Netflix podbija Oscary 2020

Nominacje do Oscara 2020 zostały ogłoszone w poniedziałek 13 stycznia. Właśnie wtedy poznaliśmy pełną listę nominowanych do tej nagrody. Największe emocje wywołała informacja, że o statuetkę powalczy polski film Jana Komasy – Boże ciało. Godny uwagi jest fakt, że do tej prestiżowej nagrody nominowano aż siedem produkcji Netfliksa. Które z nich mają największe szanse na zdobycie cennej statuetki?

Irlandczyk

Film w reżyserii Martina Scorsesego zabiera widzów w podróż wspomnieniami Franka Sheerana – weterana wojennego, oszusta i płatnego mordercy, pracującego dla najbardziej znanych przestępców XX wieku – rodziny Buffalino. Fabuła filmu dotyczy tajemniczego zaginięcia legendarnego przywódcy związków zawodowych Jimmy’ego Hoffa. Sprawa ta była uznawana za jedną z największych zagadek kryminalnych XX wieku w Stanach Zjednoczonych. Czy Frank miał w tym zaginięciu swój udział? Jakie uczucia szarpią po latach człowiekiem, który mógł mieć ogromny wpływ na bieg historii? To wszystko w swoim filmie ukazuje Martin Scorsese. Ukazuje brutalną podróż po kulisach funkcjonowania przestępczego świata oraz jego wpływu na politykę i wewnętrzną walkę zasłużonego przestępcy.

Irlandczyk dostał nominację do jednej z najważniejszych kategorii – za najlepszy film. Ponadto ma jeszcze siedem innych nominacji: dla najlepszego reżysera, za scenariusz, efekty specjalne, montaż, scenografię i kostiumy.

Historia małżeńska

Bohaterowie tego filmu są małżeństwem od dziesięciu lat. Łączy ich wspólny dom, praca i ukochany syn, którego wspólnie wychowują. Charlie pracuje jako reżyser teatralny, a Nicole, która wcześniej była gwiazdą filmów młodzieżowych, teraz występuje w jego sztukach. Niestety w ich na pozór idealnie ułożonym życiu coś zaczyna pękać. Ona dostaje wymarzoną propozycję z Los Angeles, on ma szansę na debiut na Broadwayu. Latami skrywane ambicje zaczynają wymykać się ponad sielankowe życie niemal zrośniętych miłością małżonków, jaki będzie finał tej historii?

Historia małżeńska konkuruje z Irlandczykiem w kategorii najlepszy film. Ponadto film może spodziewać się nagrody za scenariusz i muzykę.

Dwóch papieży

Film o dwóch skrajnie pojmujących otaczający świat postaciach – Benedykcie XVI oraz kardynałem Jorgem Mario Bergoglio, znanym jako papież Franciszek. Kardynał prosi przełożonego o pozwolenie na przejście na emeryturę. W związku z planami Benedykta spotyka się z odmową. Poprzez szereg rozmów prowadzonych przez mężczyzn, Joseph próbuje ustalić, czy człowiek, którego postawy do końca nie rozumie, zdoła unieść na swoich barkach ciężar, któremu on nie był w stanie sprostać. Nie zdziwi nikogo, że film dostał nominację do Oscara w kategorii najlepszy scenariusz. Anthony Hopkins za film Dwóch papieży dostał nominację do Oscara za najlepszą rolę drugoplanową. Główny bohater filmu – Jonathan Pryce został nominowany do statuetki w kategorii najlepszy aktor pierwszoplanowy.

Zgubiłam swoje ciało i Klaus

Najlepszy pełnometrażowy film animowany – kategoria, w której nominacje otrzymały dwie animacje Netfliksa – Zgubiłam swoje ciało i Klaus.

Pierwsza z nich opowiada o ręce, która ma jeden cel – odnaleźć resztę ciała, której została pozbawiona. Przemierzając splecione ze sobą uliczki Paryża ręka zaczyna wspominać czas spędzony z mężczyzną, do którego niegdyś należała. Mężczyzną, który stracił głowę dla kobiety…

Klaus to historia Jaspera – najgorszego studenta w historii akademii listonoszy. Za swój brak umiejętności przełożony zsyła go na mroźną wyspę. Jej skłóceni mieszkańcy praktycznie ze sobą nie rozmawiają. Dla lia oznacza to jedno – brak listów do roznoszenia. Jego przybycie całkowicie odmienia bieg historii i wprowadza coś, czego mieszkańcom północnego koła podbiegunowego od dawna brakowało.

Amerykańska fabryka

Pełnometrażowy film dokumentalny w reżyserii Julii Reichert i Stevena Bognara. Historia podupadłej fabryki w USA, którą ponownie otwiera chińska firma. Pojawia się wielka nadzieja na owocną współpracę. Niestety okazuje się, że rozbieżność kulturowa jest zbyt duża. Przerywa to amerykański sen.

Pokonani przez życie

Film, który walczy o statuetkę dla najlepszego krótkometrażowego filmu dokumentalnego. Straumatyzowane dzieci uchodźców i syndrom rezygnacji. Przygnębieni ucieczką do Szwecji i życiowymi trudnościami zapadają w stan przypominający śpiączkę. Dokument ukazuje codzienność rodziców, którzy niestrudzenie opiekują się chorymi pociechami.