League of Legends – koniec z seriami!

League of Legends od wielu lat dominuje w rankingach gier sieciowych. Bijąc kolejne rekordy ilości graczy on-line, co roku triumfuje w plebiscycie na najpopularniejszą grę kompetetywną dla pecetowców. Mimo to od dłuższego czasu w systemie rankingowym nie było większych zmian, a gracze coraz bardziej na niego narzekają. Riot  Games zauważył masę wpisów na ten temat na Reddicie i reaguje.

Zmiany

Ostatnimi zmianami w systemie rankingowym League of Legends było wprowadzenie Mastera oraz Grandmastera jako kręgów następujących po Diamencie I. Co prawda to ulepszenie dotyczyło tylko najlepszych graczy, których liczba mieści się poniżej 1% wszystkich grających. Dodatkowo dodano dywizję Żelaza, która jest aktualnie najsłabszym kręgiem rankingowym.

W Przedsezonie 2021 twórcy League of Legends planują usunięcie tzw. serii wewnątrz kręgowych, które to decydowały o awansowaniu. W grze obecnie są dwa rodzaje serii. Pierwsza to ta, która rozgrywa się wewnątrz kręgu, czyli np. ze Złota II do Złota I i wymaga od gracza wygrania dwóch z trzech gier, aby awansować. Druga seria dotyczy przeskoczenia z kręgu do kręgu, czyli np. ze Złota I do Platyny IV. Ta z kolei jest dłuższa, ponieważ gracz, żeby awansować musi wygrać trzy gry z pięciu możliwych do rozegrania. Riot Games widząc rosnącą frustrację graczy, zdecydował, że w kolejnym Przedsezonie, tym razem 11. już Sezonu, zrezygnuje z serii wewnątrz kręgu.

Po zmianach gracz, który przykładowo znajduje się w Złocie II i ma 90 LP po wygranej grze  i dostaniu np. 20 LP, awansuje bez serii, a nadmiar punktów zostanie mu dodany w ten sposób, że będzie miał Złoto I 10 LP. Taka zmiana ma zniwelować problem tzw. 1 LP, czyli momentu, kiedy zawodnik po wygranej grze ma 99 LP, a żeby dostać się do serii, musi wygrać kolejny mecz.

Przykłady

Teraz: Gracz ma 80 LP w Srebrze III. Wygrywa grę, dostaje 19 LP. Ma 99 LP. Rozgrywa kolejną grę rankingową, udaje mu się zakwalifikować do serii, gdzie wygrywa dwie gry z rzędu i awansuje do Srebra II. Podsumowując, gracz wygrywa trzy gry z rzędu, żeby zdobyć 1 LP i wspiąć się w rankingu.

Po zmianach: Taka sama sytuacja jak powyżej, gracz ma 80 LP w Srebrze III. Wygrywa grę, a na jego koncie jest już 99 LP. Wygrywa trzy gry z rzędu, a po każdej rozgrywce dostaje tyle samo punktów. Po tej samej liczbie gier ten sam gracz będzie miał nie Srebro II 0 LP tylko Srebro II i 56 LP, czyli będzie już w połowie drogi do kolejnego awansu.

Podsumowanie

Te zmiany mają za zadanie wyważyć kolejkę rankingową w ten sposób, że gracze posiadający dobrą passę, będą w stanie bardzo szybko awansować. Z kolei w drugą stronę sytuacja będzie podobna. Zawodnicy, którym będzie szło gorzej będą derankowani z większą sprawiedliwością niż ma to miejsce teraz. A Wy co myślicie o nadchodzących zmianach w League of Legends? Dajcie znać w sekcji komentarzy!

 

Splendor Marvel – nowa odsłona znanej gry familijnej [zapowiedź]

Splendor Marvel – nowa odsłona znanej gry familijnej [zapowiedź]