Wielka. Satyryczna odsłona Katarzyny Wielkiej w HBO

16 maja na platformie HBO Go pojawi się nowy serial komediowy Wielka. Jego fabuła skupia się na młodości Katarzyny Wielkiej – jednej z najdłużej panujących kobiet w historii Rosji. Czy satyryczna odsłona carycy przypadnie do gustu widzom?

Wielka jest historią romantycznej i nikomu nieznanej dziewczyny, która przybywa do Rosji, aby wejść w zaaranżowane małżeństwo z carem Piotrem. Wierzy, że na miejscu odnajdzie miłość i szczęście. Ku jej rozczarowaniu nowa ojczyzna okazuje się niebezpieczną i zacofaną krainą. Katarzyna podejmuje więc ambitną decyzję o przejęciu władzy i wprowadzeniu nowego porządku. Przeszkodę stanowią jedynie jej mąż, sprawujący władzę w kraju, kościół, wojsko i sądy, które muszą ją zaakceptować. Jak wysoka będzie cena za osiągnięcie wyznaczonego celu?

Komedia czy serial historyczny?

Twórcy serialu nie ukrywają, że wykorzystali nieliczne fakty historyczne z życia Katarzyny Wielkiej. Wielka jest przede wszystkim fikcyjną opowieścią, z satyrycznym wydźwiękiem i dokładnie takiego odbioru spodziewają się twórcy od widzów serialu. Ta odsłona Katarzyny ma pokazać jak wiele ról w swoim życiu odegrała. W końcu była nie tylko największą władczynią Rosji, ale także żoną, matką, kochanką, nauczycielką i przyjaciółką. Na podstawie życiorysu carycy powstało wiele filmów i seriali. Ten ma się wyróżniać swoim nietuzinkowym podejściem do jej osoby.

Obsada

Obok Ellie Fanning, która pojawi się na ekranie jako caryca Katarzyna, zobaczymy Nicholasa Houta, który wcieli się w rolę jej męża – cara Piotra. Poza nimi w serialu wystąpią Phoebe Fox, Adam Godley, Gwilyn Lee – znany z Bohemian Rhapsody, Charity Wakefield, Douglas Hodge, Sacha Dhawan, Sebastian de Souza, Bayo Gbadamosi oraz Belinda Bromilow.

Co ciekawe, twórcą, producentem i scenarzystą serialu jest Tony McNamara. Był nominowany do Oscara za scenariusz do filmu Faworyta, który również poruszał tematykę kobiet zasiadających na tronie, jednocześnie zdobywając ogromną popularność i wiele pochlebnych komentarzy krytyków.

Na platformie HBO Go jest już dostępny jeden miniserial, opowiadający o rządach Katarzyny Wielkiej. Czy satyryczne wydanie carycy będzie cieszyć się równie dużym zainetersowaniem?