Spisek przeciwko Ameryce – nowy hit HBO?

Spisek przeciwko Ameryce to nowy miniserial produkcji HBO, oparty na powieści Philipa Rotha. Przedstawia alternatywną wersję historii Ameryki z czasów II wojny światowej. Jak w tej rzeczywistości odnajdzie się robotnicza rodzina żydowska?

Fabuła serialu

Lata 40., Ameryka. W wyborach wygrywa Charles A. Lindbergh – antysemita, cieszący się sławą, którą przyniósł mu lot nad Atlantykiem. Po objęciu przez niego władzy w kraju dochodzi do coraz większych represji, a naród pod jego wpływem zwraca się w stronę faszyzmu. Z nową rzeczywistością musi zmierzyć się żydowska rodzina robotnicza, która na własnej skórze odczuwa skutki wygranej w wyborach Lindbergha. Jak będzie wyglądało ich spokojne dotychczas życie w kraju, który nieoczekiwanie zmierza w stronę totalitaryzmu i nietolerancji?

Obsada

Głównymi bohaterami Spisku przeciwko Ameryce są członkowie rodziny Levisów. W rolę Elizabeth „Bess” Levin, opiekuńczej matki i kochającej żony, wcieliła się Zoe Kazan. Zobaczymy ją u boku Morgana Spectora, który wciela się w ojca rodziny – dumnego mężczyznę, który z trudem godzi się z nową rzeczywistością, chociaż nie przestaje nazywać siebie obywatelem Ameryki. Największą uwagę skupia na sobie Winona Ryder, która nie jest postacią pierwszoplanową, ale zdecydowanie wyróżnia się urodą. Wciela się w rolę Evelyn Finkel – niezamężnej siostry Bess, która poświęciła całe swoje życie, by pomóc schorowanej matce. Teraz chce rozpocząć nowy etap swojego życia. W serialu pojawiają się także Anthony Boyle, John Turturro czy Ben Cole.

Kim jest autor powieści Spisek przeciwko Ameryce?

Serial powstał na podstawie powieści Philipa Rotha, wydanej w 2004 roku. Roth to jeden z najznamienitszych amerykańskich pisarzy, żydowskiego pochodzenia. Przez wiele lat był wymieniany jako kandydat do literackiej Nagrody Nobla. Spisek przeciwko Ameryce charakteryzuje się podejściem autora do człowieka. Roth podejmując się trudnego tematu jakim jest polityka z niebywałą łatwością ukazuje losy normalnego człowieka, stawiając jednocześnie pytanie jak niewiele trzeba, aby zmienić losy całego świata? Powieść, która jest pierwowzorem serialu, posługuje się najbardziej uniwersalnymi wartościami, opowiadając o miłości, rodzinie, zdradzie i nienawiści. Jednocześnie zostajemy wprowadzeni w niebywały klimat lat 40., trudnych, a zarazem niezwykle istotnych dla hitorii świata, którą nieustannie bawi się autor.

Dlaczego warto obejrzeć Spisek przeciwko Ameryce?

Do obejrzenia serialu bez wątpienia zachęca nie tylko jego obsada, ale przede wszystkim panująca w nim atmosfera lat 40. Wiemy, że toczy się wojna, a jednocześnie widzimy Amerykę – tak zwyczajną i codzienną dla jej mieszkańców. Dzieci bawiące się na ulicach i mężczyźni dyskutujący nad losami kraju, zawsze wracają do swoich domów i żon, nadzorujących domowe ognisko. Twórcy tej historii dopracowali ją w każdym calu. Kostiumy, scenografia, muzyka – wszystko, aby widz nie tylko zobaczył, ale przede wszystkim poczuł emocje aktorów. Znaczenie mają najmniej spodziewane detale. To one wzbudzają zainteresowanie tym, co wydarzy się później i jak potoczą się losy poszczególnych członków rodziny.

Gdzie obejrzeć serial?

Spisek przeciwko Ameryce emitowany jest na platformie streamingowej HBO Go. Premiera odbyła się 17 marca. Właśnie wtedy wypuszczono pierwszy z sześciu odcinków serialu. Już niedługo dowiemy się jak potoczyły się losy żydowskiej rodziny Levinów.