Konkurs teatrów amatorskich – 15. Melpomena

15. Melpomena
Teatr Bez (pre) tekstu - laureaci pierwszej nagrody 14. Melpomeny, fot. Marlena Henrysiak
23-25 listopada 2018 roku w Środzie Wielkopolskiej odbędzie się 15. edycja konkursu teatrów amatorskich Melpomena. Na scenie Ośrodka Kultury zaprezentuje się 15 teatrów, w tym 14 konkursowych.

Tegoroczna edycja stanie się wyjątkowa przez kilka czynników. Konkurs teatrów amatorskich Melpomena będzie obchodziła swój mały jubileusz. Po raz pierwszy w konkursie weźmie udział teatr spoza Polski, mianowicie do Środy Wielkopolskiej zawita teatr z Czech! Ponadto 15. Melpomena została wsparta przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W końcu, po kilkunastu latach konkurs może się pochwalić dofinansowaniem w ramach projektu Edukacja Kulturalna.

Harmonogram

15. Melpomena rozpocznie się w piątek 23 listopada 2018 roku. Tego dnia zaprezentuje się sześć grup konkursowych. Jako pierwsi wystąpią Divaldo Point z Czech, zaprezentują musical Finding Amerika: Gangsteři z našeho oddílu. Następnie wystąpią: Teatr Bez Granic z bajką A niech to gęś kopnie; Teatr NP pokaże Rewolucję – opowieść o życiu trójki młodych kobiet; T.Lab z obrazem Osiedla be.to.NoWa legENDa; Teatr Bynajmniej przedstawi surrealistyczny obraz Don Kichota, na koniec wystąpi Teatr TU ze spektaklem Szczurzysyn.

Sobotni dzień konkursowy otworzy Projekt “w międzyCZASie” będzie to pierwszy występ teatru tańca na Melpomenie! Kolejne dwie grupy to laureaci poprzednich edycji: Teatr Amatorski w Mosinie BEZ KURTYNY zaprezentuje kryminalną komedię Wszyscy jesteśmy podejrzani oraz Teatr Bez (pre) Tekstu wkroczy w absurd ze spektaklem Sztuka siedzenia. Następnie wystąpią Transparentni, pokazując Wszystkie kolory Eweliny; Angelika Sokólska zaprezentuje monodram o życiu Marii Skłodowskiej-Curie – Ja, Mania. Kolejnym pokaz – Ideja – stworzony przez Teatr Otczapy, który już nie raz występował na Melpomenie. Jako ostatnie zaprezentują się: Teatr u Przyjaciół (pokaże problemy dorobku Gombrowicza w niesamowitym spektaklu Gomber) oraz Kompania Teatralna Mamro z komedią Epopeja.

Niedziela zapowiada się pracowicie. Uczestnicy będą mieli okazję odbyć warsztaty teatralne objęte patronatem Studia Aktorskiego STA z Poznania. Poprowadzą je: Michał Kocurek, Waldemar Szczepaniak, Janusz Andrzejewski, Jakub Papuga i Andrzej Szubski oraz Alisa Makarenko. Również dla instruktorów odbędą się małe co-nieco – poświęcone reżyserce, poprowadzone przez Urszulę Kijak.

Jako że ta edycja będzie wyjątkowa, pojawią się recenzenci – krytycy teatralni z Warszawy, Adam Domalewski i Mirosława Palak. Zaprezentują oni swoje recenzje w gazetkach konkursowych. Przed zakończeniem konkursu poprowadzą również panel dyskusyjny.

Na zakończenie Melpomeny wystąpi gość specjalny. Poznański Teatr Porywaczy Ciał, który w tym roku świętuje swoje ćwierćwiecze. Spektakl Zrobię co zechce swoją premierę miał 20 października 2018 roku, oparty jest na tekście Macieja Adamczyka, reżyserią oraz wykonaniem zajęli się: Katarzyna Pawłowska i Maciej Adamczyk.

Na wszystkie spektakle konkursowe wstęp jest darmowy! Szczegółowe informacje znajdują się na stronie konkursu.

https://www.melpomena.info/images/melpomena_2018/plakat2018_a3.jpg

 

 

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o