Prawnikiem być – przegląd seriali prawniczych

0
1904

Seriale prawnicze przyciągają od wielu lat. Ich walory fabularne, które bazują na najbardziej ekscytujących widza rozprawach, przyciągają wiele osób. Podawane jak z automatu numery odpowiednich przypisów w kodeksach prawnych wzbudzają podziw. Chłód i opanowanie w sali rozpraw szokują. Współpraca organów ścigania z wymiarem sprawiedliwości skutkuje ostatecznie sukcesem. Jak do tego dochodzi, można się przekonać o obejrzeniu pełnego akcji serialu.

Temat

Seriale o tematyce prawniczej czerpią z rzeczywistości. Fakt są tak dobierane i przekształcane, aby uczynić nudny świat kodeksów ekscytujących dla widza. Jedynie najgorętsze kąski. Wielkie zagadki, trudne sprawy i ciąganie się po salach sądowych. Rzeczywistość wygląda zgoła inaczej. Praca w prawie jest zazwyczaj dosyć żmudna i monotonna. Głośne rozprawy są rzadkie i niechętnie się do nich zmierza.

Nie tylko prawo

Seriale prawnicze nie obejmują jedynie pracy bohaterów. Fabula dotyczy często również życia prywatnego. Romanse, rodzina i perypetie codziennego dnia przybierają nierzadko wymiar komediowy. Nie brak tragedii i ludzkich dramatów.

Zagraniczne cacka

Gliniarz i prokurator

Reprezentatywna dla USA stacja CBS od 1987 roku produkowała serial kryminalny, który składał się z 5 sezonów, każdy po około 20 odcinków. Produkcja trwała do 1992 roku.

W serialu dwaj główni bohaterowie żyją ze soba w synergii, pomimo ich całkowicie odmiennych temperamentów i sposobów ścigania przestępców. Ich życie staje się głównym tematem serii, która posiada pełnię akcji i humoru.

Prawo i porządek

Serial znany pod nazwą W obronie prawa bazuje na prawdziwych sprawach, jakie miały miejsce w Stanach zjednoczonych. Tutaj mamy do czynienia z tematyką dotyczącą zarówno procedur prowadzących do złapania i skutecznego oskarżenia, jak i prawniczych niuansów

Ostatni sezon ukazał się w 2010 roku. Jest to więc całkiem młody serial. Jego produkcja obejmowała dwie dekady wstecz, do roku 1990. Powstały w tym czasie 20 sezonów, w skład których wchodzi dokładnie 456 odcinków. Emitowany pierwotnie przez stację NBC, w 1997 roku uzyskał nagrodę Emmy Award za najlepszy serial telewizyjny.

Każdy odcinek jest duetem, w którym gra perspektywa dochodzeniowców oraz prokuratury i prawników.

Pomimo rzeczywistej bazy, serial jest fikcją stworzona na potrzeby rynku. Wystąpiły w nim takie gwiazdy, jak Julia Roberts oraz Samuel L. Jackson. W celu podkręcenia autentyczności wydarzeń, zaangażowano postaci świata polityki miejsca akcji, czyli Nowego Jorku.

Przygody ciąg dalszy

Prawo i porządek ma doczekać się premiery swojego kolejnego, już 21 odcinka. Produkcja jest na moment obecny najdłużej emitowaną przez NBC serią. Jest to kontynuacja kontynuacji. Prawo i porządek: Sekcja specjalna, to tytuł, który ostał przyjęty pod koniec lat 90. Ciekawe, czy i tym razem wątki będą się uzupełniać w ciągu trwania serii.

Powiew nowości

Widać dobrze, że seriale prawnicze, były w latach 80./90. bardziej skupione na tematyce kryminalnej, niż samym fachu prawnika, czy adwokata. Dziś zaobserwować można zwrot w kierunku bardziej sztywnych zasad rządzących kancelariami i znajomościami tego środowiska, w którym w otoczeniu kodeksów prawnych ludzie toczą bój o sprawiedliwość. Albo przynajmniej próbują?

The Good Wife

Żona idealna wypuszczana była przez stację CBS przez 7 lat, od 2009 roku. Tutaj już producenci oparli fabułę bardziej na intrygach i zasadzkach jakie czyhają w prawniczym świecie. Jest to istny mariaż rozgrywek medialnych, politycznych oraz prawnych.

Mocna postać kobieca

Alicia Florrick, odgrywana przez cudowną Juliannę Margulies skrzętnie wykorzystuje niefortunne położenie męża, aby ugrać, co najlepsze i przysłowiowo dać mu popalić, za te wszystkie lata zdrad. Z początku wycofana i cicha, okazuje się drzemiącym wulkanem, którego eksplozja spowoduje olbrzymie zmiany.

