Ogień i lód – ciąg dalszy przygód walecznych kotów

Ogień i lód to druga część serii Wojownicy napisana przez Erin Hunter, czyli trzy autorki: Kate Cary, Cherith Baldry oraz Victorię Holmes wydające serie książek pod tym pseudonimem.

Tom drugi wizualnie bardzo przypomina pierwszą część. Na zachowanej w takiej samej kolorystyce okładce również znajdziemy rudego kota i cytat zachęcający do przeczytania. Tym razem jest to Secretum: „Wojownicy to jedna z tych baśniowych serii, które zdecydowanie warto przeczytać”. Czy naprawdę warto? Myślę, że zdecydowanie tak.

Wspomnienie zwycięstwa

Tom Ucieczka w dzicz rozpoczyna poruszająca scena wspomnień jednego z bohaterów. Ogniste serce – wojownik Klanu Pioruna, poprzednio nazywany Ognistą Łapą ma duży powód do dumy. Poprzedniego dnia dzięki jego niezłomności i wielkiej odwadze udało mu się pokonać okrutnego przywódcę Klanu Cienia. Złamana Gwiazda wprowadzał chaos i zamęt wszędzie gdzie się pojawił. Zmiana imienia bohatera ma związek z awansem na wyższą pozycję w hierarchii, ze zwykłego ucznia – na wojownika.

Tajemniczy sekret

Mogłoby się wydawać, że po przepędzeniu bezdusznego przywódcy, którego rządy doprowadziły do głodu, życie w lesie stanie się spokojniejsze i niemal bezproblemowe. Sytuacja zaczyna się komplikować za sprawą tajemniczej rozmowy w Klanie Pioruna. Wojownik – nowicjusz, mimo licznych obaw związanych z brakiem zaufania którym darzą go inne koty z powodu jego pochodzenia, przy najbliższej okazji postanawia wyjawić przywódczyni pewien sekret. Bohaterka początkowo podchodzi do tych wieści sceptycznie…

Dalsze problemy

Wraz ze zbliżającą się zimą kłopotów przybywa. Coraz ciężej znaleźć pożywienie. Przez niesprzyjającą pogodę, wiele z kotów zaczyna chorować. Ponadto Między klanami dochodzi do spięć. Narastające problemy sprawiają, że wojna wisi w powietrzu.

Fantastyka w baśniowym wydaniu nie tylko dla najmłodszych

Po przeczytaniu pierwszego tomu serii Wojownicy, nie byłam do końca przekonana do tej serii, mimo, że czytało się ją całkiem przyjemnie. Zdecydowałam się jednak sięgnąć po kolejny tom, czego nie żałuję. W drugim tomie akcja nabiera tempa. Fabuła jest bardziej rozbudowana niż w pierwszej części. Pojawia się również wątek miłosny. Po przeczytaniu części drugiej, Ogień i lód, stwierdzam, że seria ta jednak przypadnie do gustu nie tylko najmłodszym czytelnikom.