Cudzych czytacie, swoich nie znacie – Tomek Michniewicz

Tomek Michniewicz

Cykl artykułów o polskich autorach powraca! Przypomnę, że w poprzednim artykule z tej serii pisałam o Marku Krajewskim. Tym razem chciałabym przedstawić Wam sylwetkę polskiego reportażysty, podróżnika, osoby młodej, ale z ogromną wiedzą o świecie. Tomek Michniewicz – to o nim oczywiście mowa. Miałam przyjemność recenzować jedną z jego książek, teraz jednak napiszę coś tylko o nim.

Człowiek orkiestra

Tomek Michniewicz, urodzony 1982 roku. Polski dziennikarz, podróżnik, reportażysta, mówca motywacyjny, również fotograf – większość zdjęć w książkach jest jego autorstwa. Można rzec „człowiek orkiestra” i to bez jakiejkolwiek złośliwości. Michniewicz jest autorem programu na kanale TTV Inny świat oraz audycji radiowej Mapa świata, którą można usłyszeć w Radiu Zet.

Hipnotyzer

Człowiek, który jest jedną wielką przygodą, a opowiadając i pisząc, wciąga w tę przygodę swoich słuchaczy i czytelników, pokazują im piękno tego świata. Jestem zdania, że obok takich ludzi nie da się przejść obojętnie, bo mają ogromną moc przyciągania. Michniewicz dokładnie taki jest. Po trafieniu na jego prelekcje i prezentacje książki, do dzisiaj pamiętam, o czym była i jakie towarzyszyły mi przy tym emocje i przemyślenia.

Reportażysta

Michniewicz jest autorem czterech bestsellerowych reportaży: Gorączka. W świecie poszukiwaczy skarbów; Samsara. Na drogach, których nie ma; Swoją drogą; Świat równoległy. Nie ma nic dziwnego w tym, że wszystkie jego pozycje świetnie się sprzedają i są nagradzane, ponieważ ma bardzo dobre pióro i naprawdę rewelacyjnie się go czyta.

Ciekawostki

• w podróży spędza często połowę roku;
• najczęściej lata do Zimbabwe, Nepalu, USA i Tajlandii;
• jego ulubione środowiska to afrykański busz (jest przewodnikiem po rezerwacie Imire w Zimbabwe), dżungla i pustynia;
• specjalizuje się zarówno w najtańszych podróżach (1800 zł za dwa tygodnie w Maroku, 2500 zł – w Tajlandii i Malezji), jak i kosztownych projektach wyprawowych wartości kilkudziesięciu tysięcy złotych;
• widział zamachy stanu, obozy partyzantów, więzienia, łodzie poszukiwaczy skarbów i triki szulerów w Las Vegas;
• na 300 tys. zdjęć sobie samemu zrobił raptem 200 – jest przeciwnikiem podróżowania „selfie”. Uważa, że podróżnik powinien opowiadać o świecie, nie o sobie na jego tle.

 

Seria artykułów „Cudzych czytacie, swoich nie znacie” to cykl, który ma na celu przedstawienie współczesnych polskich pisarzy dla lepszego zapoznania się z nimi. Posty ukazują się w różnej formie, nie tylko jako ciągły tekst – staram się prezentować naszych rodaków jak najciekawiej!

 

zdjęcie oraz akapit Ciekawostki pochodzą ze strony autora

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o