“Na zdrowie” – jak osiągnąć harmonię ciała, ducha i umysłu [recenzja]

Na zdrowie
sensus.pl

Książka Jana Pokrywki i Filipa Żurakowskiego to podróż przez wszystkie etapy naszego istnienia. Połączenie medycznej wiedzy z życiowymi anegdotami pozwoliło na stworzenie rzetelnego poradnika o ciele i umyśle. „Na zdrowie” pokaże Ci, jak mieć wesołą minę, chodzić wesołym krokiem i mówić wesołym głosem – czyli trio radości życia!

W zdrowym ciele, zdrowy duch!

Autorzy już w pierwszym rozdziale przekazują dużą dawkę wiedzy o naturze ludzkiej. Ponadto, przypominają ważne podstawy, o których mogliśmy zapomnieć. Na początku przeczytamy, czym w ogóle jest zdrowie i co się na nie składa. W jaki sposób możemy poprawić kondycję naszego ciała i osiągnąć równowagę duchową. Mężczyźni skupiają się na pokrzepiającym śnie i prawidłowym odżywianiu. Dobrze jest się dowiedzieć, które godziny snu są najbardziej regenerujące i jak poradzić sobie z bezsennością. Pokrywka i Żurakowski skutecznie zwalczają stereotyp, że dieta równa się odchudzaniu lub chorobie. Przedstawiają jej definicję jako styl życia człowieka dbającego o zdrowie. Takie rozumowanie nie kojarzy się z uporczywym i destrukcyjnym traceniem kilogramów. Jest pełne dystansu i rozsądnego podejścia. „Na zdrowie” to konkretne i wiarygodne źródło informacji, oparte na lekarskim doświadczeniu. Doktor Pokrywka przedstawia właściwości produktów spożywczych, wyjaśnia czym jest REZO, co jest naszym budulcem, a co paliwem. Proponuje również  autorskie przepisy z dokładną gramaturą składników.

Redukcja stresu i zapał do życia

W kolejnej części poradnika autorzy pozostawili kwestię zdrowego żywienia na rzecz zdrowej psychiki. Depresja – choroba XXI wieku. Ten termin został wielokrotnie użyty w książce. Być może miało to na celu podkreślenie skali problemu. Zapominamy o regularnych posiłkach, nie uprawiamy sportów, stresujemy się. W związku z tym sami odbieramy sobie radość z życia poprzez złe samopoczucie. To, co dzieje się w naszym wnętrzu, zaczyna być widoczne na zewnątrz. W rozdziale 10 czytamy o wypaleniu zawodowym i braku satysfakcji. Co więcej, autorzy dzielą się historiami ludzi, którym choroba odebrała motywację. Dla równowagi piszą też o przypadkach, gdzie wygrał człowiek,  nie depresja. Ten rozdział zdecydowanie mobilizuje i napędza do działania. Ciekawym rozwiązaniem jest bilans energetyczny, porównany do rachunkowości. Podział naszej energii na przychody i koszty pozwala przyswoić sposób, w jaki funkcjonujemy. Poradnik jest również bogaty w ilustracje, podsumowujące daną treść. Wykresy i tabelki wpływają na utrwalenie najważniejszych zagadnień.

Pisarz i Lekarz – duet idealny

„Na zdrowie” jest książką skupioną na dialogu, dociekliwych pytaniach, ciekawości świata i człowieka. Koncentruje się na zdrowiu i odporności, zarówno fizycznej, jak i psychicznej. Poradnik pełen wskazówek, które uczą, jak wyzbyć się złych nawyków. Przedstawia punkt widzenia wielu osób: mężczyzny, kobiety, pisarza, dietetyka, lekarza. W każdym podrozdziale znajdziemy osobistą refleksje oraz regularne podsumowanie omawianych treści. Dzieło Jana Pokrywki i Filipa Żurakowskiego to związek fachowej wiedzy z codziennymi historiami. Takie połączenie w rezultacie tworzy solidną i wartościową całość. Na uwagę zasługuje także sama okładka dobrze komponująca się z zawartością. Pokazuje,  że oprócz tego co mamy na talerzu, najważniejsze jest to, co mamy w głowie.


Zapraszamy do zapoznania się z nowościami wydawnictwa Czarna Owca