Znamy zwycięzcę Talent Roku 2019

Pix.House - materiały prasowe

Fundacja Pix.House ogłosiła zwycięzcę konkursu Talent Roku 2019. Główną nagrodą jest tytuł TALENT ROKU oraz wydanie małej publikacji / zina fotograficznego, którego premiera odbędzie się na festiwalu.

Trzeci etap zakończony

Do konkursu należało zgłaszać projekty fotograficzne (do 20 zdjęć) lub wstępnie opracowany .pdf ze zdjęciami. Jedna autorka/autor mógł zgłosić maksymalnie 2 projekty. Organizatorzy nie oczekiwali gotowego projektu graficznego, ale chcą zobaczyć zdjęcia wstępnie wyedytowane (kolejność, narracja). W zgłoszeniu miały znaleźć się także tekst wprowadzający / opisujący projekt lub teksty, które zostaną wykorzystane przy projekcie zina.

Technika wykonania fotografii była dowolna, jednakże zdjęcia nie mogły być poddane obróbce innej, niż konieczna do stworzenia końcowego obrazu jak najbardziej zbliżonego do oryginału, a w szczególności nie mogły być montażem.

Do konkursu, jak informuje Galeria PIX.HOUSE, zgłoszonych zostało 113 projektów. Po burzliwych, ale konstruktywnych obradach poznaliśmy dziewięciu finalistów konkursu TALENT ROKU 2019 | ZIN CALL. Spośród nich został wybrany zwycięzca, a właściwie zwyciężczyni, której materiał Rafa zostanie wydany w formie zina.

Rafy koralowe to jedne z piękniejszych i delikatniejszych naturalnych zjawisk na Ziemi. Powstają w morzach i oceanach, w których temperatura wody utrzymuje się powyżej 18 °C. W związku z zanieczyszczeniem środowiska, ocieplaniem się klimatu, a tym samym ocieplaniu się temperatury wód rafy koralowe ulegają zjawisku blaknięcia. W 2017 r. masowe blaknięcie objęło 90% Wielkiej Rafy Koralowej. Jeśli nie powstrzymamy ocieplania klimatu – rafy znikną na zawsze.
Na projekt składają się fotografie obiektów, które w całości zostały wykonane z plastiku jednorazowego użytku (butelek, kubków, słomek, opakowań po kosmetykach, żywności, etc.). Są to reprezentacje rafy przyszłości – opisuje Alicja.

Projektem publikacji zajmie się Krzysztof Orłowski. Pozostali nominowani powalczą o nagrody dodatkowe. Wszystko rozstrzygnie się podczas festiwalu XPrint 7 grudnia 2019 r. w Poznaniu.

Znamy zwycięzcę, a właściwie zwyciężczynię naszego konkursu #TalentRoku 2019 / Pix.house. Gratulujemy Alicja L….

Publiée par Pix.house sur Jeudi 10 octobre 2019

JURY:

Jan Brykczyński – zajmuje się fotografią dokumentalną. Interesują go peryferie naszej cywilizacji, miejsca, w których człowiek zaspokaja swoją potrzebę życia w bliskości z naturą. Rezultatem kilku lat pracy w bojkowskiej wsi w Karpatach jest wydana w 2014 roku książka Boiko (self-publishing). Z kolei za projekt z islandzkich farm otrzymał nagrodę Syngenta Photography Award Professional Commission, dzięki której wydał książkę The Gardener (Dewi Lewis 2015) o uprawach miejskich na świecie. Wystawiał między innymi w Deichtorhallen w Niemczech, Noorderlicht Gallery w Holandii, Musée de l’Elysée w Szwajcarii i Leica Gallery w Warszawie. Studiował na wydziale operatorskim PWSFTviT w Łodzi, na Uniwersytecie Warszawskim, w Szkole Filmowej FAMU w Pradze, a obecnie jest doktorantem wITF w Opavie. Stypendysta Funduszu Wyszehradzkiego, EPEA, Europejskiej Fundacji Kultury oraz Ministra Kultury. Jest współzałożycielem kolektywu Sputnik Photos, który od ponad dekady realizuje projekty między innymi o republikach radzieckich. Prowadzi warsztaty z fotografii dokumentalnej i jest wykładowcą w ITF w Opavie.

Krzysiek Orłowski – fotograf, edytor, wydawca zinów. Absolwent Wyższej Szkoły Fotografii AFA we Wrocławiu. Obecnie student Institut tvůrčí fotografie w Opavie (Czechy). Założyciel małego wydawnictwa i biblioteki zinów: Zinteka. Poprzednio współtworzył wydawnictwo zinowe 8991publishing.

Anna Molter – kulturoznawczyni. Redaktorka i korektorka tekstów m.in Kruche medium. Rozmowy o fotografii Macieja Frąckowiaka, NIE Adriana Wykroty, Saraha Macieja Moskwy. Kuratorka czytelni książek fotograficznych PIX.HOUSE.

Znamy finalistów konkursu Talent Roku 2019!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here