Muzyczne Węgry – Sziget Festival 2019

Sziget Festival 2018
fot. Sandor Csudai | facebook.com/csudaisandor

Nadszedł styczeń, a wraz z nim czas pełen postanowień – również tych muzycznych. Dla osób, które nie wyobrażają sobie wakacji bez letnich festiwali, Węgierski Sziget Festival 2019 będzie strzałem w dziesiątkę! Dobra muzyka, niepowtarzalne atrakcje i Budapeszt – to przepis na wakacje idealne!

Sziget Festival to jeden z największych festiwali muzycznych w Europie. Odbywa się od 1993 roku. W tamtych czasach występował jeszcze pod nazwą Diáksziget (Wyspa Studentów). Obecna nazwa festiwalu ukształtowała się dopiero w 2002 roku i oznacza Festiwal na wyspie. Odnosi się ona do miejsca, w którym organizowany jest Sziget Festiwal, czyli wyspy Óbudai na Dunaju.

Sziget Festival to nie tylko festiwal muzyczny. Uczestnicy mogą wziąć udział w licznych warsztatach, podziwiać liczne instalacje artystyczne czy zobaczyć zapierające dech w piersiach pokazy cyrkowe (bez udziału zwierząt!). Co więcej, Sziget Festival 2019 jest ekologiczny! Na wyspie używa się kubków wielokrotnego użytku (kaucja za kubek to 450 HUF, czyli około 6zł), plastikowe słomki są surowo zabronione, a ponadto camping zasilany jest energią słoneczną! Co najważniejsze, dzięki eko-podejściu organizatorów, około 40% śmieci z festiwalu trafia do recyklingu!

Sziget Festival 2018
fot. László Mudra | mudralaszlo.hu – Rockstar Photographers
Sziget Festival 2018
fot. Sandor Csudai | facebook.com/csudaisandor

Do tej pory na węgierskim Sziget Festival zagrali m.in. Slash, Iggy Pop, The Prodigy, David Bowie, Green Day, Boney M, Rammstein, Nightwish, Gorillaz, Slayer, Tool, Pink, MGMT, Lana Del Rey czy Arcitic Monkeys. W tym roku line-up będzie przyjazny dla każdego miłośnika muzyki, bez względu na gatunek. Kiedy odbędzie się Sziget Festival 2019? Tuż po polskim Pol’and’Rock Festival, a dokładnie od 7 do 13 sierpnia. Warto zarezerwować sobie tę datę w kalendarzu! Do tej pory ogłoszono następujących wykonawców:

7 sierpnia: Ed Sheeran, Kodaline, The Blaze, Frank Turner & The Sleeping Souls, Of Mice & Men.

8 sierpnia: The 1975, Richard Ashcroft, Chvrches, Pale Waves, Yungblud.

9 sierpnia: Martin Garrix, Gang of Youths.

10 sierpnia: Tamino.

11 sierpnia: Jungle, Parcels.

12 sierpnia: Florence + The Machine, Catfish and The Bottleman, Maribou State, Superorganism, Boy Pablo.

13 sierpnia: Foo Fighters, Twenty One Pilots, Idles, Frank Carter & The Rattlesnakes, Alma.

Sprzedaż tańszych biletów (tzw. Early Bird) potrwa do 10 stycznia. Po tym dniu, cena ulegnie zmianie. Można je zakupić na stronie Sziget Festival. Znajdziecie tam również informacje o campingach i możliwych dojazdach na teren festiwalu.

Sziget Festival 2018
fot. Sandor Csudai | facebook.com/csudaisandor
Sziget Festival 2018
fot. Sandor Csudai | facebook.com/csudaisandor