Melpomena 2017 – werdykt i relacja

Melpomena 2017
Nagroda Grand Prix - Szatnia

Melpomena 2017 była, była (17-19.11) i minęła – tak jak przewidywaliśmy, okazała się imprezą wielce interesującą. Poniżej przeczytacie trochę o tym i tamtym związanym z konkursem, a także będziecie mogli zapoznać się z werdyktem.

MELPOMENA 2017 – WERDYKT

Zacznijmy od wspomnianego werdyktu: jury w składzie Piotr Dobrowolski (przewodniczący), Ewa Obrębowska-Piasecka oraz Michał Pabian zadecydowało:

Nagrodę Grand Prix przyznać ostródzkiemu Teatrowi Przebudzeni za spektakl “Szafa”,
1. nagrodę wręczyć poznańskiemu Teatrowi Bez (pre) Tekstu za spektakl “Ciał Ciało”,
2. nagrodę dać poznańskiemu Teatrowi Ekspozycja za spektakl “Bezczelnie młoda, bezczelnie zdolna”,
wyróżnienie skierować ku przeźmierowskiemu Teatrowi NOVI, drugie zaś ofiarować Teatrowi CYK z Czerwonaka.

Dalej nagrody aktorskie dla Wiktorii Siegert, Magdaleny Marek, Karoliny Kuli oraz Emilii Śliwki z Teatru Kukufas za role w spektaklu “Długa Berta”, Annie Kubot oraz Marii Stachowiak z Teatru NOVI za role w spektaklu “Garnitur Prezydenta”, Mateuszowi Krawczynskiemu oraz Kai Banaszak z Teatru Ekspozycja za role w spektaklu “Bezczelnie młoda, bezczelnie zdolna”, Pawłowi Zieglerowi z Teatru Poświęconego za rolę w monodramie “Niechciany”.

Nagrodzono ogółem 7 z 10 spektakli, które pojawiły się na tegorocznej edycji. Większość z grup teatralnych występujących tego roku w Środzie Wlkp. miała już za sobą sukcesy na innych konkursach. W tym roku nagrody w dużej mierze powędrowały do ugrupowań z okolic Poznania – tych pojawiło się kilka. Melpomena to niewątpliwie dobra okazja na poznanie lokalnych teatrów amatorskich!

KONKURS, NIE FESTIWAL?

Melpomena to jedynie przydomek w pełnej nazwie całego wydarzenia, którą jest Konkurs Teatrów Amatorskich Melpomena. Miano wybrane dla eventu nie pozostaje bez znaczenia. Konkurs to nie festiwal. Co znaczy to w praktyce?

Otóż, jak już pisaliśmy, wstęp na wszystkie spektakle Melpomeny jest niebiletowany. Rzecz raczej rzadka, kiedy pomyślimy o festiwalach teatralnych. Jeśli pod kątem cen porównamy Melpomenę z jednym z tańszych festiwali teatralnych (OFTeN w Ostrowie Wielkopolskim), a więc jeśli uznamy, że każdy spektakl to 10 zł, to 3 dni takiej teatralnej uczty wyniosą nas co najmniej 110 zł (a przecież spektakl gościnny może być droższy!). Na jedną osobę może się to wydawać niewiele, ale w momencie, kiedy rodzina zadecyduje zabrać swojego 14-letniego syna, to koszty wzrosną. Właśnie dlatego propozycja Melpomeny staje się taka ciekawa, bo potencjalnie jest to świetne miejsce na rodzinne wyjście, nie wspominając już o ciekawej okazji dla biednych studentów.

MIEJSCE AKCJI

Scena Ośrodka Kultury w Środzie Wielkopolskiej bardzo nadaje się do działań teatralnych. Widownia pomieścić może całkiem sporo osób, a dla nadmiaru (który nie miałby ochoty siedzieć na ziemi) jest też balkon. Ktoś mógłby czuć się niezadowolony ze względu na to, że konkurs ma tylko jedną scenę. No tak, przecież dwie lub trzy sceny zapewniłyby większą gamę w doborze przestrzeni oraz usprawniłyby funkcjonowanie wydarzenia, skracając przerwy pomiędzy przedstawieniami. Owszem, to prawda: spojrzeć można jednak na to wszystko z drugiej strony. Na przerwach pomiędzy spektaklami działo się naprawdę dużo – toczyło się wiele dyskusji, zawierały się nowe znajomości, odgrywały się improwizowane scenki.

CO DLA AKTORÓW?

Jak wspomnieliśmy, impreza jest niebiletowana, może więc ją odwiedzić każdy, kto sobie tego zażyczy. Płacić muszą jednak aktorzy – w myśl regulaminu każdy członek zespołu wystawiającego spektakl 75 zł. Pomysł w pierwszej chwili może wydać się dziwny, ale nie warto oceniać pochopnie: po pierwsze aktorzy mają zapewniony nocleg w hotelu, po drugie funduje im się nie tylko obiady, ale też śniadania i kolacje oraz bufet na przerwy, po trzecie zaś w ostatni dzień Melpomeny odbywają się warsztaty teatralne. Jak się więc okazuje, 75 zł za osobę z zespołu na średzkim konkursie to rozwiązanie wyważone i rozważne.

Melpomena 2017
Nagroda Grand Prix – Szatnia, fot. Marlena Henrysiak
Melpomena 2017
1. Nagroda – Ciał Ciało, fot. Marlena Henrysiak
Melpomena 2017
2. Nagroda – Bezczelnie młoda, bezczelnie zdolna
Melpomena 2017
Wyróżnienie – Garnitur Prezydenta
Melpomena 2017
Wyróżnienie – Mój niepokój ma przy sobie broń, fot. Marlena Henrysiak

Obrazek wyróżniający wpis, fot. Szymon Nowak.