująca, angażująca, wprowadzająca zamęt w głowie. Niektórzy uważają ją za trudną i wymagającą, inni czytają jednym tchem. Jedno jest pewne, nie da się przejść obok tej książki obojętnie.

O Nagrodzie Bookera dla Olgi Tokarczuk można przeczytać również tutaj:

“Bieguni” Olgi Tokarczuk z nagrodą Man Booker International Prize!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here