Adrian Wykrota, polski fotoreporter i dokumentalista, przez ostatnie cztery lata uwieczniał Polskę na swoich zdjęciach. Ponadto niedawno ukazała się jego książka pt. NIE, którą fotograf dedykuje wszystkim tym pomiędzy. 3 sierpnia w Galerii FOPA będzie miał miejsce wernisaż wystawy oraz dyskusja na temat Jego debiutanckiej książki fotograficznej pt. NIE.
Adrian Wykrota mimo młodego wieku, osiągnął już wiele w swojej karierze. W 2014 roku został wybrany jednym z 30 najlepszych na świecie fotografów przed 30. rokiem życia przez Magnum Photos. Oprócz tego fotograf jest zwycięzcą i finalistą konkursów m.in.: IPA, Grand Press Photo czy Fotoreporter Roku. Prezentował swoje prace na wystawach w Polsce i na świecie. Ponadto jest założycielem poznańskiej galerii PIX.HOUSE.
4 lata na zdjęciach
Pod koniec ubiegłego roku fotograf wydał książkę NIE, która ma być pomiędzy: sporami, podziałami i różnicami. Dzieła zostały wykonane w naszym kraju w latach 2014 – 2018.
Autor przygląda się polskości jako świadek, a nie mędrzec podający gotowe rozwiązania na tacy. Nie wchodzi też w romantyczne buty – ogląda Polskę bardziej okiem Hrabala niż Mickiewicza, czy Norwida. Zdjęcia są jak widokówki z wysp polskiego archipelagu. Te małe lądy każdy może ułożyć inaczej na własnej mapie, fotograf daje tu wolną rękę – podkreśla Jerzy Piątek, autor tekstów, które znajdują się w książce.
Projektem graficznym zajęli się Bękarci. Książka przez swoją budowę i formę pozwala na ułożenie swojej własnej narracji.
– Ta wielowątkowa, często absurdalna i nieoczywista Polska może stać się taka jak chcemy – przynajmniej w tej publikacji. Będziecie mogli sami wybrać również tytuł… W albumie znalazła się dokumentacja najnowszych zjawisk, które widzimy na naszych ulicach: prostety za, czy manifestacje przeciw wielu środowisk i grup społecznych, jak i sceny z codzienności – podkreśla fotograf.
NIE w Żyrardowie
Po Poznaniu i Rybniku przyszedł czas na żyrardowską Galerię FOPA. Wernisaż wystawy oraz spotkanie z fotografem odbyło się 3 sierpnia o godz. 18. Podczas wydarzenia można było zobaczyć książki fotograficzne, wydane przez Fundację Pix.House, a także zdobyć autograf artysty.
– Bardzo jest mi miło, że mogę pokazać ten projekt, ponieważ on funkcjonuje w momencie, kiedy pojawia się dyskusja o zdjęciach, czy sytuacji, wokół naszej codzienności – mówił Adrian Wykrota.
Zdjęcia