Chrobot, czyli Tomasz Michniewicz powraca

Chrobot

Tomek Michniewicz jest znanym i cenionym w Polsce podróżnikiem, który wydał już kilka książek zawierających reportaże z jego wypraw – tym razem poszedł o krok dalej. Stworzył Chrobot. Życie najzwyklejszych ludzi świata.

Najzwyklejsze

Chrobot to siedmioosobowa narracja o życiu, tym najzwyklejszym, w różnych zakątkach świata. Wszystkie osoby wypowiadające się w książce urodziły się w tym samym roku, reprezentują klasę średnią i opowiadają swoją historię od najdawniejszych wspomnień. Poznamy ludzi z: Ugandy, USA, Kolumbii, Indii, Finlandii, Zimbabwe i Japonii. Michniewicz nazywając ich mianem najzwyklejszych osób o najzwyklejszych historiach ani nie żartuje, ani nie przesadza (jak lubi robić to wielu). W ten sposób daje czytelnikowi to, co obiecał.

Sekwencja

Rozpoczynając Chrobot myślałam, że będzie to siedem osobnych historii ułożonych w losowej kolejności. Jak bardzo się myliłam i jak wielce Michniewicz mnie zaskoczył! Tekst jest ciągły, historie się przeplatają, są zestawienia i odwołania, które ułatwiają zrozumienie i poznanie poszczególnych etapów życia bohaterów. Autor obrazuje nam ich codzienne obowiązki, przez co możemy porównywać zwyczaje panujące w różnych krajach. Całość daje naprawdę ciekawy efekt, jest miłą niespodzianką i wymaga od czytelnika większego skupienia podczas lektury. Dla fanów fotografii Michniewicza mam niestety smutną wiadomość – w książce nie znajdziemy ani jednego zdjęcia, ale to daje pole do popisu naszej wyobraźni.

Niezwykłe spotkania

Bardzo popularną metodą promocji książek w dzisiejszych czasach są spotkania autorskie. Takie również oferuje Tomek Michniewicz, ale w porównaniu do innych, nie są takie zwykłe. Michniewicz nie zaprasza tylko po to, żeby zachwalać, jaką świetną książkę napisał. Autor poprzez rozmowę z innymi chce przekazać wiedzę zdobytą podczas podróży i robi to w kapitalny sposób! Odnosi się wrażenie, dwie godziny minęły jak 10 minut i chciałoby się jeszcze. Polecam przekonać się na własnej skórze.

Jak każda książka Tomka Michniewicza, ta również wiele po sobie zostawia w człowieku. Bardzo cieszy mnie, że są tacy autorzy i dzięki nim możemy poznawać świat nie wychodząc spod kołdry. Co tu dużo pisać, po prostu polecam sięgnąć po Chrobot!


 

Chrobot. Życie najzwyklejszych ludzi świata.
Tomasz Michniewicz
Wydawnictwo Otwarte