Wojownicy: ucieczka w dzicz, czyli walka o przetrwanie

Autorka tomu Ucieczka w dzicz, Erin Hunter, to pseudonim przybrany przez trzy autorki cyklu Wojownicy, pod którym wydały kilka serii z gatunku fantastyki: Wojownicy, Seekers, Survivors oraz Bravelands. Kobiety mają również na swoim koncie tytuły opublikowane pod swoimi prawdziwymi nazwiskami; Kate Cary, Cherith Baldry, Victoria Holmes.

Fantastyka w baśniowym wydaniu

Serię przygód walecznych kotów otwiera tom Ucieczka w dzicz. Na pierwszych stronach książki znajdziemy opis poszczególnych bohaterów oraz mapę zamieszkiwanego przez nich lasu. Każdy nosi imię związane z charakterystyczną cechą danej postaci, co jest często spotykanym zabiegiem w książkach dla młodszych czytelników. Panuje podział na cztery klany: Klan Pioruna, Klan Cienia, Klan Wiatru i Klan Rzeki. Jednak nie każdy kot jest członkiem któregoś z nich, znajdziemy tu również kilku indywidualistów, którzy zamieszkują gospodarstwa nieopodal lasu.

Życie w klanie

Bohaterowie książki to w większości koty, które porzuciły wygodny los domowego mruczka i postanowiły zacząć pełne przygód życie na własną łapę. Największym klanem jest Klan Pioruna, który w swoich zastępach posiada wielu członków o różnym stopniu w hierarchii. Najważniejsza postać to przywódczyni, majestatyczna niebieskoszara kocica i jej zastępca Rudy Ogon. Pełnomocnik dowódcy to niewielki, szylkretowy kocur, którego znakiem rozpoznawczym jak wskazuje jego imię jest ognista kita. Reszta bohaterów mimo niższej pozycji w stadzie również pełni ważne funkcje, takie jak: uzdrowiciele, królowie, starsi oraz tytułowi wojownicy. Wybrani wojownicy pełnią dodatkową funkcję jaką jest szkolenie uczniów, którzy z czasem wstąpią w ich szeregi.

Walka o przetrwanie

Pełne przygód życie niesie za sobą wiele utrudnień. Bohaterowie muszą zmierzyć się z wieloma przeciwnościami losu, i mimo zaciętej rywalizacji między klanami, kluczem do przetrwania jest współpraca. Największym problemem któremu muszą stawić czoła jest zabójczy dla najmłodszych mróz. Jedynie kocięta Klanu Cienia są wystarczająco wytrzymałe, by przetrwać najcięższe warunki atmosferyczne. Kolejnym kłopotem jest zbyt mała powierzchnia terenów łowieckich, o które poszczególne plemiona toczą nieustanną walkę.

Fantastyka dla najmłodszych

Według hasła umieszczonego na okładce pierwszej części serii Wojownicy: „Jest równie dobra co Harry Potter czy Władca Pierścieni”. Zgadzam się z tą opinią, jednak jeśli odbiorcą jest młodsza grupa czytelników. Fabuła książki choć ciekawa, jest raczej nieskomplikowana. Nietrudno jednak zagubić się pośród licznych imion bohaterów, tym bardziej, że z czasem niektóre z nich ulegają zmianie. To właśnie imiona są moim zdaniem najsłabszym ogniwem tej serii. Powtarzające się raz za razem słowo „łapa” poprzedzone różnymi przymiotnikami szybko staje się irytujące.

Książka znalazła się na 8. miejscu w zestawieniu Najlepsze serie książkowe – TOP 9 cyklów na portalu Kulturalne Media.