Drugą mocną postacią kobiecą jest jej współpracownica – Kalinda Sharma. Obie muszą wykorzystywać to, co im natura dała. Alicia negocjuje z pomocą swojego ciepła i serdeczności. Tymczasem jej koleżanka gra ciałem, uwodzi. Jest pewna siebie i rzutka, a do tego niesamowicie bezpośrednia.

Obie bohaterki łączy chemia, która już od początku była zauważalna. Dwa skrajne charaktery spotykają się pośrodku tworząc zgrany duet do spraw, ale również zabawy przy kilku głębszych. Nawet przykrość, jaką niechcący Kalinda wyrządziła towarzyszce nie przerwała nici porozumienia.

Alicia to bardzo barwna postać. Podejmuje ciężkie decyzje, kierując się raczej rozumem, niż sercem. Z sezonu na sezon jej życie się zmienia, a ona sama przechodzi metamorfozę z szarej myszki u boku męża, do obrońcy niewinnie oskarżonych. I tak wszystko zatacza krąg.

Wątek miłosny

Alicia bardzo pragnęła szczęśliwej rodziny. Ufała mężowi, nie zadając zbędnych pytań. Została oszukana i upokorzona. Stara się wybaczyć i wrócić do drania, gdy ten stara się o reelekcję. W wyniku podchodów osób trzecich nie dowiaduje się o wyznaniu uczuć Willa i kończy znowu uciszona u boku skorumpowanego polityka.

 Akcja zmienia się juz w 2. sezonie. Podczas jednej z zakrapianych alkoholem nocy rozmawiają z Willem o ich zawiłej i pechowej relacji. Pózniej wszystko kończy się oczywiście w hotelowym pokoju.

Ostatecznie zdrowy rozsądek przejął władzę nad jej uczuciami i w chwili kryzysu rodzinnego zakończyła ten świeży, zapowiadający się ciekawie związek.

Przełomowym jeśli chodzi o metamorfozę Alicji jest niewątpliwie 4 sezon. To właśnie w nim bohaterowie dowiadują się o końcu ich partnerstwa i zaczynają ze sobą rywalizować. Wtedy też widać siłę, jaka drzemie w głównej postaci. Tutaj też pojawia się pomysł na powstanie firmy Florrick.

Trudno o streszczenie całego tak obszernego i zawiłego fabularnie serialu. Jak wszystko się ostatecznie rozwiąże najlepiej przekonać się osobiście.

Suits

W garniturach charakteryzuje się odmiennym podejściem do świata prawników. Przystojni, w idealnie uprasowanych koszulach i najdroższych garniakach. Z dyplomem Harvardu, dzięki któremu myślą, że wszystko pójdzie jak po maśle. Nie brak również wątków braterskiej przyjaźni i związanej z nią lojalności. O rodzinie bohaterowie serialu nawet nie myślą. Tym seria ta diametralnie różni się od Idealnej żony.

Robot, nie człowiek

Suits pokazuje prawnika, jako maszynę do pracy. Bohaterowie jakby przeszli nad podstawowymi potrzebami, jak sen, czy pożywienie. Dodatkowo co w rzeczywistości jest rzadkością, posiadają prywatnych kierowców. W realnym świecie takie dodatki do zawodu są możliwe w skrajnych wypadkach, niestety często towarzyszy im brak nienagannej etyki zawodowej.

Wisienki na torcie

Wiele do jakości serialu dodaje pojawienie się światowej sławy aktorów. W serii pojawiły się takie twarze, jak Sarah Rafferty, Patrick J. James, Gabriel Macht, czy Katherine Heigl. Na ekranie brylowała również Meghan Merkle, która niestety po zamążpójściu musiała pożegnać się z karierą aktorki.

Regionalne dobra

Polska może poszczycić się serialami nawiązującymi do pracy prawnika. Długi czas zaklepywania sobie stałej posady, przeciągające się rozprawy oraz noce spędzone nad kodeksami. Do tego szczypta przyjaźni, jakiś romans i ostatecznie mamy serię trafiającą w gusta widzów.

Prawo Agaty

Polski serial, w którym główną rolę zagrała Agnieszka Dygant, opisuje karierę kobiety, która zaczyna wszystko od zera. Obyczajowy, bo nie brak w nim problemów osobistych bohaterów. Prawniczy, bo opisuje życie zawodowe grupy prawników, walczących w imię sprawiedliwości w świecie zawiłych relacji i powiązań.

