Outsider zmierza ku finałowi

Outsider to nowy serial kryminalny oparty na powieści Stephena Kinga. Od pierwszego odcinka aspiruje na najlepszą adaptację znanej książki. Jest emitowany w HBO od 13 stycznia, rodząc wokół siebie różnorakie opinie. Czym zaciekawił i czy ma szansę zostać serialowym hitem tego roku?

Fabuła serialu

W małym miasteczku w stanie Georgia dochodzi do makabrycznej zbrodni – w lesie zostaje znalezione ciało 11 letniego chłopca. Sprawą zajmuje się Ralph Anderson. O zabójstwo podejrzewa Terry’ego Maitlanda – męża, ojca i nauczyciela lokalnej szkoły, który posiada jednak niezbite alibi. Napięte relacje mieszkańców miasteczka, wywołane tajemniczą zbrodnią oraz aresztowaniem Terry’ego, doprowadzają do kolejnych tragedii. Niewyjaśnione okoliczności zbrodni zmuszają Ralpha do szukania pomocy w rozwiązaniu śledztwa u neurotycznej detektyw – Holy Gibney. Kobieta znana jest z nietypowych metod działania i umiejętności wytłumaczenia tego co z pozoru wydaje się niewytłumaczalne.

Obsada

W serialu pojawiają się takie nazwiska jak Ben Mendelson i Jason Bateman – mnóstwo fanów z niecierpliwością czekało, aby zobaczyć ten duet na ekranach. Poza tym, że są jednymi z głównych postaci, pełnią także funkcje producenta i reżysera – właśnie im Outsider zapewnia swoją spójność i dopracowanie każdego detalu. Rola Bena Mendelsona, czyli serialowego Ralpha odegrana jest po mistrzowsku. Naturalna aparycja mężczyzny i zachrypnięty głos idealnie oddają historię Andersona – strudzonego życiem i dźwigającego ogromną traumę mężczyzny. Na owację zasługuje także Cynthia Erivo, w Outsiderze znana jako Holy Gibney. Znakomity kunszt aktorki widoczny jest przede wszystkim w sposobie, w jakim wyraża emocje – są one widoczne nie tylko w tym, co mówi Holy, ale także w jej mimice i gestach. Poza wspaniałą trójką na ekranie pojawiają się Julianne Nicholson, Mare Winningham, Bill Camp czy Paddy Considine.

Na czym polega magia Outsidera?

To, co bez wątpienia wyróżnia serial HBO to oryginalny klimat, owiany nutką tajemnicy. Od pierwszego odcinka zaskakuje muzyka – wybija pewien rytm, do którego widz z łatwością przywyknie, a który genialnie podkreśla atmosferę Outsidera. Serial oparty jest na powieści Stephena Kinga, stąd subtelnie ukazane wątki paranormalne, które nie wychodzą na pierwszy plan, ale są niezwykle ważną częścią całej opowieści. Bez wątpienia jest to kryminał z domieszką czegoś niewyjaśnionego i ulotnego. Warto poświęcić mu sporo uwagi, ponieważ tutaj cisza również ma znaczenie.

Czy coś mogło pójść nie tak?

Niestety, Outsider nie jest bez wad. Genialna gra aktorska, muzyka, niepowtarzalny klimat
i idealnie wyważony balans pomiędzy kryminałem a kinem grozy, przyćmiewa nieco przesadnie rozciągnięta fabuła. Aktualnie emitowano osiem odcinków serialu, a to oznacza, że czekają nas jeszcze dwa. O ile pierwsze trzy odcinki trzymają w napięciu i charakteryzują się zgrabnym ciągiem wydarzeń, tak później niektóre sceny wydają się zbyt długie. To wytrąca z rytmu, jakiego oczekują po obejrzeniu pierwszych odcinków widzowie. Nawet z tym defektem serial utrzymany jest na bardzo wysokim poziomie. Czy utrzymają go zbliżające się finałowe odcinki i czy dynamika serialu się zmieni?