Leigh Bardugo i jej nowa powieść fantasy – Szóstka Wron

Leigh Bardugo Szóstka Wron
fot. Magda Grzyb

W bólu po zakończeniu kolejnej wspaniałej książki udałam się na poszukiwania godnego zastępstwa. W sklepie internetowym oprócz przystępnej ceny moją uwagę przykuł tytuł Szóstka Wron, a opis wydawcy przekonał mnie do kliknięcia kup teraz. Nie żałuje! Leigh Bardugo wprowadziła mnie w mroczny świat przestępczości, w którym liczy się zysk i przyjaźń.

Przyjemna odmiana

Powieści młodzieżowe z nutą fantasy zazwyczaj dostarczają nam świetnej zabawy i emocji, ale często czegoś im brakuje. Szóstka Wron Leigh Bardugo jest moim faworytem, jeśli chodzi o to połączenie gatunkowe. Brutalny, powierzchownie chłodny świat zbrodni, handlu i przemocy kontrastuje z powieściami, które do tej pory było dane mi czytać. Pierwsze strony wywołują ucisk w gardle i z zapartym tchem czytelnik wczytuje się w kolejne rozdziały. Szóstka bohaterów wyjęta spod prawa. Ich przywódca Kaz Brekker już w drugim rozdziale pokazuje swoją przebiegłość, która w czytelniku wywołuje zachwyt, a jego ponura strona idealnie pasuje do całości. 

Gangi, układy, pieniądze

Większość bohaterów poznajemy jako członków gangu Szumowin, którym nieformalnie przewodzi Kaz. Zajmują się kradzieżami i innymi brudnymi interesami. Zadanie, jakie mają wykonać, należy do najbardziej niebezpiecznych i może być surowo karane. Piąta Przystań jest miejscem, gdzie panują zasady gangu, a kto ich nie przestrzega kończy tragicznie. Szóstka Wron to historia młodych ludzi, którym udało się dostosować do obowiązujących przepisów. To opowieść o dostosowaniu się do sytuacji życiowej. Główną wartością jest pieniądz, nasi bohaterowie skupiają się jednak na przetrwaniu w świecie dorosłych i rządnych władzy ludzi. W powieści eksponowane są ludzkie pragnienia, które w dzisiejszym świecie są ukrytymi motywami

Każdy ma swoją historię

Leigh Bardugo w Szóstce Wron stworzyła wielowymiarowe postacie, pełne emocji, pragnień i rozbudowanej przeszłości. Narracja prowadzona jest z perspektywy piątki bohaterów. Zabieg ten ułatwia nam zrozumienie rozgrywających się wydarzeń, ale, co ważniejsze, pozwala nam poznać historię każdego z członków wyprawy. Im więcej informacji o poszczególnych osobach dostarcza nam autorka, tym lepiej przekonujemy się o słuszności ich decyzji i to kim się stali na przestrzeni lat. Postacie wzbudzają całą gamę emocji od uwielbiania, przez niechęć, po współczucie. Te wszystkie czynniki sprawiają, że książka staje się opowieścią o realnych ludziach z realnymi problemami. To poczucie spotęguje w Was pierwsze zdanie zawarte w podziękowaniach autorki. 

Można nacieszyć oczy

Oczami wyobraźni możemy podziwiać wspaniałe krainy, w jakich znajdują się bohaterowie. Warto wspomnieć o polskim wydaniu Szóstki Wron. Wydawnictwo MAG wykonało rzetelną pracę. Okładka przyciąga wzrok, a niezwykłe wykończenie kartek sprawia, że książka aż prosi się o wybranie jej spośród wielu innych. Powieść dzieli się na części także opatrzone wyjątkowymi grafikami, podobnie jak początek każdego rozdziału. Szóstka Wron jest niepowtarzalna pod każdym względem, więc polecam ją wszystkim czytelnikom spragnionym przygody i niezapominanych emocji. 


Zapraszamy do lektury artykułu Najciekawsze nowości literackie.