Chrobot, czyli Tomasz Michniewicz powraca

Chrobot

Tomek Michniewicz jest znanym i cenionym w Polsce podróżnikiem, który wydał już kilka książek zawierających reportaże z jego wypraw – tym razem poszedł o krok dalej. Stworzył Chrobot. Życie najzwyklejszych ludzi świata.

Najzwyklejsze

Chrobot to siedmioosobowa narracja o życiu, tym najzwyklejszym, w różnych zakątkach świata. Wszystkie osoby wypowiadające się w książce urodziły się w tym samym roku, reprezentują klasę średnią i opowiadają swoją historię od najdawniejszych wspomnień. Poznamy ludzi z: Ugandy, USA, Kolumbii, Indii, Finlandii, Zimbabwe i Japonii. Michniewicz nazywając ich mianem najzwyklejszych osób o najzwyklejszych historiach ani nie żartuje, ani nie przesadza (jak lubi robić to wielu). W ten sposób daje czytelnikowi to, co obiecał.

Sekwencja

Rozpoczynając Chrobot myślałam, że będzie to siedem osobnych historii ułożonych w losowej kolejności. Jak bardzo się myliłam i jak wielce Michniewicz mnie zaskoczył! Tekst jest ciągły, historie się przeplatają, są zestawienia i odwołania, które ułatwiają zrozumienie i poznanie poszczególnych etapów życia bohaterów. Autor obrazuje nam ich codzienne obowiązki, przez co możemy porównywać zwyczaje panujące w różnych krajach. Całość daje naprawdę ciekawy efekt, jest miłą niespodzianką i wymaga od czytelnika większego skupienia podczas lektury. Dla fanów fotografii Michniewicza mam niestety smutną wiadomość – w książce nie znajdziemy ani jednego zdjęcia, ale to daje pole do popisu naszej wyobraźni.

Niezwykłe spotkania

Bardzo popularną metodą promocji książek w dzisiejszych czasach są spotkania autorskie. Takie również oferuje Tomek Michniewicz, ale w porównaniu do innych, nie są takie zwykłe. Michniewicz nie zaprasza tylko po to, żeby zachwalać, jaką świetną książkę napisał. Autor poprzez rozmowę z innymi chce przekazać wiedzę zdobytą podczas podróży i robi to w kapitalny sposób! Odnosi się wrażenie, dwie godziny minęły jak 10 minut i chciałoby się jeszcze. Polecam przekonać się na własnej skórze.

Jak każda książka Tomka Michniewicza, ta również wiele po sobie zostawia w człowieku. Bardzo cieszy mnie, że są tacy autorzy i dzięki nim możemy poznawać świat nie wychodząc spod kołdry. Co tu dużo pisać, po prostu polecam sięgnąć po Chrobot!


 

Chrobot. Życie najzwyklejszych ludzi świata.
Tomasz Michniewicz
Wydawnictwo Otwarte

 

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o