Aktorki i aktorzy, którzy są starsi od swoich bohaterów!

aktorzy starsi od swoich bohaterów
Shirley Henderson jako Jęcząca Marta w filmie "Harry Potter i komnata tajemnic"

Czy oglądając filmy i seriale o nastolatkach, zastanawialiście się kiedyś czemu postacie wyglądają jakby już dawno miały za sobą etap dojrzewania? Nie widzimy ich młodzieńczego trądziku ani aparatów ortodontycznych na zębach, a chłopcy nie borykają się z mutacją. Otóż większość młodych twarzy na ekranie to w rzeczywistości aktorzy starsi od swoich bohaterów. Przygotowaliśmy listę gwiazd, które wcieliły się w rolę nawet  dużo młodszych postaci.

Emilia Clarke (24-31) jako Daenerys Targaryen (16) w Grze o Tron

Emilia Clarke jako Daenerys Targaryen
Emilia Clarke jako Daenerys Targaryen

Smocza Królowa, czyli Daenerys Targaryen, w serialu telewizyjnym, Gra o Tron, na podstawie sagi Pieśń lodu i ognia ma zaledwie 16 lat. Emilia Clarke zaczęła się jednak wcielać w jej postać mając lat 24. Obecnie aktorka ma już 31 lat. Niech jednak nikogo nie zmyli delikatna uroda Khaleesi – Dojrzałość Clarke przekłada się na tworzenie jej bohaterki. W wywiadach przyznaje, że nie lubi słyszeć o tym, że gra silną kobietę, a po prostu kobietę. Rola królowej, nawet fikcyjnej, ma przyzwyczajać widzów do pozycji płci żeńskiej u władzy.

Jon Heder (25) jako tytułowy Napoleon Wybuchowiec (16)

Jon Heder jako Napoleon Wybuchowiec
Jon Heder jako Napoleon Wybuchowiec

Dla jednych dziwaczny, dla innych komiczny. Jon Heder bezbłędnie wcielił się w rolę młodego ekscentryka, Napoleona Wybuchowca, który nie wpisuje się w szkolny kanon “normalności”. Pracując nad filmem sam miał już licealne czasy za sobą, co okazało się być sporym ułatwieniem. Heder, jak i wielu innych, miał do czynienia z presją rówieśników. Napoleon w zabawny sposób pielęgnuje odmienność i rezygnację z robienia czegoś wbrew sobie samemu, nawet jeżeli otoczenie ma się z niego śmiać.

Leonardo DiCaprio (28) jako Frank Abagnale Jr. (16) w Złap mnie, jeśli potrafisz

Leonardo DiCaprio jako Frank Abagnale Jr.

Frank Abagnale Junior był największym fałszerzem lat 60. Podając się za pilotów, profesorów czy lekarzy sprytnie wodził za nos ścigających go agentów i policjantów. Dzięki swym odważnym i jednocześnie skrupulatnie przemyślanym oszustwom zdołał wyłudzić od banków ponad 2,5 miliona dolarów. Przy tym wszystkim był zaledwie nastolatkiem, który wymarzył sobie inny niż dotychczasowy los. Leonardo DiCaprio odgrywając rolę szesnastolatka zachwycił swoją charyzmatyczną grą aktorską i dbałością o szczegóły. Fakt, że DiCaprio miał już wtedy 28 lat był niezauważalny.

Rachel McAdams (25) jako Regina George (17) we Wrednych Dziewczynach

Rachel McAdams jako Regina George
Rachel McAdams jako Regina George

Licealna piękność, liderka tzw. Plastików, a przede wszystkim – jedna z tytułowych Wrednych Dziewczyn. Regina George to jedna z najczęściej rozpoznawanych ról Rachel McAdams. Bogata i popularna manipulatorka okazała się być w rzeczywistości o wiele starsza, ale przecież Regina nie pozwoliłaby na to, by ktoś się o tym dowiedział.

