Adrian Wykrota pokazał swoje NIE w Poznaniu

Adrian Wykrota
fot. Adrian Wykrota

Adrian Wykrota, polski fotoreporter i dokumentalista, przez ostatnie cztery lata uwieczniał Polskę na swoich zdjęciach. Ponadto niedawno ukazała się jego książka pt. NIE, którą fotograf dedykuje wszystkim tym pomiędzy. W czwartek w poznańskiej galerii PIX.House miał miejsce wernisaż wystawy oraz dyskusja na temat Jego debiutanckiej książki fotograficznej pt. “NIE”.

Adrian Wykrota mimo młodego wieku, osiągnął już wiele w swojej karierze. W 2014 roku  został wybrany jednym z 30 najlepszych na świecie fotografów przed 30 rokiem życia przez Magnum Photos. Oprócz tego fotograf jest zwycięzcą i finalistą konkursów m.in.: IPA, Grand Press Photo, czy Fotoreporter Roku. Prezentował swoje prace na wystawach w Polsce i na świecie. Ponadto jest założycielem poznańskiej galerii PIX.HOUSE. 

4 lata na zdjęciach

Pod koniec ubiegłego roku fotograf wydał książkę NIE, która ma być pomiędzy: sporami, podziałami i różnicami. Dzieła zostały wykonane w naszym kraju w latach 2014 – 2018.

Autor przygląda się polskości jako świadek, a nie mędrzec podający gotowe rozwiązania na tacy. Nie wchodzi też w romantyczne buty – ogląda Polskę bardziej okiem Hrabala niż Mickiewicza, czy Norwida. Zdjęcia są jak widokówki z wysp polskiego archipelagu. Te małe lądy każdy może ułożyć inaczej na własnej mapie, fotograf daje tu wolną rękę – podkreśla Jerzy Piątek, autor tekstów, które znajdują się w książce.

fot. Adrian Wykrota

Projektem graficznym zajęli się Bękarci. Książka przez swoją budowę i formę pozwala na ułożenie swojej własnej narracji.

– Ta wielowątkowa, często absurdalna i nieoczywista Polska może stać się taka jak chcemy – przynajmniej w tej publikacji. Będziecie mogli sami wybrać również tytuł… W albumie znalazła się dokumentacja najnowszych zjawisk, które widzimy na naszych ulicach: prostety za, czy manifestacje przeciw wielu środowisk i grup społecznych, jak i sceny z codzienności – podkreśla fotograf.

NIE w Poznaniu

W czwartkowy wieczór, w poznańskiej Galerii Pix.House miał miejsce wernisaż wystawy. Podczas spotkania fotograf zaprezentował swoje prace, które ukazały się w jego debiutanckiej książce fotograficznej, pt. “NIE”. W trakcie dyskusji, fotoreporter zwrócił uwagę na zabieg określenia ram czasowych:

– Podanie dat, to był celowy zabieg. Wydaje mi się, że jest to informacja dość istotna. Nie ma tam typowego tekstu, który na zasadzie definicji opisywałby, że teraz w Polsce dzieje się to i konsekwencją tego jest coś innego. Znajdują się tam teksty z życia wzięte, które zaobserwowane zostały tak jak fotografie – mówił Adrian Wykrota

Wystawę będzie można zobaczyć od wtorku do soboty (14 marca) w godzinach 17-19 przy Głogowskiej 35a.

NIE wyrusza w Polskę

Prace Adriana Wykroty zobaczymy już niedługo  w Rybniku.  27 marca fotografie zostaną zaprezentowane w Halo Rybnik, podczas 16. Rybnickiego Festiwalu Fotografii.

Autorski spektakl PSYCHOTEATRU – Rzeczy [zapoweidź]