7 powodów, dzięki którym Harry Potter odniósł sukces

7 powodów dzięki których Harry Potter odniósł sukces

Już 21 lat minęło od wydania pierwszej części książki o Harrym Potterze i 17 lat od pierwszej ekranizacji serii powieści J.K. Rowling. Cykl o chłopcu z blizną jest jednym z najważniejszych wydarzeń nie tylko literackich, ale i popkulturowych naszych czasów. Na czym polega fenomen tej serii?

1. Harry Potter – książka dla każdego

Całą serię napisano lekkim językiem, tak aby był zrozumiały dla najmłodszego grona odbiorców. J.K. Rowling postawiła na uniwersalną formę i styl pisania, by każdy mógł wczuć się w historię i utożsamić z bohaterami. Harry Potter ma bardzo szerokie grono odbiorców, ponieważ autorka szczególną uwagę zwróciła na emocje, tęsknotę za dzieciństwem i przygodami. Z kolejnymi częściami dorastają główni bohaterowie, a wraz z ich dojrzewaniem tworzą się nowe wątki. Miłość, rodzina, odpowiedzialność, oddanie czy śmierć – te i wiele innych aspektów poruszono w książkach. Z tego powodu nawet najstarsi czytelnicy z oddaniem śledzą przygody Harry’ego, Rona i Hermiony.

2. Doskonale wykreowany świat czarodziejów

Podstawą sukcesu Harry’ego Pottera jest na pewno świat czarodziejów wykreowany przez autorkę. To podstawa historii i fascynacji czytelników. W tej historii magia istnieje na równi ze światem niemagicznym, a oba środowiska żyją w harmonii. Olbrzymy, wilkołaki, skrzaty, jednorożce, smoki – to część życia codziennego czarodziejów, tak bardzo odmiennego od naszej rzeczywistości. Czytelnicy chcą się znaleźć w stworzonym uniwersum i wierzą, że taki świat istnieje.

3. Uniwersalny przekaz

Przygody Harry’ego Pottera niosą ze sobą wiele wartości. Pokazano tu walkę dobra ze złem, a co za tym idzie, rozterki bohaterów. Nawet czarne charaktery mają powody, żeby być tymi złymi i nie są nimi zazwyczaj z własnej woli. Autorka kształtuje młodego czytelnika i jego postrzeganie dobra i zła, oraz pokazuje, co tak naprawdę ważne jest w życiu. Dorosłym zaś przypomina jak to jest marzyć i wyczula na emocje, o których już dawno zapomnieli.

4. Ciekawi bohaterowie

Złote trio – Harry Potter, Ron, Hermiona. Każdy fan książek na pewno marzył, żeby nawiązać taką przyjaźń. Kto nie chciałby również mieć takiego niesamowitego przyjaciela jak Hagrid? Dumbledore, McGonagall, Lupin, Slughorn – to przecież idealne grono pedagogiczne! Te postacie i wiele innych tworzą niesamowity obraz świata magicznego i to jest jeden z głównych powodów, dla których seria ma tak wierne grono fanów.

5. Czarny charakter wszech czasów

Lord Voldemort, najsłynniejszy czarny charakter wszech czasów. Godny przeciwnik Harry’ego, z którym młody czarodziej walczy przez całą serię. To wokół niego tak naprawdę kręci się cała opowieść. Mimo wielu porażek powstaje coraz silniejszy i dostarcza Harry’emu wielu przeszkód i zadań do wykonania. Śmierciożercy, poplecznicy Czarnego Pana, też zasługują na wyróżnienie. J.K. Rowling nie ograniczyła się do przedstawienia Voldemorta jako jedynie tego złego. W każdej części poznawaliśmy jego dzieciństwo, historię i dlaczego obrał sobie za cel zniszczenie świata niemagicznego (mugolskiego). Tu autorka wykazała się nie lada kreatywnością w stworzeniu takiego charakteru.

6. Ukryty bohater

Jest on głównym zwrotem akcji w całej serii o Harrym Potterze i jedną z najciekawszych postaci. Profesor Snape przez 6 części jest przedstawiany jako prawa ręka Lorda Voldemorta. Dopiero pod koniec całej serii w Insygniach Śmierci dowiadujemy się, jak wiele działał po tej dobrej stronie u boku Dumbledore’a. Jako szpieg dyrektora Hogwartu był prawdziwą podporą dla Harry’ego, ponieważ darzył jego matkę wielką miłością i oddaniem. Jest zarówno tragicznym romantykiem, jak i wielkim bohaterem całej serii.

7. Wpływ Harry’ego Pottera na popkulturę

Zaczynając od filmów, a kończąc na kafejkach inspirowanych motywem z książek, cała seria Harry Potter dała początek potteromani. Wokół serii wyrósł przemysł, subkultura, a nawet język i mimo upływu lat fanów Harry’ego z dnia na dzień przybywa. W 2001 roku zaczęto wydawać ekranizacje powieści, a muzyka z filmów jest grana przez orkiestry symfoniczne na całym świecie. Stworzono park rozrywki Czarodziejski Świat Harry’ego Pottera w Los Angeles, a w Londynie jest wiele atrakcji i pomników upamiętniających serię, takich jak np. peron 9 i ¾ na dworcu King’s Cross. W wielu krajach, tak jak i w Polsce, stworzono wiele kafejek z motywem przewodnim o Harrym Potterze (chociażby Dziurawy Kocioł w Krakowie, gdzie podaje się m.in. słynne kremowe piwo). J.K Rowling stworzyła nawet stronę internetową Pottermore, gdzie fani z całego świata się komunikują.

Fenomenem Harry’ego Pottera jest to, że jego magia jest potężniejsza z upływem lat. Śmiało mogę się przyznać, że sama jestem zagorzałym fanem serii i gorąco polecam przeczytać ją każdemu (jeśli istnieje ktokolwiek, kto nie sięgnął po tę pozycję, a jest fanem fantastyki).

7 powodów dzięki których Harry Potter odniósł sukces
Harry Potter i Czara Ognia, J.K. Rowlling

Fantastyczne zwierzęta i jak je znaleźć – spin-off cyklu o Harrym Potterze, film inspirowany na podstawie książki o tym samym tytule autorstwa J.K. Rowlling:

Fantastyczne zwierzęta i jak je znaleźć – wszystko co wiemy!