Tobey Maguire (27) i Andrew Garfield (29) jako Peter Parker w Spider-Man i Niesamowity Spider-Man

Tobey Maguire (zdjęcie po lewej) i Andrew Garfield (zdjęcie po prawej) jako Peter Parker
Tobey Maguire (zdjęcie po lewej) i Andrew Garfield (zdjęcie po prawej) jako Peter Parker

Oryginalnie Peter Parker jest w wieku piętnastu lat, gdy zostaje ugryziony przez radioaktywnego pająka. W adaptacjach filmowych kultowych komiksów, Spider-mana można umiejscowić w przedziale wiekowym 17-19 lat. Nim na ekranach mogliśmy zobaczyć Toma Hollanda, który jest najbardziej zbliżony wiekiem do tytułowego superbohatera, jego poprzednicy zbliżali się za to do świętowania 30 urodzin.

Olivia Newton-John (28) jako Sandy Dumbrowski (17) w Grease

Olivia Newton-John jako Sandy Dumbrowski
Olivia Newton-John jako Sandy Dumbrowski

Olivia Newton-John u boku Johna Travolty wcieliła się w jedną z bardziej uwielbianych postaci w pop-kulturze. Aktorka płynnie operowała młodzieńczą niewinnością i delikatnością, by wkrótce wydobyć z siebie nastoletnią chęć bycia wyzywającą. Przemiana, która oczywiście wynikała z silnego zakochania, jest także częścią dorastania. Newton-John miała już 28 lat, gdy udało jej się pokazać nieśmiałość i absolutne zapatrzenie w Danny’ego. Typowe przecież dla szkolnych pierwszych miłości. Wydaje się jednak, że dzięki swojej prawdziwej dojrzałości, udało jej się też pokazać bunt, drogę do zyskania odwagi i poczucie własnego seksapilu.

Shirley Henderson (37-40) jako Jęcząca Marta (15) w Harrym Potterze

Shirley Henderson jako Jęcząca Marta i Rupert Grint jako Ron Weasley

Jeden ze smutniejszych życiorysów J.K Rowling przypisała właśnie Marcie Warren, znanej głównie jako Jęcząca Marta. Za życia była prześladowana i gnębiona przez innych uczniów Hogwartu, zmarła z rozkazu Toma Riddle, późniejszego Lorda Voldemorta, do Bazyliszka. Marta nawiedza damską łazienkę w której została zamordowana zmuszona żyć ze wspomnieniami jako duch. W swoim życiu po życiu nie potrafi się pogodzić z przeszłością, rozpamiętuje dzień swej śmierci. Dziewczyna-duch w końcu zyskuje przydomek jęcząca, a w filmowej adaptacji powieści Rowling, Shirley Henderson pokazuje nam wyraźnie skąd on się wziął. Po raz pierwszy zagrała rozhisteryzowaną i sfrustrowaną dziewczynę w filmie Harry Potter i Komnata Tajemnic. Miała wtedy 37 lat, co czyni ją najstarszą aktorką wcielającą się w ucznia Hogwartu we wszystkich filmach o Harrym Potterze.

Jason Earles (29-34) jako Jackson Stewart (16-21) w serialu Hannah Montana

Jason Earles jako Jackson Stewart
Jason Earles jako Jackson Stewart

Mało kto pomyślałby, że gwiazdy seriali Disneya to także trzydziestolatkowie – głównie dlatego, że po takich aktorach jak Jason Earles najzwyczajniej nie widać upływającego czasu. Bije jednak od niego pewna świeżość i autentyczność. U boku Miley Cyrus, tytułowej Hanny Montany (a raczej Miley Stewart), Earles grał jej serialowego brata – Jacksona Stewarta. Krótkie i cięte riposty oraz dystans zarówno do siebie, jak i innych sprawia, że widzowie zapominają, że aktor jest tak naprawdę dwa razy starszy od serialowego Jacksona.

Top najlepszych przykładów polskiego dubbingu, które chce się oglądać!