Każdy odcinek oznacza nową, skomplikowaną sprawę. Widzimy różne osobowości. Od tych automatycznie wzbudzających zaufanie, po całkowicie z początku odrzucające charaktery.

Emisja serialu trwała przez 3 lata, od początku marca 2012 roku, do końca maja 2015. W czasie jej trwania mogliśmy obserwować niesamowitą grę aktorską wspomnianej już Agnieszki Dygant w duecie z Leszkiem Lichotą. Ich najbliższe otoczenie odgrywały takie osobistości, jak Daria Widawska, Tomasz Karolak, Małgorzata Kożuchowska, Eryk Lubos, Anna Dereszowska. Serial pochwalić się może udziałem Mariana Opani, którego kojący, zachrypnięty głos jest pomocną ojcowską ręką w życiu Agaty.

Romans, romans, romans

Agata podczas swojej pracy nie ma zbyt wiele czasu na zawiązywanie trwałych relacji. Idealnym rozwiązaniem okazuje się więc miejsce pracy, gdzie poznaje Marka. Współpracowników ostatecznie połączy bardzo silne uczucie, które stoi w sprzeczności ze zdrowym rozsądkiem obydwojga.

Najświeższe informacje

Z odcinka na odcinek widać, jakie problemy spędzały sen z powiek społeczeństwu. Raz to będą prawa zwierząt, innym razem osobiste potyczki rozwodników. Zdarzają się walki o dziecko, czy o sprawiedliwość dla ofiar przemocy domowej i nie tylko.

Prawo Agaty to serial, który nie skupia uwagi na całym etapie dochodzenia śledczego. Bazuje na postępowaniu sądowym i wszystkimi związanymi z nim podchodami i komplikacjami.

Magda M.

Zaskakującą producentów oglądalność miał polski serial, który w latach 2005-2007 przyciągnął ponad 4,5 mln widzów. W tym przypadku tytuł również nawiązuje do głównej bohaterki – Magdaleny Miłowicz.

Jak romantycznie

Prawo to jedynie temat poboczny serialu. Cała akcja głownie skupia się wokół prywatnego życia Magdy. Jej zawiła relacja z Piotrem i trudna droga do szczęścia w związku stają się podstawą fabuły.

Zmiany, zmiany

W serii można zauważyć małe niuanse, które dużo mówią o początkach XXI wieku, a mianowicie o zmianach społecznych. Pojmowania mniejszości narodowych i problemów rodzinnym w świeży sposób. Świadczy o tym pojawienie się postaci homoseksualnej, Bartłomieja Świderskiego, który jest jednocześnie najlepszym przyjacielem Magdy. Wybranek głównej bohaterki, Piotr, wcześniej był byłym mężem jej klientki. Prowadziła mianowicie ich sprawę rozwodową.

Muzyka

Utwory, które pojawiają się na ścieżce dźwiękowej serii są można powiedzieć kultowymi piosenkami Polskimi. Takie klasyki jak Kiedyś Cię znajdę, Prócz Ciebie nic, Nie stało się nic czy Chciałbym umrzeć z miłości, chyba każdy świetnie zna lub kojarzy z ówczesnych spotkań towarzyskich. Mówią dużo o atmosferze serialu, czyli bardzo mocnym akcentowaniu życia miłosnego bohaterów.

Zwiastun kontynuacji

w 2018 roku wydana została książka Magda M. Autorem jest scenarzysta serialu – Radosław Figura. Ciąg dalszy nastąpi. Stało się to początkiem dla przypuszczań, czy niebawem nie nastąpi kontynuacja serii. Pomimo niejednoznacznych komentarzy Joanny Brodzik wcielającej się w Magdę M. nic na razie nic na to nie wskazuje.

11 lat po zakończeniu emisji serii na platformie TVN, pojawiła się długo wyczekiwana przez fanów kontynuacja w formie książki.

Mniej fabuły, więcej akcji 

W Polsce bardzo duże zainteresowanie przysposobiły sobie detektywistyczne programy telewizyjne, paradokumenty, takie jak W11 Wydział Śledczy czy Detektywi. Dużą popularnością cieszą się także seriale detektywistyczne, jak Komisarz Alex, Ojciec Mateusz czy kultowi Kryminalni.

Nie ma jasno określonych standardów, kiedy serial już jest prawniczym. Większość z nich posiada tyle bogatych wątków pobocznych, że stają się on produkcjami obyczajowymi z dodatkiem paru zagadnień prawniczych. Jedne zagłębiają się w cały proces dochodzeniowy, łącznie z działaniami policji i prokuratury, inne czerpią jedynie z życia sądów i kancelarii. Każdy więc znajdzie coś dla siebie.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments